ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

ŚWIATOWY DZIEŃ  DRZEWA

ŚWIATOWY DZIEŃ  DRZEWA

(edukacja regionalna)

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji  uczestnicy zajęć edukacji regionalnej udali się na spacer wokół szkoły, aby sporządzić rejestr drzew rosnących w jej sąsiedztwie. A trzeba przyznać, że teren przylegający do Piętnastki to prawdziwy ogród dendrologiczny. Ponieważ drzewa nie straciły jeszcze liści, wszystkie udało się nam nazwać. Podziwialiśmy stare jesiony, kasztanowce , lipy kwitnące tuż przed zakończeniem roku szkolnego oraz samotną brzozę widoczną z okien sal nr 14 i 16 ( ulubienicę "Pani od biologii"). Zatrzymaliśmy się na chwilę przy morwach białych, których liście leczą ludzi i bardzo smakują gąsienicom jedwabnika produkującym szlachetną nić. Odnaleźliśmy pojedyncze egzemplarze dębu, klonu, robinii akacjowej oraz topoli. Naszą uwagę przykuły niezwykłe rośliny o dużych liściach i zielonych strąkach zwisających z gałęzi . Okazało się, że są to pochodzące z Ameryki Północnej katalpy (surmie) nazywane również indiańskimi drzewami fasolowymi. Wśród drzew iglastych rozpoznaliśmy świerki i sosny ( tak charakterystyczne dla krajobrazu naszego miasta). Podczas spaceru napotkaliśmy także głogi i krzewy bzu czarnego wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Drzewa rosnące wokół szkoły to prawdziwy skarb. Dostarczają nam tlen, chronią przed słońcem w upalne dni, upiększają otoczenie, są schronieniem dla ptaków (np. grzywacza - największego polskiego gołębia). Dbajmy o nie, bo to nasze drzewa i nasi sprzymierzeńcy.

Data dodania: 2021-10-15 06:30:42
Data edycji: 2021-10-15 06:34:23