Autor: Małgorzata Kapalczyk, Bożena Kupczyk
Data: 17.01.2018 Osikowa Dolina w Koziegłowach

17 stycznia 2018 roku „Zwiadowcy” i uczniowie kl. V a mieli wyjątkową okazję do bliższego zapoznania się z mało znaną techniką rękodzielniczą w Osikowej Dolinie w Koziegłowach. Dla harcerzy była to nagroda za zdobycie I miejsca we Współzawodnictwie Sosnowieckich Drużyn Harcerskich w 2016 roku, której fundatorem było Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego "Czuwaj" Kręgu Sosnowiec. Uczestnicy wzięli udział w wyjątkowych warsztatach, w czasie których z wiórków drewna osikowego wykonywali kwiat i serce – prezent dla babć i dziadków. W trakcie warsztatów harcerze i piątoklasiści zobaczyli, jak powstają osikowe wiórki i spróbowali swoich sił przy tradycyjnym heblu. Poczuli zapach i dotyk świeżo struganego drewna. Zajęcia warsztatowe dały zainteresowanym możliwość zapoznania się z mało znaną techniką rękodzielniczą tworzenia przedmiotów z naturalnego materiału. Była to doskonała okazja rozwijania sprawności manualnej, kreatywności i wyobraźni. Uczniowie odkryli w sobie nowe zdolności i umiejętności. W miłej, ciepłej, prawie domowej atmosferze wszyscy świetnie się bawili i zgodnie pracowali pod okiem fachowców. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji uczestnicy zabrali ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię jaką dał czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.