Barbórkowe wspomnienia

Barbórka to tradycyjne święto górnicze, które  hucznie obchodzono kiedyś w naszej dzielnicy. Od 1815 roku działała tu bowiem kopalnia węgla kamiennego mająca ogromny wpływ na życie wielu pokoleń mieszkańców Niwki. Dzięki niej powstały :osiedla, placówki oświatowe, domy kultury, klub sportowy, a nawet kościół. I chociaż od likwidacji kopalni minęły już dwie dekady, nadal bez trudu odnajdujemy w swoim otoczeniu ślady jej funkcjonowania. Wciąż żyją wspomnienia z nią związane - te dobre i te bardzo smutne. KWK Niwka - Modrzejów przez kilkadziesiąt lat opiekowała się Szkołą Podstawową nr 15. Dlatego zawsze na początku grudnia zapraszaliśmy niweckich gwarków na uroczystość barbórkową przygotowaną specjalnie dla nich. Niestety, w tym roku musieliśmy zrezygnować z tej pięknej tradycji. Nie zapominamy jednak o naszych górnikach , składając im dzisiaj serdeczne życzenia zdrowia, spokoju i wszelkiej pomyślności.

Zdjęcia :

1. Figura św. Barbary znajdująca się obecnie na terenie przepompowni
  2. Górnicy KWK Niwka - Modrzejów
  3. Tablica pamiątkowa na budynku Szkoły Podstawowej nr 15
  4. Drużyna ratowników górniczych z naszej kopalni ( lata 40. XX wieku)
  5. Ubiegłoroczne spotkanie barbórkowe.
Data dodania: 2020-12-03 21:34:38
Data edycji: 2020-12-04 07:40:34