Autor: Iwona Sikorska - Dymanus
Data: 30.11.2017r.

30 listopada przedstawiciele koła historycznego oraz harcerze, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udali się na stary cmentarz parafialny w Niwce. Młodzież zapaliła znicz pamięci przy grobie Stanisława Stratilaty "człowieka wielkiego charakteru, umysłu i serca" zmarłego przed 101 laty. Zawiadowca kopalni "Jerzy"rok przed swoją śmiercią utworzył pierwszą w Niwce szkołę, do której uczęszczały dzieci miejscowych robotników. Ich nauczycielami byli m.in. późniejsi wybitni profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej : Witold Budryk i Bolesław Krupiński. Inżynier Stratilato wykładał geografię. Bohater czwartkowej wyprawy to ważna postać w historii naszej dzielnicy, zasługująca na pamięć i szacunek.