100. rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia  obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, określanej mianem 18. decydującej bitwy w dziejach świata.  To największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku, dlatego uroczystości rocznicowe będą obchodzone nie tylko w Warszawie, ale w licznych zakątkach naszego kraju. Hasło tegorocznych obchodów i wielu działań Wojska Polskiego brzmi: „1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

W naszej szkole także pamiętamy o tak doniosłych patriotycznych wydarzeniach. W ramach wdzięczności i pamięci o polskich bohaterach i niezwykłym ich heroizmie składamy kwiaty przy płycie pamiątkowej znajdującej się na terenie szkoły, poświęconej nieznanym żołnierzom, którzy polegli broniąc Ojczyzny w latach 1918 - 1920. Pamiątka ta pochodzi z kopca Kościuszki, który przed II wojną światową znajdował się nieopodal naszej szkoły. Było to miejsce szczególne dla mieszkańców Niwki. Przed pomnikiem odbywały się ważne uroczystości patriotyczne. Na jego tle chętnie fotografowali się uczniowie oraz członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji. We wrześniu 1939 roku kopiec został wysadzony przez hitlerowców, a na jego gruzach przez kilka dni palono polskie książki. Dzielnym harcerzom Szarych Szeregów udało się ocalić płytę pamiątkową, która teraz jest  dumą naszej szkoły.  Płyta ta, została przypadkowo wykopana przez uczniów, w ogrodzie przyszkolnym, podczas prac społecznych w latach 70-tych XX wieku.

Obecnie jest miejscem kultu, tradycji i spotkań społeczności uczniowskiej, władz miasta i społeczności lokalnej.

Data dodania: 2020-08-14 12:21:47
Data edycji: 2020-08-14 12:48:02