Projekt „Enter Lesson in a 21st century school”

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami (Panią Dyrektor Anną Malecką oraz nauczycielami: Magdaleną Kondracką i Pawłem Cechą) wzięli udział w projekcie „Enter Lesson in a 21st century school” #FERS #FRSE , który rozpoczął się w Ankarze. Celem projektu było poznanie technik drukowania 3D, doskonalenie umiejętności technologicznych, ekologicznych oraz językowych. Projekt zakładał również poznanie kultury i zwyczajów Turcji. Autorem i koordynatorem projektu była Pani Dyrektor Anna Malecka.

Uczestnicy projektu poznali systemem edukacji w Turcji. Brali udział w lekcjach j. tureckiego, angielskiego oraz wykonywali plakaty związane z pokojem na świecie używając specjalnie przeznaczonych do tego programów komputerowych. Wykazali się doskonalą znajomością języka angielskiego, opowiadali o Sosnowcu, o 15-stce i o swoich zainteresowaniach. Uczniowie z Turcji zaprzyjaźnili się z naszymi. Wspólnie zwiedzali szkołę i spędzili pracowity czas.

Nasi podopieczni wzięli również udział w wydarzeniu technologicznym z wykorzystaniem drukarek 3D oraz poznali kulturowe atrakcje Atakule i Ataturk Museum. Gościli też w Etimesgut Provincial National Education Governor Ahmet Gürsel AVCI. U Ministra Edukacji.

Podczas pobytu w Turcji, uczniowie zwiedzili także Stambuł, a swoją kulturową przygodę w tym mieście rozpoczęli od Mostu Bosforskiego, łączącego dwie dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Leży na południe od Mostu Mehmeda Zdobywcy, w pobliżu zatoki Złoty Róg. Uczniowie mieli okazję tym samym być jednocześnie na dwóch kontynentach. Następnie udali się do dzielnicy Sultanahmet. Tutaj mogli podziwiać Hagia Sophia i Błękitny Meczet. Zaraz potem zwiedzili słynną Cysternę Bazyliki i Pałac Topkapi. Poznali też teren Kapadocji oraz odwiedzili piękną Kapadocję.

Uczestnicy projektu mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach na temat ,,Gimbal - movie making”, podczas których zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z ruchem kamery w filmie. Dowiedzieli się, że ruch w obrazie pozwala widzowi zobaczyć więcej tak, jakby sam się rozglądał, umożliwia prowadzenie wzroku i uwagi widza zgodnie z intencjami twórców filmów, napędza akcję i zwiększa dynamikę materiałów. Mieli również możliwość nagrać film, a potem pracowali nad montażem. Nie zabrakło integracji…tym razem z kotkami szkolnymi;-)

W czasie pobytu w Turcji, nasi uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w "Dniu suwerenności i dniu dziecka" – tureckim święcie narodowym. Zostali również zaproszeni na cudowną kolację do nauczycieli - koordynatorów Meryem Çevik Kılınç i Cihat Kılınç. Mogli skosztować tureckich specjałów oraz poczuć atmosferę mieszkania w innym państwie. Było fantastycznie.

Zapraszamy na obszerną fotorelację!

Data dodania: 2024-04-26 09:19:05
Data edycji: 2024-04-26 14:54:10