Bądź z serca pozdrowiona,

Tyś nasza twierdza, tarcza,

Opieka i obrona,

Ojczysta święta mowo,

Bądź z serca pozdrowiona!

Leopold Staff

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  - święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, którego głównym celem jest wsparcie ochrony różnorodności językowej na świecie. Dzień ten przypomina nam, że powinniśmy troszczyć się o swój język ojczysty i traktować go z należytym szacunkiem. Jest on bowiem nie tylko środkiem codziennego komunikowania się, ale również podstawowym wyznacznikiem naszej tożsamości narodowej. To on łączył na przestrzeni wieków pokolenia Polaków. W trudnych okresach naszej historii stawał się orężem, dzięki któremu zachowaliśmy odrębność i poczucie wspólnoty.  Należy jednak pamiętać, iż Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto o zasięgu globalnym, święto tolerancji i uznania dla ludzi dbających o swoje dziedzictwo kulturowe.

Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tym razem przygotowali piękne prace plastyczne propagujące kulturę i poprawność języka oraz czytelnictwo. Młodzież mogła wybrać jeden z zaproponowanych tematów:

1. Poprawnolandia - kraina mistrzów ortografii,
  2. W ogrodzie słów ślicznych, miłych, grzecznych i magicznych,
  3. Literatura kredką malowana - ilustracja do wybranego utworu.

Mile widziane były również oryginalne pomysły, własna inicjatywa i kreatywność w wykonaniu zadania.

Data dodania: 2021-02-20 16:34:51
Data edycji: 2021-02-21 15:35:52