Wspomnienia z wycieczi do CENTRUM NAUKI I ZMYSŁÓW WOMAI w Krakowie.

Wspomnienia klas trzecich z marcowej wycieczki do CENTRUM NAUKI I ZMYSŁÓW WOMAI w Krakowie.

W marcu nasi trzecioklasiści odwiedzili krakowskie Centrum Nauki i Zmysłów.
Braliśmy udział w niesamowitej wystawie pt. " W stronę światła" oraz w  warsztatach sensorycznych pt. "Zobacz dotykiem".
W trakcie wystawy podziwialiśmy wspaniałe iluminacje świetlne, zebraliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat optyki, iluzji oraz sposobów postrzegania światła i cienia oraz poszczególnych barw. Braliśmy udział w licznych doświadeczniach multisensorycznych z wykorzystaniem dźwięku, wzroku oraz dotyku. Poznaliśmy niesamowite instrumenty wirtualne. Największe wrażenie wywarła na nas niewidzialna harfa. Doświadczyliśmy wielu ciekawych złudzeń optycznych w specjalnie zaprojektowanych okularach. Poruszaliśmy się w niezwykłych przestrzeniach takich jak łąka, sala luster czy komnata muzyczna. W każdym zakamarku czekała na nas inna ciekawostka.

Drugą część naszej fantastycznej przygody stanowiły warsztaty sensoryczne prowadzone przez osoby niewidome. Pierwszy raz mieliśmy okazję poznać rzeczywistość z perspektywy osób, które nie mają dostępu do zmysłu wzroku. Podczas warsztatów mogliśmy na chwilkę wcielić się w rolę osoby niewidomej zakładając na oczy specjalną przepaskę. Próbowaliśmy w ten sposób grać w dopasowywanie i odgadywanie wylosowanych struktur i materiałów tylko z pomocą zmysłu dotyku. Nagle okazało się, że zadanie jest o wiele trudniejsze, niż nam się na początku wydawało. Kolejnym etapem naszych kreatywnych warsztatów było stworzenie wypukłej pracy plastyczno-technicznej przy użyciu różnych materiałów np. puszyste, kłębiaste, chropowate, kolorowe koraliki i plastelina. Jednak największym wyzwaniem było dla nas podpisanie swoich prac alfabetem Braille'a przy użyciu kuleczek z plasteliny. Przyklejaliśmy je na specjalnej planszy a następnie nasi prowadzący poddawali je wnikliwej analizie i starali się odszyfrować nasze personalia oraz odgadnąć, co przedstawiliśmy na swoich pracach.

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI dało nam niepowtarzalną możliwość przeżyć niezapomnianą przygodę, pełną polisensorycznych wrażeń i niezapomnianych bodźców wizualnych. Mogliśmy zintegrować się z osobami niewidomymi i lepiej poznać ich świat. Na zakończenie w podziękowaniu za warsztaty wręczyliśmy prowadzącym pamiątkową pracę plastyczną, której tytuł wyklejony był alfabetem Braille'a.

Jesteśmy dumni, że takie wspaniałe miejsce istnieje na mapie naszego kraju ;-). Powróciliśmy do naszej szkoły bogatsi w nowe doświadczenia oraz pełni pokory i wdzięczności za to, że posiadamy zmysł wzroku, którego wcześniej nie docenialiśmy tak bardzo.

Uczniowie kl. 3A i 3B
wraz z wychowawcami