Autor: Iza Siwek
Data: 06.11.2018r.

Dnia 6 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji historii przedstawionej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Sosnowcu w Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza. Autorzy inscenizacji ukazali wielkich Polaków, którzy w sytuacji, gdy Polski nie było na mapach Europy podtrzymywali ducha narodu. Swoją pracą, osiągnięciami naukowymi i twórczością udowadniali, że Polacy i Polska nadal istnieją. Ich orężem było słowo, obraz, muzyka, nauka. Działali w zaciszu swoich pracowni, przy biurkach, w laboratoriach. Na ziemi ojczystej i na emigracji. Podczas inscenizacji uczniowie mieli okazję na spotkanie z Janem Matejko, który w swoich obrazach pokazywał potęgę narodu polskiego; Mickiewiczem i Słowackim, którzy w swoich utworach opiewali bohaterskie czyny Polaków, opisywali piękno ojczystej ziemi; Marią Curie-Skłodowską, która propagowała naukę dla dobra ojczyzny; nauczycielami, którzy pod zaborami krzewili naukę, nauczali języka ojczystego; Łukasiewiczem i Cegielskim, których hojne datki pozwalały rozwijać między innymi szkolnictwo i przemysł; Modrzejewską, która swą niezwykłą charyzmą i talentem sławiła ojczyznę na wielu scenach świata, oraz Chopinem, którego zachwycająca muzyka porywała serca Polaków na obczyźnie, pozwalała zapomnieć o niewoli, ucisku i smutku. Lekcja wywołała w uczniach wiele emocji i na długo pozostanie w ich pamięci.