41-208 Sosnowiec
ul. Wojska Polskiego 84
( edukacja regionalna)
80 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Modrzejowie. 19 maja 1943 roku wyprowadzeni z niego Żydzi ruszyli pod eskortą w kierunku stacji kolejowej Sosnowiec Południowy, skąd przewieziono ich pociągami do obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Podczas zajęć edukacji regionalnej poświęconych temu tragicznemu wydarzeniu uczniowie klasy VIII a obejrzeli archiwalne zdjęcia i dokumenty dotyczące dziejów społeczności żydowskiej licznie zamieszkującej Modrzejów przed wybuchem II wojny światowej. Odwiedzili najstarszy sosnowiecki kirkut przy ulicy Pastewnej, aby zapoznać się z judaistycznymi zwyczajami pogrzebowymi oraz symboliką znaków widniejących na macewach. Dowiedzieli się również, jak mieszkańcy naszej dzielnicy udzielali pomocy Żydom, narażająć życie dla ratowania ludzi skazanych przez hitlerowców na unicestwienie.
Po wojnie dość często słyszało się, że ten i ów mieszkaniec Niwki, Bobrka, Boru, Jęzora ukrywał w czasie okupacji Żydów, ale przyjmowaliśmy to jako rzecz naturalną, nie wartą głębszego roztrząsania (...)W naszym podwórzu zjawiała się też niemiecka policja, kogoś poszukiwała, kogoś biła i rewidowała, kogoś aresztowała, ktoś jej uciekał, słowem toczyło się tu (nie)normalne, okupacyjne życie. A przecież ci ludzie, nawet w chwilach najwyższego zagrożenia (jedna osoba powędrowała do Oświęcimia i już stamtąd nie wróciła) milczeli, jednym słowem się nie zdradzili, że u Łuszczakowej ukrywają się Żydzi, że zbiegowie z getta mieszkali też w innych domach Niwki, u Olczyków, Ostałowskich, Kamińskich i w innych rodzinach.
fragment artykułu Pana Czesława Ludwiczka pt. "Dom przy Breiterstrasse 39" ( Breiterstrasse - nazwa ul. Wojska Polskiego podczas okupacji niemieckiej)
41-208 Sosnowiec
ul. Wojska Polskiego 84