ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Autor: I. Sikorska - Dymanus

6 lutego uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową    nr 15 wzięli udział w obchodach 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystość odbyła się przy  tablicy upamiętniającej zwycięstwo oddziałów Apolinarego Kurowskiego nad Rosjanami odniesione w tzw. bitwie o Sosnowiec. Potyczka ta stoczona została nocą z 6 na 7 lutego 1863 roku, a jej niemym świadkiem był istniejący do dziś dworzec Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków naszego miasta. Spektakularny sukces Polaków spowodował, że Zagłębie Dąbrowskie na dwa tygodnie odzyskało upragnioną wolność.

Data dodania: 2020-02-18 20:13:44
Data edycji: 2020-02-18 20:19:12