Autor: Iwona Sikorska - Dymanus
Data: 04.12.2017r.

4 grudnia z okazji Barbórki uczniowie klasy Va zainteresowani historią regionalną wybrali się na spacer edukacyjny. Naszym celem było odszukanie pamiątek po kopalni znajdujących się w najbliższym otoczeniu szkoły. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie pomieszczenia wiodącego do zlikwidowanej sztolni ćwiczebnej, w której uczniowie szkoły górniczej przygotowywali się do wykonywania zawodu. Przez chwilę mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w prawdziwym chodniku, kilkaset metrów pod ziemią! Podczas wyprawy bez trudu odnaleźliśmy miejsca, gdzie znajdowały się kiedyś szyby "Jerzy" i "Wygoda". Z uwagą odczytaliśmy napisy na tablicach pamiątkowych umieszczonych w budynku gimnazjum i przy wejściu do naszej szkoły. Barbórkowy spacer uświadomił nam, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców Niwki miała kopalnia węgla działająca tu ponad 180 lat. Na tak małym obszarze znaleźliśmy wiele śladów i pamiątek świadczących o jej istnieniu.