Kwiaty dla powstańca

(edukacja regionalna)

10 listopada uczniowie klasy VIII c reprezentujący społeczność Szkoły Podstawowej nr 15 złożyli wiązankę biało - czerwonych kwiatów na grobie powstańca styczniowego - Józefa Sikorskiego. Podczas spotkania młodzież zapoznała się również z jego niezwykle ciekawą biografią. Kiedy wybuchło powstanie, Józef Zawisza - Sikorski miał zaledwie 23 lata. Razem z bratem przyłączył się do oddziału pułkownika Dionizego Czachowskiego ( kuzyna Fryderyka Chopina) działającego w okolicach Sandomierza oraz na Kielecczyźnie. Podczas jednej z potyczek został ranny i wzięty do niewoli. Rosjanie umieścili go w szpitalu więziennym, skąd zbiegł przebrany za kobietę. Pomysłowy uciekinier  przekroczył granicę rosyjsko- austriacką. Potem przedostał się do Szwajcarii, gdzie rozpoczął pracę w fabryce zegarków. Zaborcy wzięli odwet na bliskich młodego powstańca. Jego rodzice stracili cały majątek, zostali zesłani na Syberię. Po ogłoszeniu amnestii dla uczestników zrywu 1863 roku Józef Zawisza - Sikorski wrócił do kraju. Na początku XX wieku zamieszkał w Dańdówce. Tu zmarł przed zakończeniem I wojny światowej, nie doczekawszy powrotu Polski na mapy świata. Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym z szacunkiem i szczególną wdzięcznością wspominamy naszych przodków walczących  o suwerenność  Ojczyzny. To właśnie dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się wolnością.

Data dodania: 2022-11-11 09:42:00
Data edycji: 2022-11-11 16:05:44