WSPOMNIENIE PORUCZNIKA EUGENIUSZA WEJMERA

(edukacja regionalna)

Wrzesień jest miesiącem pamięci narodowej. W tym miesiącu obchodzony jest również Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Dlatego też kolejny spacer organizowany w ramach edukacji regionalnej poświęcony został Eugeniuszowi Wejmerowi - prawdopodobnie jedynemu mieszkańcowi naszej dzielnicy, którego nazwisko uwzględniono na listach ofiar tzw. "zbrodni katyńskiej". Eugeniusz Wejmer - właściciel pierwszej  apteki w Niwce - był osobą cieszącą się szacunkiem i sympatią obywateli tej niewielkiej miejscowości. Niestety, jego biografia potwierdza prawdę, że wojna to jedno z największych nieszczęść, jakie mogą dotknąć człowieka. Jesienią 1939 roku porucznik Wejmer, dzieląc los tysięcy polskich żołnierzy, dostał się do niewoli sowieckiej. Został więźniem obozu w Starobielsku. Od 5 kwietnia do 12 maja 1940 roku osadzeni tam oficerowie byli przewożeni do Charkowa, gdzie w piwnicach Obwodowego Zarządu NKWD pozbawiano ich życia. Eugeniusz Wejmer zginął 27 kwietnia. Tablicę z jego nazwiskiem umieszczono m.in. w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Gimnazjaliści z Andrzejewa posadzili poświęcony mu "dąb pamięci". Symboliczny grób niweckiego aptekarza znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego. Nie powinniśmy mijać go obojętnie.

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie  (...)