Czcionka:

Kontrast:

Edukacja Globalna

Warto wiedzieć!

25 września 2015 roku w Nowym Jorku ONZ  ustanowiło Cele Zrównoważonego Rozwoju,  które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Sformułowano 17 celów i 169 wpisujących się w nie zadań. Dotyczą one osiągnięć w 5 obszarach – tzw. 5xP: people (ludzie), planet (planeta), prosperity (dobrobyt), peace (pokój), partnership (partnerstwo).

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. zawierająca ww. cele została przyjęta przez wszystkie  państwa członkowskie ONZ.

#TEG2019 - 18-24 listopada 2019 Tydzień Edukacji Globalnej

Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!

Do udziału w  Tygodniu Edukacji Globalnej zaproszono wszystkie klasy. Pierwsze dni poświęcono na poszerzenie wiedzy na temat kryzysu klimatycznego, dyskutowano na temat tego co można zrobić aby zatrzymać zmiany klimatyczne. Nauczyciel geografii przygotował prezentację o klimacie, która została przedstawiona w klasach VII i VIII. W klasach I - IV zajęcia na temat ekologii prowadzili uczniowie klasy VII b. Po krótkim filmie edukacyjnym uczniowie zastanawiali się co mogą zrobić dla naszej planety. Efektem końcowym było wykonanie plakatów, klasa czwarta napisała również krótki wierszyk dla Ziemi. W czwartek, 21.11.2019 w szkole zorganizowano akcję "Bądź EKO" Uczniowie przyszli do szkoły w białych T- shirtach z napisem "Bądź EKO". Inicjatorem akcji była klasa V b. Prace plastyczne wykonane przez uczniów I - VIII wyeksponowano na korytarzu szkolnym. Efekty działań uczniów można było również śledzić na facebooku szkoły. TEG 2019  za nami,  ale my pamiętajmy, że to od nas zależy kondycja naszej planety!

"Zmiany klimatu przypominają mi o tym, że codzienne wybory i małe decyzje nie są moją prywatną sprawą. To, jak podróżuję, co jem, co kupuję w sklepie, jak spędzam wolny czas – te z pozoru nieznaczące elementy codzienności w połączeniu z decyzjami innych ludzi tworzą potężną lawinę zdarzeń, która przetacza się przez świat i zmienia go. Codziennie decyduję, jak będą wyglądały moje miasto, Polska, świat w niedalekiej przyszłości"

Michał Tragarz, Centrum Edukacji Obywatelskiej, edukator

20 listopadaj przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Tego dnia 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Polska była inicjatorem uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej.
Już w ubiegłym tygodniu uczniowie przygotowywali się do tego ważnego wydarzenia. Podczas spotkań z wychowawcami, uczniowie rozmawiali o prawach, dyskutowali o tym, które są dla nich najważniejsze i co można zrobić aby prawa te nie były łamane. W klasach młodszych zajęcia na temat praw dziecka prowadziły uczennice klasy 7 b. Dzisiaj przyłączyliśmy się do akcji UNICEF na niebiesko #dlakażdegodziecka. Wszystkie klasy przygotowały również ciekawe plakaty propagujące prawa dzieci, które zostały wyeksponowane w klasach.

Data dodania: 2019-12-04 17:06:58
Data edycji: 2019-12-15 20:20:29