Zabawki towarzyszą nam od pokoleń. Niegdyś drewniane lub uszyte ze szmatek, czasem plastikowe, albo po prostu pluszowe. Nie trzeba nikogo przekonywać, że mają terapeutyczną moc i są ściśle związane ze światem dziecka. Chętnie zabieramy je ze sobą w podróże i na piesze wycieczki. Czasem przynosimy je ze sobą do szkoły lub przedszkola. Zabawki bywają świadkami naszych radości, ale też i smutków. Są z nami w chwilach, kiedy potrzebujemy pocieszenia, czasem dodają nam odwagi w trudnych sytuacjach, albo po prostu są "przyjacielem", który pomaga nam spokojnie zasnąć w poczuciu bezpieczeństwa.
Pod koniec roku uczniowie klas 1-3 brali udział w TYGODNIU Z PLUSZAKIEM. Każdy z uczniów mógł przynieść swoją ulubiona zabawkę, która jest dla niego ważna. Niektórzy chętnie pozowali z większą kolekcją swoich przytulanek. Podczas tego pluszowego tygodnia rozmawialiśmy jak należy dbać o swoje zabawki, w jakich miejscach je przechowywać, żeby nie było bałaganu i w jakich sytuacjach towarzyszą one naszym uczniom. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat swoich pluszowych ulubieńców.
Nawiązując do fascynującego świata zabawek trudno nie wspomnieć o bajkach i książkach poświęconych tej tematyce. Wszyscy dobrze znamy"Toys Story", "Gwiazdkowy prezent", "Lego przygoda"oraz baśnie Andersena "Pasterka i kominiarczyk" czy "Dzielny, ołowiany żołnierzyk". To właśnie zabawki są tu w roli głównej i przypisano im cechy ludzkich odczuć, po to by nauczyć rozpoznawania różnych emocji, ale jednocześnie uświadomić dzieciom, że warto dbać o swoje zabawki.
Kolejną niezwykłą książką opowiadającą wzruszającą historię pewnego pluszaka jest "Aksamitny Królik" autorstwa Margery Williams. To tam padają ważne słowa dotyczące życia wielu zabawek: "Prawdziwy stajesz się dopiero wtedy, gdy już wykochano z ciebie większość sierści, gdy oczy ci wypadają i puszczają szwy, kiedy wyglądasz zupełnie żałośnie. Ale to jest bez znaczenia, bo skoro już jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki."
A która z Waszych zabawek stała się tą Prawdziwą? Pytanie pozostawiamy otwarte zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Może będzie ono początkiem wzajemnej dyskusji i podróży do dawnych dziecięcych wspomnień, czego serdecznie Państwu życzymy.
Tymczasem zapraszamy Was do cudownego świata naszych zabawek ;-)