Autor: I. Sikorska - Dymanus
Data: 04.12.2018r.

4 grudnia obchodzimy Barbórkę - święto wszystkich górników. Z tej okazji uczniowie klasy IV a uczestniczyli w dwóch spacerach edukacyjnych, których celem było poszukiwanie pamiątek po nieistniejącej już KWK Niwka - Modrzejów. 30 listopada dziewczynki udały się do przepompowni wód kopalnianych, aby odwiedzić ukrytą za ogrodzeniem figurę św. Barbary. Kiedyś znajdowała się ona pod ziemią, strzegąc bezpieczeństwa pracujących tam ludzi. 7 grudnia chłopcy zwiedzili budynek dawnej szkoły górniczej. W pomieszczeniu wiodącym do zlikwidowanej sztolni ćwiczebnej z zainteresowaniem obejrzeli prace dyplomowe wykonane przed dwudziestu laty przez adeptów zawodu górnika. Dotarli również do pozostałości po 2 szybach kopalnianych usytuowanych nieopodal szkoły. Kopalnia węgla kamiennego utworzona w pierwszej połowie XIX wieku miała ogromny wpływ na życie mieszkańców Niwki. Uważamy, że górnicze tradycje naszej dzielnicy powinny być kultywowane.