SZTANDAR 58. DRUŻYNY HARCERSKIEJ IM. GEN. JÓZEFA SOWIŃSKIEGO W NIWCE

SZTANDAR 58.  DRUŻYNY HARCERSKIEJ IM. GEN. JÓZEFA SOWIŃSKIEGO W NIWCE

SZTANDAR 58. DRUŻYNY HARCERSKIEJ IM. GEN. JÓZEFA SOWIŃSKIEGO W NIWCE

(edukacja regionalna)

9 kwietnia rozpoczął się  cykl zajęć edukacji regionalnej poświęconych sztandarom przechowywanym w naszej szkole. We wtorek ósmoklasiści poznali historię sztandaru 58. DH im. gen. Józefa Sowińskiego w Niwce. Młodzież obejrzała  zdjęcia z 1931 roku przedstawiające uroczystość jego poświęcenia (wzmianka o wspomnianym wydarzeniu znajduje się m.in. w najstarszej kronice szkolnej). Uczniowie dowiedzieli się również, że tę cenną pamiątkę na początku II wojny światowej  ocalił przed zniszczeniem  hm. Edward Nowak. Sztandary 58. i 27. DH ukryto w jego domu przy obecnej ulicy Wojska Polskiego. Na pierwszy z nich 8 grudnia 1939 roku złożyli przysięgę członkowie 3   zastępów Szarych Szeregów działających w naszej okolicy. Podczas zajęć regionaliści  zapoznali się  z dokumentem, w których wymienione zostały akcje przeprowadzone przez harcerzy podlegających druhowi Henrykowi Ludwiczkowi "Zawadzie". Z jego treści wynika, iż w okresie okupacji hitlerowskiej  grupa 10 chłopców  podejmowała się wielu niebezpiecznych zadań. Młodzi ludzie wykradli blankiety dowodów osobistych z posterunku policji niemieckiej w Modrzejowie, drukowali fałszywe kartki żywnościowe dla ukrywających się osób, wywozili z kopalń materiały wybuchowe, przeprowadzali akcje dywersyjne w zakładach pracy. To również oni ukryli kamienną płytę pamiątkową z wysadzonego przez Niemców Kopca Tadeusza Kościuszki, którą po odnalezieniu wyeksponowano na terenie przylegającym do naszej szkoły.

Data dodania: 2024-04-16 09:45:18
Data edycji: 2024-04-16 09:47:26