''Kto w plecaku ma 100 rzeczy, strasznie męczy swoje plecy !''

Akcja ,,LEKKI TORNISTER”

1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra.

Tornister jest nieodzownym atrybutem każdego ucznia. Niestety często bywa przeciążony. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolęw zapobieganiu wadom postawy.

W celu podniesienia poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu  ponownie dołączaliśmy do akcji „LEKKI TORNISTER”.

Tego dnia wychowawcy zorganizowali kurs prawidłowego pakowania plecaka szkolnego oraz przeprowadzili w swoich klasach kampanię informacyjną na temat odpowiedniego wyboru tornistra szkolnego zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Po krótkiej projekcji na rzecz zdrowych pleców postanowiliśmy zaprezentować w jaki sposób dbamy  o swoje kręgosłupy.

Nasi uczniowie korzystają z szafek oraz  zestawu specjalnych organizerów umożliwiających bezpieczne przechowywanie podręczników i materiałów plastycznych. To rozwiązanie bardzo pomaga w odciążeniu tornistrów. Dzięki przeprowadzonej akcji uczniowie mają świadomość jakie elementy są niezbędne w wyposażeniu plecaka, a które należy z niego wyeliminować. Na zakończenie wykonaliśmy kreatywne prace plastyczne z motywem plecaków oraz wspólnie zaśpiewaliśmy „ Piosenkę o lekkim tornistrze”.

Porady na odciążenie plecaków

• waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
  • powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców (wyprofilowana część lędźwiowa),
  • jego ciężar musi być rozłożony symetrycznie,
  • cięższe rzeczy umieszczamy na dnie, a lżejsze wyżej,
  • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
  • długość szelek ma umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie
  • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
  • tornister nosimy na obu ramionach,
  • unikamy plecaków na kółkach z ciężkim stelażem
  • konieczne jest  REGULARNE kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

Data dodania: 2021-10-03 18:26:32
Data edycji: 2021-10-06 14:18:52