Dzień Jeża

Dnia 10 listopada włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Jeża.
Z tej okazji uczniowie klas młodszych brali udział w prelekcji poświęconej jeżom oraz w plastyczno-przyrodniczym konkursie pt. "Kreatywny portret jeża". Klasy starsze natomiast tworzyły lapbooka o życiu i zwyczajach jeży.

Podczas prelekcji dzieci zdobyły cenne informacje na temat ochrony jeży w Polsce. Wiedzą jak wiele zagrożeń czyha na nie zarówno ze strony nieodpowiedzialnej działalności człowieka, jak również ze strony innych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudować dla nich domek oraz poznali ciekawostki z życia tych mięsożernych ssaków nocnych.

Nadszedł czas hibernacji naszych kolczastych bohaterów, dlatego szczególnie ważne są podstawowe zasady ochrony tych stworzeń. Przypominam, że jeśli znajdziemy jeża schronionego w liściach, to pod żadnym pozorem nie zabieramy go nigdzie ze sobą, ani nie przenosimy w inne miejsce. Nasi kolczaści przyjaciele korzystają z takich skrytek, by bezpiecznie przeczekać w nich zimę.
Jeśli zaś posiadacie swój własny ogród lub działkę nie sprzątajcie wszystkich liści!
Warto zachować tzw. jeżo-strefy z usypanych liści i opadłych gałązek, w których zwierzę będzie mogło schronić się przed mrozami i hibernować w spokoju aż do wiosny :-)

Szczegółowe wyniki konkursu pojawią się już wkrótce !

Serdecznie dziękuję wszystkim wychowawcom, nauczycielom wspomagającym oraz dziewczynkom z kl.7 C za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu tej jesiennej akcji.

"Międzynarodowy Dzień Jeża klas młodszych"  https://youtu.be/1gTKJofCwUo

Magdalena Kondracka