Autor: I. Sikorska - Dymanus
Data: 06.02.2019

6 lutego grupa młodzieży reprezentującej społeczność naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Tradycyjnie odbyły się one przed budynkiem dworca kolejowego. Tam bowiem 156 lat temu Polacy dowodzeni przez Apolinarego Kurowskiego stoczyli zwycięską bitwę z Rosjanami. Po zakończeniu uroczystości oficjalnych udaliśmy się na plac obok sosnowieckiej katedry, gdzie znajduje się kapliczka słupkowa upamiętniająca jedną z powstańczych potyczek. Ostatnim celem naszej wyprawy był cmentarz parafialny w Niwce. Tu pochowano powstańca styczniowego Józefa Zawiszę - Sikorskiego. Na jego grobie uczniowie zapalili znicz wyrażający szacunek dla wszystkich uczestników zrywu narodowego z 1863 roku.