Malta 2

Projekt Power Malta 2

W dniach 17-28 sierpnia 2020 r. uczestniczyłyśmy w English Crash Course organizowanym na Malcie przez Maltalingua School of English. Szkolenie realizowane było  w ramach projektu POWER pt. ,,Kompetencje językowe nauczycieli oraz stosowanie technologii informacyjno - komunikacyjnych w nauczaniu to podstawa sukcesu nowoczesnej szkoły”.

Udział w kursie umożliwił nam zdobycie i poszerzenie kompetencji językowych. Znajomość języka angielskiego, choćby w podstawowym zakresie jest niezbędną umiejętnością  w nowoczesnym procesie nauczania i to właśnie uzyskałyśmy dzięki projektowi. Realizowane przez nas  lekcje matematyki, biologii, edukacji wczesnoszkolnej, zostały wzbogacone o różnorodne aplikacje dydaktyczne, w tym lubiane  przez uczniów Canva, Kohoot, Quizizz.

Zdobyta podczas szkolenia wiedza, zarówno językowa, jak i  krajoznawcza została wykorzystana podczas Europejskiego Dnia Języków  organizowanych w szkole. Wraz z  uczniami  przygotowywałyśmy plakaty, prezentacje multimedialne, tradycyjne tańce oraz liczne ciekawostki związane z Maltą. W edukacji wczesnoszkolnej powstał program zajęć dodatkowych pt. „Zaczarowana matematyka”, w czasie których uczniowie zdobywają wiedzę matematyczną i językową.

Pobyt na Malcie, to również poznanie ciekawego kraju, leżącego w sercu Morza Śródziemnego oraz  jego historii i tradycji. W czasie wspólnych  wycieczek do Valletty, Mdiny i Rabatu mogłyśmy podziwiać charakterystyczną dla tego regionu architekturę, liczne zabytki - budowle sakralne, fortyfikacje,  muzea, pomniki. Podczas rejsu  na Gozo i Comino zachwyciły nas lazurowe wody otaczające wyspy Malty,  malownicze widoki wzgórz i klifów wokół licznych błękitnych grot i zatok. Codzienne, wieczorne spacery urokliwymi uliczkami Sliemy i St Julians na zawsze pozostaną w  naszych sercach.

Zdobyte umiejętności językowe wykorzystywałyśmy w kontaktach z innymi  uczestnikami  kursu z Hiszpanii, Rumunii, Czech, Włoch i innych krajów.  Łatwiejsza stała się komunikacja w hotelu, sklepie, autobusie, czy innej codziennej sytuacji.

Udział w projekcie POWER pt. ,,Kompetencje językowe nauczycieli oraz stosowanie technologii informacyjno - komunikacyjnych w nauczaniu to podstawa sukcesu nowoczesnej szkoły” wzbogacił nasze kompetencje dydaktyczne i zmobilizował do kontynuowania nauki języka angielskiego oraz wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesie dydaktycznym.

Iwona Drygała-Kozińska

Bożena Kupczyk