Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

80. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA W MODRZEJOWIE

80. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA W MODRZEJOWIE

 

( edukacja regionalna)

 

80 lat temu Niemcy zlikwidowali getto w Modrzejowie. 19 maja 1943 roku  wyprowadzeni z niego Żydzi ruszyli pod eskortą w kierunku stacji kolejowej  Sosnowiec Południowy, skąd przewieziono ich pociągami do obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Podczas zajęć edukacji regionalnej poświęconych temu tragicznemu wydarzeniu  uczniowie klasy VIII a obejrzeli archiwalne zdjęcia i dokumenty dotyczące dziejów społeczności żydowskiej licznie zamieszkującej Modrzejów przed wybuchem II wojny światowej. Odwiedzili najstarszy sosnowiecki kirkut przy ulicy Pastewnej, aby zapoznać się z judaistycznymi zwyczajami pogrzebowymi oraz symboliką znaków widniejących na macewach. Dowiedzieli się również, jak mieszkańcy naszej dzielnicy udzielali pomocy Żydom, narażająć życie dla ratowania ludzi skazanych przez hitlerowców na unicestwienie.

 

Po wojnie dość często słyszało się, że ten i ów mieszkaniec Niwki, Bobrka, Boru, Jęzora ukrywał w czasie okupacji Żydów, ale przyjmowaliśmy to jako rzecz naturalną, nie wartą głębszego roztrząsania (...)W naszym podwórzu zjawiała się też niemiecka policja, kogoś poszukiwała, kogoś biła i rewidowała, kogoś aresztowała, ktoś jej uciekał, słowem toczyło się tu (nie)normalne, okupacyjne życie. A przecież ci ludzie, nawet w chwilach najwyższego zagrożenia (jedna osoba powędrowała do Oświęcimia i już stamtąd nie wróciła) milczeli, jednym słowem się nie zdradzili, że u Łuszczakowej ukrywają się Żydzi, że zbiegowie z getta mieszkali też w innych domach Niwki, u Olczyków, Ostałowskich, Kamińskich i w innych rodzinach.

 

fragment artykułu Pana Czesława Ludwiczka pt. "Dom przy Breiterstrasse 39" ( Breiterstrasse  - nazwa ul. Wojska Polskiego podczas okupacji niemieckiej)

Data dodania: 2023-05-14 10:43:34
Data edycji: 2023-05-14 10:54:18
Ilość wyświetleń: 184

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej