Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju

Edukacja regionalna :

Wiosną 1942 roku rozpoczęły się masowe aresztowania Zagłębiaków zaangażowanych w walkę przeciwko okupantowi niemieckiemu. Wspomina o nich m.in. w jednym ze swoich raportów  Rudolf Mildner - szef katowickiego gestapo ( tajnej policji hitlerowskiej):

W poszczególnych akcjach tutejszej jednostki służbowej zostały rozpracowane i na trwałe rozbite inspektoraty: AK "Sosna" (Sosnowiec), "Kalina" (Katowice), "Jesion" (Bielsko). Przy tym udało się ująć czołowych funkcjonariuszy ( kierowników inspektoratów, obwodów, placówek) i zabezpieczyć obszerne materiały pisane. Mimo podjęcia przez nas skutecznych akcji ZWZ/AK bynajmniej nie zaprzestał na naszym terenie dalszej działalności.

 Dokument ten zawiera również dane zatrzymanych członków ruchu oporu. Wśród nich odnajdujemy nazwiska  3 młodych mieszkańców naszej dzielnicy, byłych harcerzy I Drużyny im. Tadeusza Kościuszki: Stefana Berżowskiego, Stefana Krysiaka i Stanisława Staronia(pełniących ważne funkcje w niweckiej placówce ZWZ/AK). Z przekazów historycznych dowiadujemy się, iż po aresztowaniu i okrutnych przesłuchaniach żaden z nich nie wrócił już do domu. Wszyscy zostali skazani przez sąd doraźny obradujący w KL Auschwitz 4 lipca 1942 roku i tego samego dnia straceni na terenie obozu. Ich śmierć upamiętniono w wierszu hm. Edwarda Nowaka pt. "Na zlot" napisanym z okazji 50. rocznicy założenia I DH im. Tadeusza Kościuszki w Niwce.

Uczcijmy członków Orła Białego:

Krysiaka, Staronia i Berżowskiego

Którzy swe życie Polsce oddali

Pod ścianą śmierci w kaźni Oświęcimia.

21 września na całym świecie odbywają się obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju. My też postanowiliśmy się do nich przyłączyć. Dlatego też uczniowie klasy VIII  reprezentujący naszą szkołę odwiedzili cmentarz parafialny w Niwce, by zapalić znicz pamięci na odnalezionym niedawno, symbolicznym grobie Stefana Krysiaka. Od kilkudziesięciu lat żyjemy w pokoju, nie doświadczyliśmy bezpośrednio okrucieństw wojny. Nie musimy wyrażać swojego patriotyzmu poprzez heroiczne czyny i walkę z wrogiem.  Powinniśmy jednak pamiętać o tych, dla których los nie był aż tak łaskawy. Bohaterowie przywołanych przez nas wydarzeń urodzili się jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Wychowywani w duchu miłości do Ojczyzny jej dobro uważali za nadrzędną wartość. Podczas ich krótkiego życia wybuchły dwie wojny światowe. Ta druga, w której wzięli czynny udział, świadomie narażając się na niebezpieczeństwo, zabrała im na zawsze wszystko, co mieli. Dlatego wspomnijmy ich czasami z szacunkiem i wdzięcznością.

Zdjęcia załączone do artykułu:

  1. Akt urodzenia Stefana Krysiaka (nauczyciela, grupowego placówki ZWZ/AK w Niwce) odnaleziony w archiwach niweckiego kościoła.
  2. Stefan Berżowski ( technik górniczy, komendant placówki ZWZ/AK w Niwce) aresztowany w swoim domu przy obecnej ulicy Śliwki.
  3. Harcerze I DH im. Tadeusza Kościuszki w Niwce podczas jednego z wakacyjnych obozów.
Data dodania: 2020-09-21 17:33:10
Data edycji: 2020-12-11 15:00:44
Ilość wyświetleń: 809

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej