„Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oddali hołd bohaterowi”

„Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oddali hołd  bohaterowi”

„Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oddali hołd bohaterowi”

14 października reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu wspólnie z panią dyrektor Anną Malecką brali udział w uroczystości oznaczenia grobu znakiem pamięci „Tobie Polsko” ppor. Stanisława Bielskiego, która miała miejsce na cmentarzu parafialnym przy ul. Andersa w Sosnowcu.

Podczas spotkania wspominano o tym, że ppor. Stanisław Bielski brał udział w I powstaniu śląskim walcząc w rejonie Sosnowca i Mysłowic.
W trakcie wojny polsko-bolszewickiej włączył się w walki pod Golubiem-Dobrzyniem. Po rozpoczęciu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej. Zaciągnął się do Armii Polskiej powstającej od 1941 r. w ZSRS i w szeregach 2. Korpusu Polskiego wziął udział w całej kompanii włoskiej.

Znak pamięci umieszczany na grobach bohaterów opracowany został przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Akcja oznaczania grobów rozpoczęła się w tym roku, 5 lipca – w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Uroczystość złożenia hołdu uświetnili swoją obecnością: dr Andrzej Sznajder - dyrektor oddziału IPN w Katowicach i Jeremiasz Świerzawski – z-ca Prezydenta Miasta Sosnowca; radni miasta oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Koła Sosnowiec.

Data dodania: 2021-10-20 15:39:15
Data edycji: 2021-10-20 15:46:35