Autor: Barbara Jureczka
Data: 21.12.2017

21. grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gościliśmy w naszej szkole Richarda Mullaney z Europejskiego Programu Edukacyjnego Learning Without Boarders (NaukaBezGranic), który spotkał się z uczniami na przedświątecznej lekcji języka angielskiego. Warsztaty odbyły się w trzech turach, aby nasz Gość mógł dostosować poziom językowy do umiejętności uczniów, których rozpiętość wiekowa była dość duża, to znaczy, od lat 10 do 14+.

W czasie warsztatów uczniowie mieli doskonałą okazję, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe i poznać zwyczaje i tradycje Brytyjczyków. Oczywiście niektóre z nich były im dobrze znane, np. Cheese Rolling -zabawa polegająca na wyścigach za staczającym się ze wzgórza krążkiem sera, czy też bardzo popularny na Wyspach Brytyjskich konkurs na miny, a także wiele innych.

Przegląd tradycji i zwyczajów Brytyjczyków, zaprezentowany przez naszego Gościa, wyraźnie podkreślił specyficzne poczucie humoru Brytyjczyków, jakże odmienne od naszego. W tym momencie ciśnie się na usta nasze porzekadło "Co kraj, to obyczaj". Z całą pewnością tak jest, ale nie przeszkadzało to nam się dobrze bawić, może nieco gorzej było nam je zrozumieć.

Mam nadzieję, że poprzez tego rodzaju zajęcia uczniowie lepiej poznają ludzi z innych krajów i ich kulturę, po to aby w przyszłości mając kontakt z obcokrajowcami, czy będąc w ich kraju, czuć sympatię, zrozumienie i szacunek do ich mieszkańców i ich odmienności kulturowej.