Autor: Agnieszka Janik-Wójcik, Katarzyna Maciuk
Data: 01.12.2017r.

Długie szychty, ciągłe niebezpieczeństwo, wysoka temperatura panująca pod ziemią, jednym słowem - górnictwo. To dziedzina przemysłu, która cieszy się niewątpliwie dużym uznaniem i szacunkiem społecznym.

4 grudnia to szczególny dzień dla górnictwa. To jedna z najważniejszych dat dla mieszkańców Górnego Śląska, Zagłębia i innych regionów górniczych. W ten dzień zatem pamiętamy o górnikach – ludziach, którzy w pełni zasługują, aby oddać im cześć za trud i niebezpieczeństwo, z którym co dzień obcują pod ziemią. Górnicy przywiązują olbrzymią wagę do tradycji dnia św. Barbary i starają się pielęgnować związane z nim zwyczaje.

Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 15 chcąc podkreślić wartość górnictwa w naszej świadomości uczciła tradycję tego święta także w tym roku. Na cześć górników uczniowie SP nr 15 wraz z wychowawcami przygotowali wyjątkową akademię, upamiętniającą ciężką pracę pod ziemią w teatralnych scenkach, wierszach i piosenkach. Występy sceniczne w bardzo klimatycznej scenografii sprawiły, że nie jednemu zakręciła się łezka w oku. Uczniowie doskonale wczuli się w role jakie ogrywali i dzięki temu wyzwolili w gościach tak szczytne uczucia.

Akademia w wykonaniu uczniów była tylko początkiem tegorocznych uroczystości barbórkowych zorganizowanych przez Agnieszkę Janik- Wójcik i Katarzynę Maciuk.

Po występach scenicznych organizatorzy zaprosili gości na drugą część uroczystości - wesołą biesiadę przy dźwiękach akordeonu. Goście tańczyli m.in. do „Karlika”, ,,Poszła Karolinka , ,,Wesoła zabawa”. itp. Uczniowie mieli szansę stworzyć orkiestrę, która zagrała do melodii pt. ,,Miotlarz”. Gości bawiła profesjonalna animatorka ( nomen omen) Barbara, która wprawiła gości w bardzo wesoły, rodzinny i ciepły nastrój. Liczne atrakcje, konkursy i przyśpiewki doskonale wypełniły program całej biesiady, a przybyłym gościom sprawiły nie lada uciechę.

Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Górnika SP nr 15 ogłosiła pod hasłem „ Barbórka łączy pokolenia”. Organizatorzy pragnęli podkreślić jak ważne jest zaszczepianie w młodych ludziach szacunku do ciężkiej pracy i kultywowanie tradycji, tak istotnej dla naszego regionu.

Zaproszeni goście poza tańcami i przyśpiewkami zostali ugoszczeni również wyśmienitymi ciastami przygotowanymi przez rodziców. Szczególne podziękowanie należy się właśnie rodzicom, którzy włożyli dużo serca w zorganizowanie poczęstunku oraz przygotowanie dekoracji na stoły. Dzięki temu biesiada nabrała szczególnego wyrazu, a zapach i smak domowego ciasta sprawił, że każdy czuł się jak u siebie. Serdeczne podziękowania dla przedstawicieli Rady Dzielnicy za ufundowanie paczek dla dzieci uczestniczących w spotkaniu.

Tegoroczna Barbórka okazała się niełatwym przedsięwzięciem, ale co najważniejsze - przyniosła zamierzony skutek – połączyła pokolenia we wspólnej zabawie i pokazała, że RAZEM można naprawdę wiele.