10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego. Zdrowie psychiczne jest równie istotne jak zdrowie fizyczne. Wpływa na nasze samopoczucie, sposób, w jaki postrzegamy siebie oraz relacje z innymi. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Właściwe wsparcie i zrozumienie mogą pomóc osobom w trudnych chwilach, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów.

Oto co na co dzień możesz zrobić, aby pielęgnować swoje zdrowie psychiczne :
- obserwuj swoje emocje i myśli, dziel się nimi z innymi, pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne ?
- zadbaj o kontakt z naturą ?
- postaraj się być aktywnym fizycznie ( formę aktywności dostosuj do swoich potrzeb i możliwości) ??
- pielęgnuj te relacje, które Cię wzmacniają ?
- zaplanuj drobne przyjemności ?️??‍♂️
- pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę ?
- zadbaj o odpowiednią ilość snu ?
- sięgaj po pomoc psychologiczną, kiedy czujesz, że samemu ciężko Ci uporać się z trudną dla Ciebie sytuacją.

Aby uzyskać wsparcie i pomoc można zadzwonić pod jeden z niższej podanych numerów telefonów:

116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 12 roku życia, prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Pomaga ona dzieciom które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci.

800 12 12 12 - telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka- czynny całodobowo. Oferuje wsparcie w trudnych chwilach, sytuacjach związanych z hejtem, problemami w szkole, prześladowaniami ze strony rówieśników i każdej innej, trudnej sytuacji.

22 484 88 01 - Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA. Wsparcie dla osób podejrzewających, że chorują na depresję, jak i tych zdiagnozowanych, a także dla tych, których bliscy zmagają się z depresją.

Data dodania: 2024-10-10 12:49:37
Data edycji: 2024-10-10 12:57:01