168. rocznica ''bitwy o Sosnowiec''

W tym roku obchodzimy 168. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego - największego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego. Objęło ono swoim zasięgiem obszary zaboru rosyjskiego, dlatego pamiątki związane z tym  wydarzeniem odnajdujemy również na terenie naszego miasta. Powstanie Styczniowe miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której doszło do ok. 1200 znaczących starć z nieprzyjacielem. Wśród nich historycy wymieniają tzw. "bitwę o Sosnowiec". Rozegrała się ona nocą z 6 na 7 lutego 1863 roku. Wtedy właśnie powstańcy Apolinarego Kurowskiego odnieśli zwycięstwo nad oddziałem rosyjskiej straży granicznej broniącym dostępu do budynku komory celnej sąsiadującej z sosnowieckim dworcem kolejowym. Podczas potyczki szczególną odwagą i poświęceniem wykazali się kosynierzy dowodzeni przez kapitana Teodora Cieszkowskiego. Sukces Polaków sprawił, że mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego przez blisko 2 tygodnie cieszyli się upragnioną wolnością. Ludzi ogarnął entuzjazm, władze poszczególnych miejscowości składały przysięgę na wierność powstańczemu Rządowi Narodowemu. Stało się tak m.in. w Modrzejowie. 11 lutego przybył tam jeden z oficerów Kurowskiego, aby w obecności licznie zgromadzonych obywateli odebrać uroczyste przyrzeczenie od burmistrza tego przygranicznego miasteczka. Według przekazów dotyczących historii krzyża powstańczego w Modrzejowie wspomnianym oficerem był  sztygar  kopalni "Jerzy" (później "Niwka").

Zdjęcia:

1.Ubiegłoroczne obchody rocznicy "bitwy o Sosnowiec"

2.Tablica pamiątkowa na budynku dworca kolejowego w Sosnowcu

3.Kapliczka przy ul. Staszica wzniesiona na mogile 30 powstańców

4.Tablica pamiątkowa w Maczkach

5.Zbiorowa mogiła powstańców styczniowych na cmentarzu przy ul. Zuzanny

6.Tablica na grobie Józefa Zawiszy Sikorskiego ( cmentarz parafialny w Niwce)

7.Teodor Cieszkowski (1833 - 1863)

8.Rysunek przedstawiający "bitwę o Sosnowiec"

Data dodania: 2021-02-06 19:41:19
Data edycji: 2021-02-06 20:08:25