Pierwsza szkoła w Niwce

Edukacja regionalna :

9 października ( z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej) delegacja uczniów klas 8. odwiedziła cmentarz parafialny przy ulicy Wojska Polskiego, by zapalić znicz pamięci na grobie inżyniera Stanisława Stratilaty - "człowieka wielkiego charakteru, umysłu i serca", zasłużonego obywatela naszej dzielnicy. On to bowiem 105 lat temu założył w Niwce pierwszą szkołę przeznaczoną dla dzieci miejscowych górników. Ich nauczycielami byli między innymi Witold Budryk i Bolesław Krupiński - studenci Instytutu Górniczego im. Katarzyny II odbywający praktyki w kopalni "Jerzy" ( od 1928 roku - "Niwka"). Tym samym edukacją niweckiej młodzieży zajmowali się późniejsi wybitni profesorowie Akademii Górniczo - Hutniczej, imionami których nazywano ulice, osiedla oraz zakłady wydobywcze. Również inżynier Stratilato aktywnie włączył się w pracę grona pedagogicznego złożonego głównie z podlegających mu sztygarów. Osobiście poszerzał horyzonty młodych niwczan jako wykładowca geografii. Szkoła Realna utworzona przez dyrektora kopalni "Jerzy" mieściła się w nieistniejącym już budynku Towarzystwa Śpiewaczo - Kulturalnego "Lutnia" usytuowanym niegdyś w miejscu, gdzie dziś znajduje się sklep "Biedronka".

W 1924 Rada Gminy podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy nowej, ogólnodostępnej placówki oświatowej. 4 lata później oddano do użytku Szkołę Powszechną im. Stefana Żeromskiego w Niwce.

Zdjęcia załączone do artykułu:

1. Grób inżyniera Stanisława Stratilaty na cmentarzu parafialnym w Niwce
  2. Wpis do nagrody książkowej dla uczennicy Szkoły Realnej im. Stanisława Stratilaty w Niwce
  3. Budynek "Lutni" ( okres po II wojnie światowej)
  4. Makieta Szkoły Powszechnej im. Stefana Żeromskiego w Niwce prezentowana przez uczniów i nauczyciela - Józefa Ostatka ( budynek przy ul. Tuwima 8)
Data dodania: 2020-10-12 19:39:21
Data edycji: 2020-12-11 14:59:49