100. ROCZNICA WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

(edukacja regionalna)

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku rozpoczęło się III powstanie śląskie.

Po I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość. Jej granice nie były jednak jeszcze ostatecznie ustalone. Spór dotyczący przynależności państwowej Górnego Śląska doprowadził do walk zbrojnych między Polakami i Niemcami zamieszkującymi ten region. Toczyły się one w latach 1919 - 1921, przechodząc do historii jako 3 powstania śląskie. W działania wspierające Ślązaków aktywnie włączyli się Zagłębiacy, w tym również mieszkańcy Niwki, Modrzejowa oraz Jęzora. Warto wiedzieć, że komendantem mysłowickich oddziałów powstańczych był Ryszard Mańka urodzony w Niwce 13 stycznia 1892 roku. Zachęcamy osoby zainteresowane tematyką regionalną do zapoznania się z jego biografią https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP90QD . III powstanie śląskie zakończyło się sukcesem Polaków 5 lipca 1921 roku.

Zdjęcia:

1.Plakat z okresu powstań śląskich (Muzeum Miejskie w Sosnowcu)

2.Powstańcy śląscy (wystawa stała w Muzeum Miasta Mysłowice)

3.Makieta z wystawy zaprezentowanej w Muzeum Miasta Mysłowice (fotografia powstańców śląskich w Modrzejowie, nazwiska grupy Zagłębiaków, którzy przekroczyli most na Czarnej Przemszy, żeby przyłączyć się do powstania)

4.Niwczanin Ryszard Mańka - dowódca oddziałów powstańczych

5.Tablica poświęcona Franciszkowi Goli - pierwszemu proboszczowi kościoła w Niwce, uczestnikowi powstań śląskich

6.Wycieczka na Górę św. Anny zorganizowana z okazji 100. rocznicy wybuchu 1. powstania śląskiego

7.Tablica pamiątkowa na Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

8.Bezpośrednia relacja kierownika szkoły w Modrzejowie obserwującego działania powstańcze z okien swojego domu (kronika szkolna)

Data dodania: 2021-04-30 19:04:51
Data edycji: 2021-04-30 19:31:23