Zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Dnia 14 listopada 2019 uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia.  Pod opieką przewodnika zwiedzili muzeum na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, który stał się dla świata symbolem zagłady. Muzeum powstało dwa lata po zakończeniu wojny. Jego główne zadania to konserwacja poobozowych obiektów, prowadzenie pracy naukowej i dokumentacyjnej, a przede wszystkim działalność edukacyjna. Rocznie przyjeżdża tu ponad milion osób.

Ze względu na charakter zwiedzanych obiektów, było to bardzo trudne doświadczenie. Pani przewodnik przybliżyła historię zbrodni hitlerowskich, opisała, jak wyglądało życie więźniów i jakie warunki panowały w obozie.  Nikt, kto nigdy wcześniej nie był w Oświęcimiu, nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii, która miała tam miejsce. Uczniowie zwiedzali baraki, oglądali zachowane w nich pamiątki po więźniach - rzeczy osobiste, zdjęcia dokumentujące realia życia w obozie, celę Maksymiliana Kolbe, komory gazowe. Druga część wizyty miała miejsce w Brzezince, gdzie na ogromnym terenie rozsiane są budynki obozowe.  Wizyta w tym miejscu pozwoliła w pełni zrozumieć skalę popełnionych tu przerażających okrucieństw i postawiła zwiedzających wobec niezwykle trudnych i bolesnych pytań o naturę ludzką.  Każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien odwiedzić obóz Auschwitz-Birkenau i w ten sposób oddać hołd poległym tam osobom.

Data dodania: 2019-11-21 19:49:43
Data edycji: 2019-11-21 19:55:28