Autor: Iza Siwek
Data: 09.11.2018r.

9 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Rajdzie Niepodległości wokół Trójkąta Trzech Cesarzy. Celem Rajdu było upamiętnienie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej i promowania Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz pogłębienie wiedzy o miejscu zamieszkania i walorach krajoznawczo-turystycznych regionu.  Trasa Rajdu prowadziła szlakami i ścieżkami turystycznymi po Sosnowcu do Trójkąta Trzech Cesarzy. O godzinie 7.45 spotkaliśmy się w szkole z przewodnikiem PTTK, a następnie przejechaliśmy autokarem do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Tam zwiedziliśmy Wystawę „Droga do Niepodległej. Wokół listopada 1918 roku w Sosnowcu”. Po zwiedzeniu wystawy przejechaliśmy autokarem na ul. Naftową i stamtąd przeszliśmy trasę turystyczną do Trójkąta Trzech Cesarzy, gdzie o godzinie 13.00 rozpoczęły się Miejskie Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Złożyliśmy kwiaty pod obeliskiem oraz śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Uczniom uczestniczący w Rajdzie, bardzo spodobała się ta forma uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości i już zapowiedzieli swój udział w przyszłym roku.