Wycieczka klas IV do Kopalni Soli w Wieliczce

22 kwietnia uczniowie klas  IV pojechali na wycieczkę do Wieliczki, aby zwiedzić działającą tam nieprzerwanie od XIII w. zabytkową kopalnię soli. Po pokonaniu 800 schodów dzieci  wyruszyły na wyjątkowy spacer, podczas którego podziwiały przyozdobione naciekami chodniki, urokliwe podziemne jeziorka oraz komory z wyeksponowanymi w nich okazałymi rzeźbami solnymi. Największe wrażenie na czwartoklasistach wywarła piękna Kaplica św. Kingi nazywana "perłą kopalni". Podczas niecodziennej przechadzki młodzi turyści poznawali bogatą historię zwiedzanego miejsca. Panie przewodniczki opowiadały im o specyfice pracy dawnych górników, demonstrowały oryginalne urządzenia służące niegdyś do wydobywania "białego złota". Wielicka kopalnia to unikatowe na skalę światową dziedzictwo kulturowe i naturalne. Dlatego właśnie, jako obiekt wymagający szczególnej ochrony, w 1978 roku  została ona wpisana  na prestiżową listę UNESCO. Poniedziałkowej wyprawie towarzyszyło wiele niezwykłych przeżyć. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Data dodania: 2024-05-06 09:32:43
Data edycji: 2024-05-06 09:34:45