Autor: Magdalena Szczerbowska, Małgorzata Kapalczyk
Data: 10.11.2017r.

10 listopada obchodziliśmy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po 123 latach nasza Ojczyzna wróciła na mapę świata. Aby upamiętnić to wydarzenie, corocznie w naszej szkole organizowany jest Bieg Niepodległości, czyli sportowe zmagania uczniów sosnowieckich szkół podstawowych. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście: pan Zbigniew Byszewski Zastępca Prezydenta Miasta; pani Anetta Serafińska – asystent Barbary Chrobak Posła RP; radni Rady Miasta: Zygmunt Witkowski i Jan Bosak; pan Stanisław Lis - członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; pan Tadeusz Chwastecki - przewodniczący Koła nr 10 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; przedstawiciele Rady Dzielnicy „Południe”: Grzegorz Wola, Danuta Wola, Natalia Wola, Anna Radko – Kępka; Marta Sadowska - członek Komendy Hufca ZHP Sosnowiec, dyrektorzy szkół, mieszkańcy dzielnicy oraz społeczność szkolna. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przy płycie pamiątkowej, gdzie zostały złożone kwiaty i znicze. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczął się Bieg Niepodległości, będący kontynuacją biegu sztafetowego organizowanego w dzielnicy Niwka jeszcze w okresie międzywojennym. W tym roku zwycięzcami biegu zostali uczniowie SP 35, srebrne medale wręczono przedstawicielom SP 21, a brąz uzyskali zawodnicy z SP 20. Tuż za podium uplasowała się drużyna naszej szkoły w składzie: Nikola Garncarczyk, Jakub Zdanowicz, Agata Fryda, Brian Malecki, Joanna Syper, Kacper Góralczyk. Podsumowaniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta akademia, przygotowana m.in. przez uczniów klasy VIa, VIIa pod nadzorem mgr Magdaleny Szczerbowskiej i mgr Małgorzaty Kapalczyk. Wszyscy widzowie byli pod ogromnym wrażeniem wspaniałego występu naszych uczniów.