Choć rozmowy przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych z rządem jeszcze się nie zakończyły, to rodzice dzieci w wieku szkolnym już dziś myślą jak zapewnić opiekę pociechom w czasie ewentualnego strajku. Miasto szanując ewentualny protest nauczycieli, a zarazem rozumiejąc obawy rodziców zajmie się koordynacją działań, dzięki którym przedszkolaki i uczniowie będą mogli korzystać z oferty jednostek kulturalnych i sportowych.

Rodzice sosnowieckich uczniów, którzy nie są w stanie zapewnić im opieki podczas strajku nauczycieli, otrzymają pomoc od miasta. Władze Sosnowca oferują rodzicom i ich dzieciom miejskie placówki kulturalno-oświatowe, do których w czasie strajku nauczycieli mogą przyjść dzieci.

Na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie, Teatr Zagłębia, Muzeum w Sosnowcu, Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek Sielecki, Miejski Klub „Maczki”, Miejski Klub im. Kiepury, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Ognisko Pracy Pozaszkolnej będą otwarte dla uczniów. Swoją pomoc zadeklarowały również Wyższa Szkoła „Humanitas” oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Darmowe zajęcia przygotowano dla kilkuset dzieci i młodzieży w różnym wieku. –Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby w tym czasie rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić opieki swoim pociechom mogli spokojnie pracować. Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Pieczę nad właściwym skoordynowaniu opieki nad dziećmi zapewnią urzędnicy, którzy – w razie potrzeby – zajmą się również ewentualnym transportem między placówkami przy wsparciu PKM-u Sosnowiec.  Władze miasta podjęły także decyzję o zorganizowaniu pomocy, z której będą mogli skorzystać pracownicy Urzędu Miejskiego. Rodzice, którzy nie mogą zapewnić swoim pociechom opieki podczas strajku mogą przyprowadzić dzieci do pracy. – Apelujemy także do innych instytucji i przedsiębiorców, aby również spróbowali zorganizować opiekę dla dzieci swoich pracowników – wyjaśnia Zbigniew Byszewski, I zastępca prezydenta Sosnowca. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu pod numerami telefonów: (32) 296 06 42, 296 06 33, 296 06 34, 296 06 35.