SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W RAMACH PROJEKTU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

Podobnie jak rok szkolny 2022/23  tak i nasz projekt dobiega powoli końca.

Rządowy program „Laboratoria przyszłości” to nowoczesna inicjatywa. Przystępując do niego nikt nie wiedział jak on będzie funkcjonował.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed początkiem roku szkolnego 2022/23, kiedy to kadra pedagogiczna odbyła szkolenie dotyczące funkcjonowania zakupionego sprzętu. W ramach projektu zakupiono m.in. drukarki 3D, stacje lutownicze czy klocki interaktywne.

Większość kadry nie miała do czynienia z tak zaawansowanym technologicznie sprzętem. I tu z pomocą przyszli uczniowie. Już od początku roku szkolnego nasi podopieczni przystąpili do aktywnego działania. W szybkim tempie opanowali funkcjonowanie drukowania przestrzennego.

Należy tutaj wspomnieć o uczniu klasy 5, Bartłomieju, który na tym polu prezentuje się w sposób mistrzowski. Tworzone przez niego projekty mogliśmy obserwować na zajęciach a następnie w sprawozdaniach umieszczanych na szkolnym facebooku.

Uczniowie klasy 8 – Filip, Szymon, Cezary – poza drukiem 3D, zainteresowali się także konstrukcją i sterowaniem poprzez aplikację klocków interaktywnych, w tym robota Photon. Wyżej wymienieni chłopcy oraz inni uczestnicy przychodzący na cotygodniowe zajęcia uczyli się podstaw budowy, funkcjonowania i samego lutowania.

Na zajęcia przychodzili uczniowie w różnym przedziale wiekowym,  głównie klasy 4-8 ale także „pociechy” z klas 1-3.

Podsumowując zajęcia w ramach  projektu „Laboratoria przyszłości” cieszą się dużą popularnością. Młodzież wykazywała duże zaangażowanie w tej materii. Mieli przy tym także dużą radość i satysfakcję, że mogą wykorzystywać nowoczesne technologię.

Osobami prowadzącymi projekt są dr inż. Łukasz Gałczyński i mgr Tomasz Radomski. Oprócz samych zajęć prowadzący odbywali szereg szkoleń dotyczących funkcjonowania projektu. Jedno z nich, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor A. Maleckiej, udało się przeprowadzić w naszej placówce a było poświęcone tematyce lutowania.  Uczniowie najmocniej zaangażowani w projekt zostali nagrodzeni podczas gali odbywającej się na dzień dziecka. Nagrody wręczała osobiście Dyrekcja placówki. Załączam zdjęcia.

Pani Dyrektor dziękujemy za wsparcie dla projektu.

Panie Tomaszu dziękuje za pomoc podczas realizacji cotygodniowych zajęć.

Moi Kochani Uczniowie bardzo serdecznie dziękuje za uczestnictwo  i zaangażowanie w to nowe przedsięwzięcie. Wszystko dla Was ale nic bez Was.

Odpoczywajcie przez wakacje. Szykujcie nowe pomysły. Do zobaczenia  i usłyszenia od września.

Koordynator projektu: dr inż. Łukasz Gałczyński

DZIĘKUJĘ