Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Jest to święto, które nie może zostać pominięte w kalendarzu dat istotnych dla społeczności naszej szkoły.  Wszak jednym z najbardziej znanych absolwentów Piętnastki jest sam Jacek Cygan - poeta oraz  wybitny twórca tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych. W jej progach kształcił się również nieżyjący już pisarz Janusz Koniusz - laureat wielu prestiżowych nagród literackich, honorowy obywatel Zielonej Góry. Jego kolegą z ławy szkolnej był Czesław Ludwiczek znany głównie jako znakomity dziennikarz oraz popularyzator historii regionalnej. Warto wiedzieć, że pan Ludwiczek pisał również utwory liryczne publikowane na łamach "Nowego Zagłębia". Wspominając poetów związanych z Niwką, nie można pominąć hm. Edwarda Nowaka - autora ponad 100 wierszy wydanych przez Fundację Nagród i Wyróżnień im. Wieży Spadochronowej w Katowicach.

Liryczne powitanie wiosny

W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji uczniowie naszej szkoły pisali wiersze na powitanie wiosny. Przysłane utwory świadczą o ich wielkiej wrażliwości, kreatywności twórczej oraz niewątpliwych talentach literackich.

Nadeszła wiosna

Ciepłem otuliła drzewa i roztopiła lód

Zwierzęta zaczęły skakać radośnie jak koniki polne

Ptaki ćwierkały, ich świergot przefruwał z drzewa na drzewo

Kwiaty budziły się do życia,  pąki wyrastały z gałęzi

Trawa zieleniała, wyglądała jak szmaragdowy dywan

Wiosno, zostań z nami jak najdłużej!

Twoje piękno jest wzruszające...

Maja Michajłowska kl. 6a

Zdjęcia:

1.Jacek Cygan wśród uczniów naszej szkoły

2.Tablica pamiątkowa na kamienicy, w której mieszkał Janusz Koniusz (Zielona Góra)

3.Pan Czesław Ludwiczek podczas jednego ze spotkań historycznych zorganizowanych przez szkołę ( w środku)

4.Tomik wierszy hm. Edwarda Nowaka

Data dodania: 2021-03-20 16:24:24