TAJNE NAUCZANIE W NIWCE

(edukacja regionalna)

Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej ósmoklasiści zainteresowani historią regionalną uczcili pamięć  pedagogów, którzy podczas II wojny światowej organizowali tajne nauczanie dla niweckich dzieci .  Nauczyciele ci świadomie łamali zakazy okupanta, choć groziło im za to osadzenie w obozie koncentracyjnym. Ich nazwiska  udało  się ustalić dzięki wspomnieniom absolwenta naszej szkoły - pana Czesława Ludwiczka.  W swojej książce pt. "Szkice przeszłości " napisał on: " Ponadto sporo młodzieży uczyło się na tajnych kompletach. Najbardziej znane z nich prowadziły panie Maria Konieczna, Stefania Kobierska i Kazimiera Witulska".

Młodzież zapaliła znicz na grobie pani Kazimiery Witulskiej, który znajduje się we wschodniej części cmentarza parafialnego przy ulicy Wojska Polskiego.

Zdjęcia:

Panie Stefania Kobierska i Kazimiera Witulska z klasami ( zdjęcia powojenne)

Kenkarta pani Kazimiery Witulskiej

Świadectwo szkolne z okresu II wojny światowej

Grób pani Kazimiery Witulskiej na cmentarzu parafialnym w Niwce

Klasa 8a na cmentarzu parafialnym w Niwce

Zdjęcie główne -Tablica upamiętniająca sosnowieckich nauczycieli , którzy w okresie II wojny światowej krzewili polską oświatę, prowadząc tajne nauczanie na terenie naszego miasta ( budynek Urzędu Miejskiego)

Data dodania: 2021-10-13 17:35:11
Data edycji: 2021-10-13 17:55:37