Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

78. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ - BIRKENAU

78. ROCZNICA WYZWOLENIA KL AUSCHWITZ - BIRKENAU

 

 

(edukacja regionalna)

 

 

27 stycznia obchodziliśmy 78. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz - Birkenau. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b uczestniczący w zajęciach edukacji regionalnej  udali się na cmentarz parafialny w Niwce, aby zapalić znicze na grobach  Heleny Cembrzyńskiej oraz Stefana Krysiaka (mogiła symboliczna). Pani Helena Cembrzyńska była więźniarką KL Auschwitz - Birkenau oraz KL Buchenwald ( nr obozowy 46240). Po przejściu gehenny obozów koncentracyjnych  odzyskała wolność 11 kwietnia 1945 roku i szczęśliwie wróciła do domu. Nauczyciel Stefan Krysiak (wraz z Franciszkiem Berżowskim i Stefanem Staroniem) za działalność w niweckich strukturach AK zastał skazany przez sąd doraźny  w Auschwitz na karę śmierci. Wyrok wykonano 4 lipca 1942 roku przy ścianie straceń obok bloku 11. Podczas zajęć młodzież zapoznała się m.in. z losami czternastoletniego niwczanina Henryka Molendy - jednej z najmłodszych ofiar sądu doraźnego (+ październik 1942 r.) oraz Adama Tondosa z Jęzora, który zginął na krótko przed wyzwoleniem obozu ( 6 stycznia 1945 r.). Pamiątką po nim jest napis pozostawiony na belce stropowej w bloku 11:

 

"Dość mam tego boju

Niech zaznam spokoju

Niech zginę spokojnie

W tej okrutnej wojnie."

 

Zdjęcia:

  1. Kartka napisana przez panią Stefanię Kasprzyk z Jęzora aresztowaną wraz z rodziną podczas akcji Oderberg ( +23.11.1943 r.)
  2. Napis pożegnalny wykonany przez Adama Tondosa ( A. Cyra:"Pozostał po nich ślad")
  3. Powiadomienie o śmierci Julii Krotki z Niwki skazanej przez sąd doraźny w Auschwitz na karę śmierci za "pomaganie bandom" (I. Pająk : "Mieszkańcy Śląska, Podbeskidzia, Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz")
  4. Nagrobek p. Heleny Cembrzyńskiej
  5. Marian Mykała, mieszkaniec Jęzora, który uciekł z Auschwitz. W odwecie hitlerowcy zamordowali na terenie obozu jego ojca i kilkunastoletnią siostrę.
  6. Stanisław Stachańczyk - harcerz z Niwki, który przybył do Oświęcimia w 1. transporcie 14 czerwca 1940 r. (nr obozowy 641) http://pierwszytransport.tarnow.pl/wiezniowie/611
  7. Tablica pamiątkowa na terenie Arcelor Mittal Poland (dawna Huta im. Cedlera)
Data dodania: 2023-02-05 11:38:42
Data edycji: 2023-02-05 15:37:07
Ilość wyświetleń: 520

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej