Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Światowy Dzień Wody z PAH

Światowy Dzień Wody z PAH

 

 

Dnia 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Woda jest niezbędna do życia, nie tylko z powodu potrzeby picia jej, czy używania do gotowania, ale także dlatego, że czyste ręce pozwalają ustrzec się przed wieloma chorobami.
Woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną wodą.
A suma wody, którą zużywamy (zarówno bezpośrednio, jak i w postaci wody wirtualnej) to ślad wodny. Każdy z nas może wyliczyć swój ślad wodny za pomocą internetowego kalkulatora www.watercalculator.org.
Aby wyprodukować owoce, warzywa, mięso czy też zboża, na każdym etapie produkcji potrzebna jest woda. Produkcja mięsa wymaga o wiele większych ilości wody niż na przykład produkcja warzyw czy owoców. Stąd też dieta roślinna jest promowana jako bardziej zrównoważona, z mniejszym wpływem na środowisko i zużycie wody. Analogicznie zaleca się jedzenie lokalnych produktów, tak aby ograniczyć ilość wody i innych zasobów, potrzebnych do transportu, a także magazynowania produktów spożywczych.
Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z Internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu. Czy wiecie, że do produkcji 1kg czekolady potrzeba aż 17 196 litrów wody, a do produkcji 1kg wołowiny - 15415?
Czy oznacza to, że nic z tym nie możemy zrobić i kryzysy wodne będą się tylko nasilać?
Niekoniecznie!
Co Ty możesz z tym zrobić?
• Sprawdzaj, gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujesz
• Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody
• Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej
• Ogranicz konsumpcję, kupuj według zasad 6R (rethink-przemyśl, refuse-odmawiaj, reduce-ograniczaj, reuse-używaj wielokrotnie, recycle-odzyskaj, reccover-naprawiaj).

 

Data dodania: 2023-03-21 19:24:22
Data edycji: 2023-03-21 19:32:35
Ilość wyświetleń: 281

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej