Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Warto wiedzieć! Ślad wodny.

Warto wiedzieć! Ślad wodny.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, co to jest ślad wodny? I jak to możliwe, że wodę zużywamy również na drugim końcu świata?

Ślad wodny mierzy ilość wody zużytej lub zanieczyszczonej.  Określa  sumę wody zużytej przez nas bezpośrednio i pośrednio. Bezpośrednio zużywamy wodę do picia, mycia, prania, sprzątania. Wodę zużywamy jednak również pośrednio, to tak zwana woda wirtualna.  Produkcja każdej rzeczy, której używamy, którą nosimy na sobie, którą kupujemy, sprzedajemy i konsumujemy wymaga użycia wody i to właśnie ta woda, użyta w procesie produkcji, jest wodą wirtualną.  Pochodzi ona z globalnych zasobów słodkiej wody. czy wiecie, że do produkcji 1kg czekolady potrzeba 17 196 litrów wody?

Ślad wodny mierzy ilość wody użytej do produkcji każdego dobra i każdej usługi z których korzystamy i może zostać wyliczony dla indywidualnej osoby, miasta, kraju, czy całej ludzkości. "Czy wiecie, że Polska zostawia ślad wodny w wysokości 54 kilometrów sześciennych na rok, a 25% tych zasobów to woda zużywana w innych krajach i regionach. Wyobraźcie sobie nasz największy zbiornik, Jezioro Śniardwy. Ma powierzchnię około 100 kilometrów kwadratowych, a objętość wody w tym jeziorze to “zaledwie” 0,66 kilometra sześciennego.  Rocznie zużywamy ponad 80 takich jezior!" (informacje ze strony Fundacji Aeris Futuro)

Co możesz zrobić aby ograniczyć swój ślad wodny?  Zapraszamy do udziału w konkursie. Zaprojektuj ulotkę, w której podpowiesz innym, jak ograniczyć pośrednie i bezpośrednie zużycie wody. Technika dowolna.  

Zdjęcia  przyślijcie na adres pedagog.szkola15@gmail.com Prace można nadsyłać do 20 marca.

Data dodania: 2021-03-22 14:32:40
Data edycji: 2021-03-22 18:03:23
Ilość wyświetleń: 304

Kalendarz

BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej