Informacje bieżące z życia szkołyInformacje z poprzednich lat - wybierz rok szkolny


WAKACJE

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Niepedagogicznym oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, udanych wyjazdów oraz mnóstwa przygód i dobrego humoru.

Dyrekcja szkołyZakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 23 czerwca 2017 r. w sali gimnastycznej o godz.

- 8:30 - dla uczniów klas I-III
- 10:00 - dla uczniów klas IV-VI

ZAPRASZAMYZnowu o nas zgłośno w mediach

Kolejny raz nasi hokeiści na trawie w mediach. Tym razem odwiedziła nas ekipa z serwisu informacyjne go telewizji Telpol. a efekt tej wizyty mamy możliwość zobaczenia na ekranie i facebook'u.

TELPOL95. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego

22 czerwca 2017 r. przedstawiciele klubu historycznego, harcerze i zuchy wzięli udział w uroczystościach związanych z rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski. Miały one miejsce przy budynku Urzędu Miejskiego, na którym znajduje się okolicznościowa tablica, oraz przy obelisku upamiętniającym powrót Śląska do Polski. Przedstawiciele władz miasta, radni, przedstawiciele zagłębiowskich parlamentarzystów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawcze Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu, a także uczniowie sosnowieckich szkół (SP 10, SP 15, SP 39, ZSO 6, Gimnazjum nr 17) uczcili to wydarzenie, uroczyście złożyli wiązanki kwiatów.Kolejny sukces naszego małego ratownika!

W dniu 30 maja 2017r. w Oddziale Rejonowym PCK w Sosnowcu odbył się etap rejonowy Konkursu Promocji Zdrowego Stylu Życia „Mały Ratownik” dla dzieci szkół podstawowych. Każdy uczestnik zobowiązany był do rozwiązania testu i krzyżówki. Sprawdzana była wiedza z zakresu zdrowego stylu życia i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI c - Maciej Stachura, który wygrał eliminacje szkolne. W etapie rejonowym zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI.

7 czerwca Maciek reprezentował nasze miasto w kolejnym, okręgowym etapie konkursu. Tam znalazł się w czołówce rywalizujących ze sobą małych ratowników okręgu śląskiego.

Gratulujemy sukcesu naszemu uczniowi!Ostatni mecz

W niedzielę nasi uczniowie i uczennice trenujący hokej na trawie rozegrali ostatni mecz w ramach Śląskich Mistrzostw Młodzików. Mecz rozegrany na obiekcie Siemion w Siemianowicach Śląskich przeciwko KKS Kolejarz Gliwice zacięty był do ostatniej minuty. Pomimo nie pełnego składu nie poddawaliśmy się do końca. W klasyfikacji końcowej nasza najstarsza drużyna stanęła na IV miejscu w sezonie 2016/2017. W przyszłym roku powalczymy o lepsze rezultaty.Gorące klimaty Pikniku w Szkole Podstawowej nr 21

Gorące klimaty Pikniku w Szkole Podstawowej nr 21 na Jęzorze to nie tylko zasługa pięknej pogody ale, także wspaniałego występu Super Gimone, które to po ciężkim dniu spędzonym na Ogólnopolskich Mistrzostwach Sosnowca Zespołów Tanecznych i Cheerleaders, miały jeszcze dużo werwy aby wystąpić na szkolnym boisku.Festiwalu Organizacji Pozarządowych

W niedzielne popołudnie nasi milusińscy mieli możliwość pokazać się na Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Sosnowcu na Placu Papieskim. Tancerze i Hokeiści pokazali swoje możliwości i z tego co widać na relacji Fotograficznej były to fajne chwile.Nasi hokeiści na trawie zostali dostrzeżeni przez nasze media

Artykuł który został umieszczony w Dzienniku Zachodnim sprawił dużo radości naszym zawodnikom.

A mamy sygnał od jednej z telewizji że szykuje się reportaż o nich.

Byle tak dalej grali a będzie o nich jeszcze nie raz głośno w mediach.Nasze maluszki w rywalizacji na Międzynarodowym Turnieju Cheermania w Zabrzu

To juz ostani turniej w tym roku szkolnym gdzie nasza najmłodsza grupa taneczna Super Gimone walczyła o laury zwycięzców. Pomimo bardzo wysokich not uzyskanych od międzynarodowego składu sędziowskiego nasze maluszki nie miały szans na lepszą lokatę w rywalizacji z dużo starszymi rywalkami ( czasami nawet o 6 lat). Mimo wszystko uważamy nasze V miejsce za duży sukces bo oceny jurorów były bardzo wysokie. A jak dobrze się bawiliśmy oddają zdjęcia z tej wyprawy.Sukces drugoklasistów w konkursie „Mamo, tato nie pal...”

6 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego ( Oddział dla Dzieci i Młodzieży) odbyło się uroczyste wręczenie nagród w międzyszkolnym konkursie na plakat antynikotynowy pod hasłem „Mamo, tato nie pal...”. Konkurs został zorganizowany przy współpracy z Zespołem ds. Profilaktyki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sosnowcu, którego koordynatorem była pani Edyta Uchnast. Opiekunami konkursu w naszej szkole były: p. M.Kondracka oraz p. M. Łukaszewicz.

Uczniowie z poszczególnych szkół wraz ze swoimi opiekunami obejrzeli specjalnie dedykowany dla nich program artystyczny. Ogromne wrażenie wywarła na nas recytacja wiersza pt.„Stefek Burczymucha" oraz poetyckie wykonanie piosenki z repertuaru Edyty Górniak pt. „Kasztany". Następnie laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody. Na zakończenie uroczystości wszyscy pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.

Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali: uczennica Kinga Jarno z kl. 2 „c” - która zdobyła II miejsce oraz uczeń kl. 2 „a" - Filip Zwoliński, którego praca otrzymała Wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy naszym drugoklasistom i życzymy kolejnych sukcesów!Wizyta klas drugich w Gimnazjum nr 1 na przedstawieniu "Czerwony Kapturek" w języku angielskim

8 czerwca klasy drugie oraz czwarte zostały zaproszone przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu na przedstawienie w języku angielskim pt. „Little Red Riding Hood”. Gimnazjaliści wykazali się pełnym profesjonalizmem. Płynnie wypowiadany tekst w języku obcym i świetnie odegrane role aktorskie sprawiły, że przedstawienie teatralne zrobiło na drugoklasistach duże wrażenie. Następnie uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do sali językowej, gdzie mogli zobaczyć, w jaki sposób ich koledzy poznają tajniki języków obcych. Możliwość założenia słuchawek i słuchanie muzyki oraz tekstów w języku angielskim było dla dzieci dużą atrakcją. Mamy nadzieję, że spotkanie z gimnazjalistami było dla naszych uczniów lekcją motywującą do nauki języka angielskiego. Za zaproszenie i zorganizowanie owocnego spotkania bardzo dziękujemy pani Anecie Żurek-Podmokły (nauczycielowi języka angielskiego, mamie Kalinki z klasy 2c).Plenerowy Dzień Dziecka w klasie 2 „c"

Aby uroczyście uczcić Dzień Dziecka w klasie 2 „c" zorganizowany został piknik promujący zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu. Uczniowie otrzymali upominki sprytnie ukryte w dużych „cukierkach".

Ponieważ dzień ten połączony był z akcją pod hasłem „Jak nie czytam jak czytam" dzieci przebrane były za bohaterów z ulubionych baśni i wierszyków.

Następnie wzięliśmy ze sobą koce, okulary słoneczne oraz plecaki ze zdrowymi smakołykami i udaliśmy się na boisko szkolne by wykorzystać piękną pogodę. Mieliśmy czas na nasze ulubione zabawy sportowe, słuchaliśmy muzyki i bawiliśmy się w chowanego.

Dzień spędziliśmy w przyjemnej atmosferze i w wakacyjnym klimacie. Żałujemy, że nasze Święto nie trwa przez cały rok :-)Dzień Sportu klas drugich

Pod koniec maja w ramach corocznych obchodów Dnia Sportu drugie klasy wzięły udział w rozgrywkach sportowych. Na początku wszyscy uczniowie zebrali się na boisku szkolnym i przystąpili do wspólnej rozgrzewki, którą poprowadziła p. Malwina Łukaszewicz. Następnie drugoklasiści podzieleni zostali na 2 zespoły (męski i żeński). Chłopcy pod kierunkiem p. Aleksandry Pawelec rozegrali mecz piłki nożnej natomiast rozgrywki dziewczynek w " Dwa ognie" przeprowadziła p. Magdalena Kondracka. Uczniowie wytrwale i z dużym zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo dla swoich drużyn. Mecze obu zespołów wzbudzały wiele emocji. Wszyscy wykazali się sportową postawą i przestrzegali zasad fair play.Drugoklasiści w Zaczarowanym Lesie

31 maja drugoklasiści z naszej szkoły udali się na wycieczkę do Lecholandu, którego centrum mieści się w małej jurajskiej wiosce Piasek koło Janowa, a głównymi użytkownikami lokalnych dróg są kury, gęsi i kaczki. Wymarzona pogoda towarzyszyła nam od samego poranka. W dobrych humorach dotarliśmy na miejsce i już po wyjściu z autokaru poczuliśmy się jak w bajce. Do Zaczarowanego Lasu mieszczącego się nieopodal zawiozły nas estetyczne, wygodne i bezpieczne "tramwaje konne". Sam las natomiast został "zaczarowany” przez aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy. Wędrując wąskimi ścieżkami odwiedziliśmy dom Baby Jagi, rozmawialiśmy z leśniczym, Jasiem i Małgosią. Po rozstaniu z baśniowym rodzeństwem dotarliśmy nad przepiękne dzikie jezioro, którego strzegła tajemnicza rusałka. Opowiedziała nam ona dawną legendę, a następnie zaprowadziła do śpiącego Kopciuszka. Wszystko to działo się w prawdziwej leśnej scenerii, gdzie można było zobaczyć niedźwiedzia, usłyszeć wycie wilka, a nawet dostać ciastko od Czerwonego Kapturka. Gdy zgłodnieliśmy, zostaliśmy zaproszeni na ucztę do leśnego pałacu – kiełbaski z grilla spożywane na łonie natury smakowały wyśmienicie. Dyskoteka w "Chacie za Wsią" zakończyła dzień pełen wrażeń.Egzamin na Kartę Rowerową w naszej szkole

Egzamin składał się z dwóch części:

I teoretycznej - sprawdzającej znajomość przepisów ruchu drogowego oraz wiadomości z pomocy przedmedycznej .
II praktycznej - dotyczącej obsługi technicznej roweru oraz umiejętności jazdy na rowerze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Część teoretyczna egzaminu odbyła się w dwóch terminach 15 i 22 maja 2017r. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego było pozytywne zaliczenie testu. Uczniowie przystępujący do egzaminu wzięli udział w zajęciach z pomocy przedmedycznej. Dnia 30 maja do części praktycznej przystąpiło 16 uczniów. Dzieci pod okiem Specjalisty Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu sprawdzały swoje umiejętności na wyznaczonym placu manewrowym.

Pozytywny wynik z egzaminu na kartę rowerową uzyskało 15 uczniów.

Jako rowerzysta posiadający kartę rowerową jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Przestrzegaj kodeksu drogowego i obowiązujących przepisów.

Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych!Jak nie czytam, jak czytam ?

1 czerwca o godz 10:00 uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji ogólnopolskiego masowego czytania, promującego czytelnictwo i biblioteki szkolne.
Klasy spotkały się na boisku szkolnym ubrane w wylosowane kolory , każdy uczeń miał ze sobą ulubioną książkę.
Imprezie towarzyszył konkurs na najlepsze przebranie za postać literacką.

Komisja dokonała następującego wyboru:
I m - Magdalena Cieślik i Wiktoria Fatyga kl.Ia
II m - Igor Nowak kl.IIc
III m - Kalina Podmokły kl.IIc
wyróżnienia : Zuzanna Woroniecka kl.IIb, Igor Olejniczak kl.IIc

Wszyscy doskonale się bawili.Jak nie czytam, jak czytam ? Pobijamy rekord sprzed roku !

1 czerwca o godz 10:00 na boisku szkolnym podejmujemy próbę pobicia rekordu czytania w jednym momencie w ramach akcji JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM?

1. W tym dniu każdy uczeń przynosi do szkoły swoją ulubioną książkę ;
2. Klasy I - II przebierają się za postaci z bajek i baśni ;
3. Klasy IV – VI przebierają się za postaci z książek przygodowych i fantastycznych ;
4. Uczniowie klas IV –VI nie przebrani za literackie postaci ubierają się w jednym wylosowanym kolorze:
- Klasa IV a– czerwony
- Klasa IV b – fioletowy
- Klasa V a – żółty
- Klasa V b – niebieski
- Klasa VI a – pomarańczowy
- Klasa VI b – zielony
- Klasa VI c - różowy

Za najlepsze przebranie za postać literacką zostaną przyznane atrakcyjne nagrody.
Do zobaczenia 1 czerwca o godz 10:00 na boisku szkolnym !!!

Organizatorzy : Biblioteka i Samorząd UczniowskiInformacja

- List Minister Edukacji Narodowej do rodziców

Pokaz Super Gimone

Taneczny weekend z naszymi aniołkami, zaczął się juz na Maczkach o 17 aby zakończyć się na pokazie dla Hospicjum na Górce Środulskiej.

Najmłodsza grupa Super Gimone w ubiegły weekend pracowicie spędzała czas na pokazach. A juz przed nimi kolejne wkrótce.Super weekend z hokejem na trawie

W sobotnio - niedzielne chwile nasi hokeiści walczyli na boiskach w Siemianowicach Śląskich i w Tarnowskich Górach.

Chłopcy można powiedzieć nie pozostawili cienia złudzeń swoim przeciwnikom wygrywając wszystkie swoje spotkania w obu kategoriach wiekowych. Dziewczęta były trochę łaskawsze, wygrywając tylko część spotkań. Na duży jednak sukces można przypisać postawę dziewcząt najmłodszych które rywalizują z drużynami chłopców, gdzie w osłabionym składzie osiągnęły 2 remisy, 1 zwycięstwo i tylko dwie porażki, zajmując drugie miejsce zaraz za naszymi niepokonanymi do tej pory chłopcami. W niedzielę grała także nasza najstarsza drużyna, która rywalizuje z Gimnazjalistami. Po momentami bardzo zaciętym spotkaniu ulegliśmy 1 -11 a jedyną bramkę strzelił dla nas Tomasz Pająk.

A oto wyniki po dwóch rundach rozgrywek Mistrzowskich .

Tabela po dwóch turniejach: CHŁOPCY/kat. Dzieci

LPNazwa Klubu, drużyny, miejscowośćIlość spotkańIlość punktówBramki zdobyteBramki straconeBramki różnica
1LUKS Jedynka Miasteczko Śl.824230+23
2KKS Kolejarz 1 Gliwice821262+24
3UKS Orlęta Sosnowiec/ SP 15816177+10
4KKS Kolejarz 2 Gliwice8161510+5
5HKS Siemianowiczanka 16612120
6KKS Kolejarz 3 Gliwice5346-2
7KS Cieszyn73323-20
8UKS Trampkarz SP 22 Zabrze40113-12
9HKS Siemianowiczanka 260027-27

Tabela po dwóch turniejach: DZIEWCZĘTA/kat. Dzieci

LPNazwa Klubu, drużyny, miejscowośćIlość spotkańIlość punktówBramki zdobyteBramki straconeBramki różnica
1KKS Kolejarz 1 Gliwice924454+41
2KKS Kolejarz 3 Gliwice10242810+28
3UKS Orlęta Sosnowiec/ SP 158122011+9
4KKS Kolejarz 2 Gliwice891519-4
5KKS Kolejarz 5 Gliwice66416-12
6KKS Kolejarz 4 Gliwice92131-30
7HKS Siemianowiczanka82133-21

Tabela po dwóch turniejach: SUPER DZIECI

LPNazwa Klubu, drużyny, miejscowośćIlość spotkańIlość punktówBramki zdobyteBramki straconeBramki różnica
1UKS Orlęta 2 Sosnowiec/SP 15 chłopcy 925231+22
2UKS Orlęta 1 Sosnowiec/Sp 15 dziewczęta915108+2
3UKHT Ósemka Tarnowskie Góry69880
4HKS Siemianowiczanka 14674+3
5KKS Kolejarz Gliwice105313-12
6HKS Siemianowiczanka 240015-15


Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły

18 maja w naszej szkole przeprowadzono pierwszą część Turnieju Szachowego o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rywalizacji przystąpiło jedenaścioro uczniów: Mateusz Czop (Ia), Kacper Perkowski (Ia), Magdalena Kaczmarek (IIa), Jakub Pawelec (IIIc), Sebastian Lipowski (VIa), Marko Augustyn (VIb), Michał Gągorowski (VIb), Karol Mastalerz (VIb), Michał Tytko (VIb), Adrian Jachimowski (VIc) i Wiktor Walczak (VIc). Rozegrano w sumie 55 partii, gdyż uczniowie walczyli systemem „każdy z każdym”. Największą liczbę wygranych partii miał Karol Mastalerz, na drugim miejscu uplasował się Adrian Jachimowski. W pierwszej części turnieju nie wyłoniono kolejnych miejsc, gdyż trzech uczestników uzyskało taką samą liczbę punktów: Magdalena Kaczmarek, Jakub Pawelec i Michał Gągorowski. Ostateczne wyniku turnieju poznamy 23 maja po przeprowadzonej dogrywce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Turniej Szachowy o Super Puchar

18 maja w naszej szkole odbył się Turniej Szachowy o Super Puchar, w którym uczestniczyło sześcioro najlepszych szachistów z IV Regionalnego Turnieju Szachowego, który odbył się 8 grudnia 2016 roku. Wszyscy zawodnicy wykazali wysoki poziom umiejętności szachowych, przez co rywalizacja była niezwykle zacięta. Zwycięstwo zdobyła Kamila Bełtowska z Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół nr 2 z Dąbrowy Górniczej, II miejsce zajął Bartosz Zagrodzki z Gimnazjum nr 15 w ZSEiI w Sosnowcu, a III miejsce - Mateusz Kaczmarek z Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu. Puchar za zajęcie IV miejsca otrzymał Sebastian Latos ze Szkoły Podstawowej nr 13, a pamiątkowe statuetki za zajęcie kolejnych miejsc otrzymali Dawid Kmiecik ze Szkoły Podstawowej nr 13 i Karol Mastalerz z naszej szkoły. Pomysłodawcą, organizatorem i sędzią głównym turniejów szachowych przeprowadzanych w „piętnastce” jest przedstawiciel Rady Rodziców pan Jarosław Kaczmarek. Cenne nagrody rzeczowe, puchary oraz medale ufundował Związek Zawodowy Górników w Polsce. Wśród gości honorowych był przedstawiciel ZZG w Polsce pan Arkadiusz Siekaniec, delegat Związku Szachowego pan Józef Służałek oraz radny Rady Miasta Jan Bosak. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a pomysłodawcy turnieju panu Jarosławowi Kaczmarkowi dziękujemy za współpracę i ogromne zaangażowanie.Dzień Unii Europejskiej

W czwartek, 11 maja 2017r. najstarsi i najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Agnieszki Niestój i p. Joanny Hasik przedstawili krótki program artystyczny wprowadzający widzów w tematykę Unii Europejskiej. Uczniowie z klasy VIa próbowali wyjaśnić, czym jest Unia Europejska, jak powstała, jakie są jej symbole i jakie korzyści daje przynależność do tej wspólnoty. Uczniowie z klasy Ia przypomnieli o polskiej tożsamości i polskich symbolach narodowych a następnie, wcielając się w postacie bajkowe zapoznali koleżanki i kolegów z wybranymi państwami Unii Europejskiej. Mali artyści wierszem i piosenką zachęcali do życia w zgodzie, przyjaźni i pokoju!Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie

KANGUR MATEMATCZNY 2017

Z radością informujemy, że uczennica klasy III a Julia Kołodziejczyk oraz uczeń klasy III d Szymon Tuszyński otrzymali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów"Tańcz z Culturą"

Nasi tancerze i tancerki miały okazję w dniu 10 maja rywalizować ze swoimi rówieśnikami z Sosnowieckich szkół na I Sosnowieckim Festiwalu Tanecznym " Tańcz z Culturą". Teraz juz tylko czekamy na werdykt jury.Informacja

O nas w mediach. Sukcesy naszych młodych hokeistów nie zostały niezauwżone - Kurier MiejskiMistrzostwa Śląska w hokeju na trawie

Kolejny dzień z hokejem, tym razem Mistrzostwa Śląska w kat. Super Dzieci, czyli maluchy do klasy III włącznie. No i super wiadomość obie nasze drużyny wygrały wszystkie swoje mecze remisując tylko jeden i to właśnie w siostrzano-bratobójczym spotkaniu gdzie padł remis 1-1.

W końcowej klasyfikacji nie można było wyznaczyć która z naszych drużyn jest pierwsza, gdyż obie zdobyły tyle samo punktów i na dodatek miały taką samą różnicę bramek. Także na 1 miejscu wylądowały obie, mając dużą przewagę nad trzecim zespołem którym był pierwszy zespół z Hokejowego Klubu Sportowego Siemianowiczanka. Byle tak dalej w kolejnych dwóch turniejach a mistrz będzie nasz.Sukces na trawie

No i już po pierwszym turnieju w ramach Mistrzostw Śląska w Hokeju na Trawie w kat. Dzieci. Było jak zwykle dużo ambicji i potu pozostawionego na boiskach, przez nasze pociechy. A oto efekty:

Klasyfikacja Dziewcząt:
1. KKS Kolejarz Gliwice I 15pkt (24-1)
2. Orlęta Sosnowiec-SP15 12 pkt (16-8)
3. KKS Kolejarz Gliwice III 12 pkt (16-9)
4. KKS Kolejarz Gliwice II. 9 pkt (12-9)
5. KKS Kolejarz Gliwice V 6 pkt (8-12)
6. HKS Siemianowiczanka. 1 pkt (0-14)
7. KKS Kolejarz Gliwice IV. 1 pkt (0-15)

Klasyfikacja chłopców:
1. Jedynka Miasteczko Śl.15 pkt (16-0)
2. KKS Kolejarz Gliwice I 15 pkt (16-2)
3. Orlęta Sosnowiec SP 15 10 pkt (9-6)
4. KKS Kolejarz Gliwice II 7 pkt (3-10)
5. HKS Siemianowiczanka I 6 pkt (12-9)
6. KKS Kolejarz Gliwice III 3 pkt (4-6)
7. Cieszyn. 0 pkt (0-11)
8. HKS Siemianowiczanka II 0 pkt (0-16)
9. Trampkarz 22 Zabrze nie dojechałUczymy się ratować

28 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły – członkowie SK PCK i harcerze wzięli udział w spotkaniu z panią Kingą Wójcik. Ta młoda kobieta, studentka Prywatnej Wyższej Szkoły Medycznej mającej siedzibę w Niwce, pokazała, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Następnie każdy uczeń miał możliwość wykonania ćwiczeń praktycznych na fantomie. Pani Kinga przywiozła ze sobą defibrylator i udowodniła, że łatwo go wykorzystać w ratowaniu życia ludzkiego. Zajęcia te dały możliwość przećwiczenia, a niektórym powtórzenia posiadanej już wiedzy i umiejętności. Pani Wójcik jest ratownikiem i pracownikiem centrali telefonicznej numeru 112. Pokazała dzieciom przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną o tym, jak funkcjonuje centrala i jakie są zasady jej pracy.

Okazało się, że pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta!

Dziękujemy młodej ratowniczce za wspaniale przeprowadzone zajęcia oraz pani Danucie Obcowskiej – kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu, za umożliwienie tego spotkania.III miejsce w regionalnym konkursie

26 kwietnia 2017 r. uczniowie klas trzecich Julia Kołodziejczyk (kl. III a), Szymon Tuszyński (kl. III d) reprezentowali naszą szkołę w Regionalnym Konkursie MATEMATYCZNE POTYCZKI, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 23 w Sosnowcu. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych. Z wielką radością informujemy, iż Szymon Tuszyński zajął III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!„Mamy tylko jedną Ziemię a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas"

Z okazji obchodów światowego Dnia Ziemi w kl. II „c" przeprowadzone zostały zajęcia proekologiczne poświęcone poszanowaniu środowiska naturalnego. Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się na zielono. Głównym celem zajęć było ukazanie zagrożeń czyhających na naszą planetę ze strony człowieka oraz uświadomienie jak ważna jest racjonalna gospodarka zasobami naturalnymi. Uczniowie w kilkuosobowych zespołach tworzyli plakaty z ekologicznymi hasłami i odczytywali ciekawostki dotyczące przetwarzania odpadów. Każda grupa prezentowała swoją pracę.

Następnie dzieci wzięły udział w akcji „Sprzątanie świata". Mieliśmy dużo szczęścia, że kapryśna pogoda nie zafundowała nam deszczowej niespodzianki i bez przeszkód kontynuowaliśmy naszą ekologiczną misję. Uczestnicy zajęć zaopatrzeni w kolorowe rękawice ochronne oraz worki na odpady udali się wraz z wychowawcą na pobliską łąkę. Dzieci doskonale zrozumiały, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za czystość naszego najbliższego otoczenia i z ogromnym zaangażowaniem segrgowały znalezione odpady. Szczęśliwym symbolem, który towarzyszył nam w ciągu całego dnia była koniczyna. Terenowe zajęcia przyrodnicze dostarczyły uczniom wielu pozytywnych emocji. Inicjatorem „ zielonych zajęć” była p. Magdalena Kondracka.Pokaz Super Gimone oraz Mini Gimone

26 Kwietnia na specjalne zaproszenie Organizatorów Mistrzostw Sosnowca w Aerobiku Sportowym w Ekonomiku, miały okazję pokazać się nasze grupy taneczne Super Gimone oraz Mini Gimone. Zabawa była przednia a dobry występ zaowocował kolejnym zaproszeniem na pokaz tym razem 26 maja na maratonie.„Bajka o Księżniczce co dość książek miała”

Na dwa dni sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w piękne zamkowe wnętrze, ozdobione bogatymi firanami i zasłonami. Nie zabrakło również regałów z książkami oraz lampionów i zamkowych okiennic. A to wszystko za sprawą przedstawienia teatralnego zorganizowanego przez klasę III c i II c wraz z wychowawcami.

Przedstawienie zostało wystawione z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich. Wystawiona inscenizacja zatytułowana była: „Bajka o Księżniczce co dość książek miała”. Głównym tematem sztuki było zwrócenie uwagi na wartości jakie niesie nam czytanie książek. Autorka sztuki- p. A. Janik-Wójcik przedstawiła ten problem na zasadzie kontrastu. Zestawiła kolorowy świat książek ze światem czarno-białym, w którym tych książek zabrakło. Sztuka doskonale uzmysłowiła widzom, że książki to wyjątkowa wartość, dzięki której widzimy świat w kolorach. Co dodaje nam energii, dziecięcej radości oraz bezcennej wiedzy.

Przedstawienie nabrało wyjątkowego wydźwięku przede wszystkim ze względu na to, iż scenariusz do tej sztuki napisała osobiście p. A. Janik-Wójcik. Poza gratulacjami, które należą się p. Agnieszce, nie należy zapominać o naszych aktorach, którzy wzięli sobie do serca całą sztukę i wczuli się w swoje role jak prawdziwi aktorzy teatralni.

Poza doskonałym scenariuszem, wyrazistymi świetnie odegranymi rolami, całość dopełniała idealnie dobrana muzyka, m.in. odgłosy ptaków, dźwięk pozytywki, muzyka przejmująca, Polonez. Nie zabrakło również efektów specjalnych takich jak sztuczny dym, który niejednokrotnie zaskakiwał publiczność oraz wielobarwna, migocząca w rytm muzyki szklana kula. Należy wspomnieć również o przepięknych dekoracjach (przygotowanych przez p. Agnieszkę Janik-Wójcik, p. Magdalenę Kondracką oraz p. Katarzynę Maciuk), które przenosiły widza w inny świat już na wejściu do sali.

Swój jakże udany występ aktorzy zakończyli piosenką „Fantazja”, dzięki której nawiązali też interakcję z publicznością, która świetnie się przy niej bawiła. Dużo poświęconego czasu, mnóstwo włożonej pracy, wiele odegranych prób. Mimo to wrażenia widzów oraz satysfakcja aktorów i organizatorów okazała się bezcenna. Taką oto sztuką mali aktorzy ubarwili na dwa dni świat uczniów i nauczycieli. Nie zapominają jednak o rodzicach, którzy będą mieli okazję podziwiać swoje pociechy na scenie podczas rodzinnego festynu w maju.

Pani Agnieszka Janik-Wójcik jako autorka scenariusza ogłosiła również konkurs na plakat do spektaklu. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do podjęcia tego ciekawego wyzwania i czekamy na prace.WESOŁYCH ŚWIĄT

Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

Spojnych i radosnych świąt życzy kadra Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu im. Stefana Żeromskiego.Święta tuż, tuż

W marcu naszą klasę III a odwiedziła mama Rozalki. Nasz kolejny gość lubi tworzyć wspaniałe rzeczy. Szybciutko naszą salę zamieniliśmy w warsztat wyrobów świątecznych. Na stolikach znalazły się gałązki, wstążki, kolorowe jajka, żółte kurczątka, tekturki i inne cudeńka. Ochoczo przystąpiliśmy do pracy. Po godzinie nasze oczy cieszyły różnokolorowe stroiki świąteczne, które będą ozdobą wielkanocnych stołów. Zabawa była tak udana, że poprosiliśmy mamę Rozalki, aby odwiedziła nas jeszcze raz. W czasie drugiego spotkania wyczarowaliśmy tekturowe jajka z filcowymi zajączkami, kurczątkami i innymi wesołymi ozdobami. Serdecznie dziękujemy mamie Rozalki i zapraszamy do kolejnych odwiedzin w naszej szkole.Konkurs regionalny "Bajkowa Matematyka"

28 marca 2017 roku w naszej szkole została zorganizowana XII edycja konkursu Bajkowa Matematyka dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Celem konkursu było rozbudzanie aktywności matematycznej i rozwijanie zainteresowań tą dziedziną nauki oraz pobudzanie inteligencji matematyczno - logicznej.

W naszej zabawie uczestniczyło 72 uczniów, przedstawicieli 24 szkół z Dąbrowy Górniczej, Mysłowic oraz Sosnowca. W I etapie zabawy uczniowie zostali zaproszeni do bajkowej krainy, w której indywidualnie rozwiązywali test składający się z piętnastu zadań. Następnie uczniowie klasy II b zaprezentowali przedstawienie pt. Szewczyk Dratewka. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano długopisy, kolorowe balony oraz dyplomy. Spółdzielnia Uczniowska Mały Łasuch zaprosiła gości na słodki poczęstunek. Opiekunom wręczono podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

I ETAP – WYNIKI:
I miejsce: Igor Malinowski - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Sosnowcu;
II miejsce: Jakub Rożek - Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu;
III miejsce: Miłosz Mróz - Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnowcu;
III miejsce: Maja Skipioł - Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w Mysłowicach.

Mistrzowie matematyki otrzymali dyplomy oraz książki. Suma punktów zdobytych przez trzyosobowy zespół decydowała o zakwalifikowaniu się szkoły do II etapu zabawy. 4 kwietnia 2017 roku zorganizowano II etap konkursu. Trzyosobowe drużyny rozwiązywały wybrane przez siebie łamigłówki matematyczne, za których prawidłowe rozwiązanie otrzymywały kluczyki do zaczarowanych zamków. Na wszystkie dzieci czekały atrakcyjne nagrody wręczone przez panią dyrektor Wiesławę Szopę oraz pana Tomasza Niedzielę - przedstawiciela Rady Miasta. Uczniowie klasy III a zaprosili gości do obejrzenia przedstawienia pt. Baśniowy ambaras. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Sosnowcu, a słodkie niespodzianki Cukiernia Gryc w Sosnowcu.

II ETAP – WYNIKI:
I miejsce – Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w Mysłowicach
II miejsce – Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Sosnowcu
III miejsce – Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnowcu

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy sponsorom.

Konkurs przygotowały: mgr Aleksandra Ryt, mgr Joanna Hasik, mgr Agnieszka Wójcik, mgr Aleksandra Pawelec, mgr Malwina Łukaszewicz.Przyroda poezją malowana

„Wiersze, w których słychać przyrodę mojej okolicy...” to tytuł Międzyszkolno-Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 4 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Sosnowcu.

Celem konkursu był wzrost zainteresowania przyrodą regionu oraz tworzenie trwałej więzi z miejscem, w którym mieszkają najmłodsi.

W konkursie brali udział przedstawiciele grup przedszkolnych oraz klas I-III. Naszą szkołę reprezentowały Julia Malcharek z klasy III d oraz Zuzanna Sikora z klasy III c, która recytowała wiersz zagłębiowskiej poetki - Krystyny Borkowskiej . Autorka wiersza to członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, a także laureatka wielu prestiżowych konkursów poetyckich.

Oryginalność, szczególna wartość poetycka wiersza jak i wdzięk oraz wyjątkowa interpretacja naszej reprezentantki sprawiła, iż Zuzanna Sikora zajęła w konkursie III miejsce. W nagrodę uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Konkurs był doskonałą okazją do zapoznania się z poezją mało znanych, ale jakże wybitnych poetów ubierających w słowa naszą sosnowiecką przyrodę. Wiersze wyrecytowane podczas konkursu pokazały także jak wdzięcznym tematem w poezji może być przyroda i jak pięknie poeci malują ją słowem.

Gratulujemy!Piłkarze mają Lewandowskiego my mamy Sznajdera

Uczeń klasy III naszej szkoły Kacper Sznajder na co dzień trenujący hokeja na trawie, jest najskuteczniejszym zawodnikiem wśród swoich rówieśników w Województwie Śląskim. Tylko na ostatnie 43 bramki strzelone w dwóch ostatnich turniejach jego łupem padło 31. A największym katem był dla drużyny UKHT Ósemka Tarnowskie Góry, której w ciągu 6 minut strzelił 7 bramek.Kolejne sukcesy Małych Hokeistów na Trawie

Najmłodsi hokeiści i hokeistki pozazdrościli sekcji tanecznej i 1 kwietnia podczas drugiego turnieju z cyklu nieoficjalnych Halowych Mistrzostw Województwa Śląskiego chłopcy wygrali a dziewczęta zajęły czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej halowych rozgrywek w kategorii Super Dzieci .

Chłopcy wygrali wszystkie swoje mecze w zdobywając łącznie komplet 27 pkt strzelając w sumie 43 bramki tracąc 4 .

Również dziewczęta nie okazały się łatwym przeciwnikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę iż jako jedyna drużyna składająca się z samych dziewcząt rywalizowała z drużynami chłopców. Okrasą turnieju był ostatni mecz pomiędzy naszymi drużynami gdzie chłopcy pokonali nasze dziewczęta 3-2 , a w ostatnich sekundach nie wiele brakowało a dziewczęta doprowadziłyby do remisu.

A oto lista twórców tego sukcesu :
drużyna dziewcząt:
- Emilia Olszyńska,
- Zofia Ostapowicz,
- Malwina Tubek,
- Marta Liberska,
- Zuzanna Kowalczyk,
- Olimpia Niedziela,
- Patrycja Gruszczyńska,
- Natalia Pacek
- i najmłodsza gwiazda drużyny Kornelia Kucharska

drużyna chłopców:
-Jakub Kucharski,
- Kacper Sznajder,
- Mikołaj Iwan,
- Olaf Fatyga,
- Jakub Krzystanek,
- Wiktor Zawistowski,
- Jakub Zdanowicz,
- Jakub Janczyk,
- Dawid Herjan
- oraz Maciej WójcikW Krainie Liczb

W dniach 29 marca i 3 kwietnia w naszej szkole odbyła się XV edycja konkursu matematycznego „W krainie liczb”. Drużyny składające się z uczniów klas IV– VI sosnowieckich szkół podstawowych zmagały się z różnorodnymi zadaniami i zagadkami logicznymi podczas dwóch etapów konkursu. W I etapie uczniowie rozwiązywali zadania indywidualnie, a uzyskana suma punktów decydowała o przejściu do finału drużyny danej szkoły. Podczas II etap konkursu drużyny wspólnie szukały odpowiedzi na zagadki i łamigłówki matematyczne.

Najlepszy wynik uzyskała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 39, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 19, a trzecie miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10. Organizatorzy konkursu przyznali również tytuły MATMISTRZA trzem uczniom, którzy w swojej kategorii wiekowej uzyskali największą liczbę punktów w I etapie konkursu. Tytuł „Matmistrza” klas czwartych otrzymał uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 22 Artur Snela, tytuł „Matmistrza” klas piątych przypadł uczniowi z SP 19 Szymonowi Królowi, natomiast „Matmistrzem” klas szóstych została uczennica Katarzyna Kubica ze Szkoły Podstawowej nr 10 .

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorzy serdecznie dziękują Spółdzielni Uczniowskiej MAŁY ŁASUCH, działającej w naszej szkoły, za napoje i słodki poczęstunek dla uczestników konkursu „W krainie liczb”.Dzień Wiosny

Aby uczcić pierwszy dzień wiosny drugoklasiści pod kierunkiem p.mgr M. Łukaszemicz i p. mgr M. Kondrackiej przygotowali dla uczniów klas I-III przedstawienie pt. „Wiosna w bajkowym lesie". Mali artyści w poetycki sposób zaprezentowali życie leśnych zwierząt oraz roślin związanych z wiosną. Na scenie pojawiły się między innymi: biedronki, żabki, przebiśnieg, krokus, pliszka z bocianem oraz pracowta mrówka. Tęczowe motyle powitały gości swoim tańcem a Pani Wiosna obsypała najmłodszych kolorowymi kwiatami. Aktorzy zaśpiewali piosenkę z repertuaru M. Ostrowskiej pt. „ Wiosna kwiaty rozdaje".

Na zakończenie wszystkie dzieci, które dnia 21 marca przebrały się w wiosenne kostiumy pozowały do wspólnego zdjęcia. Każdy mógł zaprezentować swoją piękną kreację.Dzieciaki - Sadzeniaki

W czwartek, 30 marca 2017r. uczniowie klasy Ia i IIIb uczestniczyli w niecodziennych warsztatach, które odbyły się w Leroy Merlin w Katowicach w ramach ogólnopolskiej akcji: „Dzieciaki – Sadzeniaki”. Jej celem jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Zajęcia podzielone były na dwie części. W części teoretycznej dzieci poznały wiele ciekawostek ze świata roślin, dowiedziały się, jak o nie dbać, rozwiązywały zagadki. Ale największą atrakcją po teoretycznym wprowadzeniu była praktyczna część zajęć związana z sadzeniem roślin ozdobnych. Zaopatrzeni w fartuszki, rękawiczki i narzędzia ogrodnicze uczniowie poczuli się jak prawdziwi ogrodnicy. Samodzielnie posadzone kolorowe kwiaty dzieci mogły zabrać ze sobą do domów! Ale to jeszcze nie koniec atrakcji! Był słodki poczęstunek, pamiątkowe zdjęcia, dyplomy oraz niespodzianki dla każdego dziecka. Takie zajęcia to prawdziwa frajda dla każdego! Serdecznie dziękujemy pani Paulinie i pani Ani za kolejne niezapomniane zajęcia przyrodnicze!Nasi hokeiści na Konsultacjach Reprezentacji Województwa Śląskiego

Świetnie - i nie jest to żart. Nasi Hokeiści Paweł Pająk, Mateusz Ostapowicz oraz Radosław Grzesiak brali udział w konsultacjach kandydatów do Reprezentacji Województwa Śląskiego w Hokeju na Trawie w Tarnowskich Górach. Dalszych ciąg obserwacji naszych uczniów będzie trwał podczas meczy ligowych. Życzymy powodzenia i dostania się do ścisłej kadry.Z Medalami Mistrzostw Polski Cheerleaders

W ostatni weekend marca grupy taneczne Super Gimone i Mini Gimone miały możliwość sprawdzenia się z najlepszymi zespołami cheerleaders naszego kraju. Podopieczni Pana Jarosława Zdanowicza wrócili z nowymi doświadczeniami i medalami na piersiach.

Najmłodsi adepci czyli grupa Super Gimone stanęła na drugim stopniu podium zdobywając tytuł Wicemistrza Polski w Formacjach Freestyle Pom, a grupa Mini Gimone zajęła trzecie miejsce zdobywając tytuł II-go Wicemistrza Polski w Mini formacjach Freestyle Pom.Informacja

W związku z planami dotyczącymi remontu placu zabaw Szkoła Podstawowa nr 15 zamieszcza zapytanie ofertowe.

- Zapytanie ofertoweSuper I Mini Gimone na Mistrzostwach Polski Cheerleaders

Pociechy z naszej szkoły miały okazję sprawdzić się w dniu 26 marca z najlepszymi zespołami w kraju na Mistrzostwach Polski Cheerleaders, które odbywały się na hali MOSiR - Zagórze w Sosnowcu. Podopieczni Jarosława Zdanowicza w końcowej klasyfikacji osiągnęli rewelacyjne wyniki zdobywając tytuł Wice Mistrza Polski w kategorii Freestyle Pom w formacjach grupa Super Gimone oraz II Wice Mistrza Polski w kategorii Freestyle Pom w mini formacjach grupa Mini Gimone.Turniej hokeja na trawie

W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 trenujący hokej na trawie brali udział w Finałach Halowych Mistrzostwach Województwa Śląskiego.

Zawody rozgrywane w Gliwicach drużyny zakończyły na lokatach

W kategorii wiekowej dzieci:
IV miejsce drużyna dziewcząt
IV miejsce drużyna chłopców

W kategorii młodzik
V miejsce drużyna chłopców

Super wyniki małych hokeistów i hokeistek na trawie podczas turnieju w Tarnowskich Górach. Najmłodsi adepci hokeja nie pozostawili żadnych złudzeń kto w tym roku będzie rządzić w tej kategorii wiekowej ( do lat 10 ) pokonując wszystkich rywali. Chłopcy zajęli 1 miejsce zdobywając 27 bramek nie tracąc żadnej, równie dobrze zaprezentowały się dziewczęta które w końcowej klasyfikacji zajęły 6iejsce po bardzo zaciętych spotkaniach.

A już w najbliższą sobotę nasze zespoły zmierzą się w kolejnym turnieju w ZabrzuMarcowe spotkanie rodzinne w kl. 2c

Dnia 17 marca uczniowie klasy 2 c wraz z wychowawcą p. M. Kondracką przygotowali dla rodziców krótką inscenizację wokalno- aktorską pt. "12 miesięcy". Marcowe spotkanie rodzinne było zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać talent oraz muzyczne zdolności młodych aktorów.

Podczas występu uczniowie wcielili się w role poszczególnych miesięcy wraz z charakterystycznymi dla każdego rekwizytami. Po wysłuchaniu programu artystycznego nadszedł czas na słodki poczęstunek. Popołudnie spędzone w przemiłym gronie najbliższych było dla dzieci bezcenne.

Szczególe podziękowania za pomoc w organizacji klasowej uroczystości należą się mamom: P. Ewelinie O., P. Ewie N., P. Sylwii W., P. Joannie N., oraz tatusiom : Panu Damianowi O. oraz Kamilowi W.Szanowni Rodzice

Dnia 31 marca 2017 r. odbędzie się ogłoszona przez Związek Nauczycielstwa Polskiego akcja strajkowa. W tym dniu prowadzone będą zajęcia opiekuńcze w godzinach 7:00 – 17:00 dla uczniów, którzy przyjdą do szkoły. Pracować też będzie stołówka szkolna.Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

Szanowni Państwo.

Uprzejmie informujemy, że w naszej szkole trwają zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018.

Przyjmowane są zgłoszenia dzieci zamieszkałych w rejonie szkoły. Zgłoszenie należy złożyć w sekretariacie szkoły do 31 marca 2017 roku. Informacja o rekrutacji dzieci zamieszkałych w obwodzie innej szkoły zostanie zamieszczona w późniejszym terminie.

Przypominamy, iż w roku szkolnym 2017/2018 obowiązkowo naukę w klasie pierwszej rozpoczynają dzieci urodzone w 2010 roku, które jeszcze nie są uczniami. Dzieci urodzone w roku 2011 – sześciolatki, mogą rozpocząć naukę w szkole na wniosek rodzica, pod warunkiem, że w roku szkolnym 2016/2017 odbyły roczne przygotowanie przedszkolne.

- Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszejDzień Otwarty

W środę 15 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Przybyłych gości serdecznie przywitała pani dyrektor Wiesława Szopa, która przedstawiła ofertę edukacyjną naszej placówki. Z kolei pani Maria Szelewa zwróciła uwagę rodziców na problem wad wymowy u dzieci i zaprosiła chętnych do odwiedzenia jej gabinetu. Następnie na scenie mogły zaprezentować swoje talenty muzyczne i taneczne dzieci. Występy artystyczne zostały nagrodzone gromkimi brawami. Najwięcej radości wywołał występ dzieci z kółka tanecznego Mini Mini Gimone. Mali goście otrzymali Dzienniczki przyszłego ucznia, w których zgromadzono ich prace wykonane w czasie Tygodnia Przedszkolaka. Potem wszyscy mogli odwiedzić: sale lekcyjne, pracownię komputerową, salkę gimnastyczną, jadalnię, świetlicę, kącik zabaw i porozmawiać z nauczycielami oraz pedagogiem szkolnym. Tradycyjnie wielkim zainteresowaniem cieszyło się Mini ZOO oraz doświadczenia. Na strudzonych zwiedzaniem gości czekała kawiarenka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Cieszymy się, iż mogliśmy zaprezentować gościom klimat naszej szkoły. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!Tydzień Przedszkolaka

Zgodnie z tradycją Szkoły Podstawowej nr 15 w tym roku również zorganizowany został Tydzień Przedszkolaka. Uśmiechnięte oczy dzieci wykazywały duże zaciekawienie czekającą ich przygodą, wydawało się, jakby już od wejścia pytały: „Ciekawe, co tym razem się wydarzy?” Przedszkolaki wraz ze swoimi paniami odwiedziły naszą placówkę, by poznać uczniów, nauczycieli oraz zakątki szkoły.

Dzieci miały okazję odwiedzić „Krainę Figurolandii”, gdzie pod przewodnictwiem klasy III c rozwiązywały zagadki przygotowane przez czarnoksiężnika i tworzyły ciekawe obrazki z figur. Klasa II c zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy, która polegała na aktywnym słuchaniu muzyki metodą Batti Strauss. Podczas zajęć nie zabrakło swobodnej improwizacji ruchowej oraz zabaw rytmicznych, w czasie których przedszkolaki wcieliły się w rolę żywej perkusji. Kolejną atrakcją było oglądanie przedstawienia pt. "Baśniowy ambaras", które zostało przygotowane przez klasę III a. Szeroko otwarte oczy dzieci były najlepszym dowodem na to, że teatrzyk w wykonaniu starszych kolegów był bardzo interesujący. Kolejnym punktem odwiedzin była sala eksperymentów, do której małych naukowców zaprosiła klasa II b. Przedszkolaki nie pozostały biernymi obserwatorami i z ogromnym zaangażowaniem pomagały pani przy przeprowadzaniu doświadczeń. Dzieci stały się także gośćmi klasy III d zapewnili młodszym kolegom atrakcje taneczne. Pozostając w klimacie muzycznym dzieci udały się na „Bajkę o piosence i nutkach”. Zajęcia teatralno-muzyczne przygotowane przez klasę III b pozwoliły poznać położenie nut oraz klucza wiolinowego na pięciolinii. Bardzo interesujące okazały się być także zajęcia w pracowni komputerowej. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Odwiedziny poszczególnych krain edukacyjnych udokumentowane zostały specjalną kartą, którą wszystkie dzieci otrzymały od pań prowadzących. Stanowiły one element „Dzienniczka Przyszłego Ucznia”, który został przygotowany przez klasę I a oraz II a, a następnie wręczony podczas Dni Otwartych Szkoły Podstawowej nr 15.II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim

Uczennice naszej szkoły: Zuzanna Komoder z klasy IIb oraz Malwina Tubek z klasy IIIa reprezentowały naszą placówkę na międzyszkolnym konkursie poetyckim pt. "Polscy poeci dzieciom", którego celem było:

- uwrażliwienie na piękno języka literackiego,
- dostarczenie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich,
- kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijanie zdolności recytatorskich,
- popularyzacja wśród dzieci utworów literackich.

Obie dziewczynki wykazały się dużymi umiejętnościami recytatorskimi i pięknie zaprezentowały się przed jury. Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy trzeciej, Malwina Tubek, zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Wycieczka do Algierii

3 marca 2017 r. naszą klasę III a odwiedził niezwykły gość, który zabrał nas w daleką podróż do Afryki.

Mama Malwiny pokazała nam, gdzie na mapie znajdziemy kraj jej dzieciństwa. Zobaczyliśmy Algierię położoną w Północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Dowiedzieliśmy się, że 80% jej powierzchni zajmuje pustynia. Pani pokazała nam autentyczne stroje i pozwoliła je przymierzyć. Opowiedziała o rodzinie, afrykańskich zwyczajach, szkole, zabawach, architekturze, potrawach. Mogliśmy poczuć smak daktyli i winogron. Dowiedzieliśmy się, jak można poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Z pewnością w czasie letniego upału spróbujemy gorącego napoju z miętą. Usłyszeliśmy, jakim skarbem dla mieszkańców Afryki jest woda. Dla nas również, ale nie zawsze o tym pamiętamy. Podróżowaliśmy po Saharze i zobaczyliśmy masyw górski Ahaggar. Z wielką ostrożnością trzymaliśmy i podziwialiśmy różę pustyni. Mogliśmy posłuchać muzyki i zobaczyć, jak tańczą kobiety i mężczyźni. Najwięcej radości wywołał krótki kurs tańca. Wszyscy śmiali się co niemiara.

To była fantastyczna podróż do Algierii. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy mamie Malwiny i zapraszamy do kolejnych odwiedzin w naszej szkole.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2017 roku na skwerze Danuty Siedzikówny „Inki” przy ul. Orlej odbyły się miejskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w nich udział przedstawiciele sosnowieckich władz, radni, parlamentarzyści, kombatanci, uczniowie sosnowieckich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Naszą szkołę reprezentowali członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, harcerze z 29 SDH „Zwiadowcy” oraz zuchy z 30 SGZ „Szyszkowe Bractwo” wraz z opiekunami.Szanowni Rodzice

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają Państwa wraz z dziećmi na

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

organizowany dnia 15 marca 2017 r. w godz. 16:30-18:00.

W programie:
- spotkanie z dyrekcją i gronem pedagogicznym - przedstawienie oferty szkoły
- finał „Tygodnia Przedszkolaka”- rozdanie pamiątek
- „Tanecznym krokiem” - występy dzieci
- mini ZOO
- „Mały odkrywca” - doświadczenia
- „Pędzelek i kredka” – wspólne tworzenie obrazu
- „Origami bez tajemnic”
- „Kreatywnie z kolorem”
- „Salon gier planszowych”
- zabawy z komputerem
- spotkanie z logopedą – gabinet pielęgniarki
- wystawy i inne atrakcje.Bajkowa Matematyka

Zapraszamy trzecioklasistów do udziału w REGIONALNYM KONKURSIE „BAJKOWA MATEMATYKA” . Konkurs odbędzie się 28 marca 2017 roku o godz. 12:00 w naszej szkole. Serdecznie namawiamy do wspólnej zabawy.

WARUNEK UCZESTNICTWA: Zgłoszenie trzyosobowego zespołu uczniów klas III do dnia 21 marca 2017 r. na adres szkoły (faks numer 32-299-37-14, e-mail sp15@sosnowiec.edu.pl) z podaniem imion i nazwisk uczestników, osoby przygotowującej dzieci do konkursu oraz numeru szkoły. - REGULAMINI miejsce w turnieju czytelniczym „Książkomanniacy”

28 lutego 2017 w Szkole Podstawowej nr 20 w Sosnowcu odbyła się już IV edycja turnieju czytelniczego "Książkomanniacy". Uczniowie sosnowieckich szkół zmagali się w różnych konkurencjach popisując się wiedzą z przeczytanych wcześniej książek.

Z ogromną radością informujemy, iż Gabriela Wróblewska, Michał Bartos i Dawid Kasza zajęli I miejsce.

Zwycięzcom gratulujemy!Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

7 lutego, już po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci.

Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

W ramach obchodów DBI klasa V a i klasa VI a przygotowały przedstawienie, które zostało zaprezentowane całej społeczności uczniowskiej. W swym wystąpieniu młodzi aktorzy zwrócili uwagę na zagrożenia mogące być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera oraz Internetu.

W lutym na zajęciach komputerowych uczniowie przypominają sobie zasady bezpieczeństwa w Sieci oglądając filmy edukacyjne na stronie www.sieciaki.pl oraz www.necio.pl

Dla uczniów ogłoszono konkurs plastyczny i literacki pod hasłem: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, którego zwycięzcą został uczeń klasy III a – Wiktor Zawistowski."Tydzień Przedszkolaka” w Szkole Podstawowej nr 15

Uśmiechnięte twarze przedszkolaków odwiedzających w poprzednich latach mury naszej szkoły sprawiły, że również w tym roku postanowiliśmy ugościć przyszłych pierwszoklasistów w SP 15.

W związku z tym już dziś zaprosiliśmy uczniów klas „O” do udziału w atrakcyjnych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich przez nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły.

W ramach „Tygodnia Przedszkolaka” nasi mali goście przeniosą się w świat teatru, muzyki czy matematyki. Będą także mieli okazję wcielić się w rolę małych naukowców i przeprowadzić ciekawe eksperymenty. Nasze spotkania urozmaicą zajęcia ruchowe i taneczne.

Tradycyjnie nie zabraknie uśmiechu, dobrej zabawy, elementów zaskoczenia i zaciekawienia. A może rozbudzą się także nowe pasje? Jak co roku odwiedzające nas dzieci będą miały okazję poznać budynek szkoły, poszczególne sale, a przede wszystkim nauczycieli i starszych kolegów. A wszystko po to, by już dziś poczuć się tutaj dobrze i bezpiecznie.

Finałem tej ekscytującej przygody będzie wręczenie dzieciom ciekawej pamiątki 15 marca 2017 r. o godz. 16:30 w Dniu Otwartym Szkoły. Już dziś serdecznie zapraszamy przedszkolaków wraz z rodzicami.Wyróżnienia w Alfiku Matematycznym

Uczniowie klas trzecich i szóstych wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie ALFIK MATEMATYCZNY. Celem konkursu było rozwijanie samodzielności, zainteresowań oraz twórczego myślenia. Zadania konkursowe wymagały wyobraźni oraz logicznego kojarzenia faktów.

Z wielką radością informujemy, że uczniowie Szymon Tuszyński (kl. III c), Julia Kołodziejczyk (kl. III a), Dawid Kasza (kl. VI a) otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Niweckie szkoły na Warsztatach Językowych w Londynie

Gimnazjum Nr 1 oraz Szkoła Podstawowa Nr 15 - dwie sąsiadujące ze sobą szkoły- w tym roku wspólnie zorganizowały warsztaty językowe. Młodzież gimnazjalna oraz uczniowie klas VI wraz z opiekunami wyjechali na 6dni do stolicy Anglii. Wyjazd stworzył wyjątkową okazję do zwiedzania ciekawych miejsc oraz poznania tradycji i zwyczajów innych narodów. Zakwaterowanie u rodzin brytyjskich pozwoliło na rozwijanie osobowości, nabycie pewności siebie oraz naukę samodzielności. Ciągły kontakt z językiem obcym w codziennych sytuacjach, przełamał barierę mówienia i zainspirował do rozwijania umiejętności językowych. Londyńskie warsztaty, w tym roku, odbyły się pod hasłem-,,Londyn sportowy". Program został przygotowany ze specjalną myślą o uczniach zainteresowanych odkrywaniem świata, nie tylko w aspekcie teoretycznym. Podstawowy szlak turystyczny wzbogacony został o obiekty sportowe. Zobaczyliśmy Stamford Bridge – stadion drużyny FC Chelsea, All England Lawn Tennis & Croquet Club – siedzibę organizatora wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie, Wembley Stadium, jechaliśmy kolejką Emirates Flyover obok The O2 Arena. Program był bardzo intensywny, bywały momenty, że brakowało sił, ale z każdym odkrytym zakątkiem Londynu, nabieraliśmy ochoty na więcej. Zwiedziliśmy Muzeum Nauki, Muzeum Historii Naturalnej, spacerowaliśmy po Hyde Park,a w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's spotkaliśmy same sławy. Pałac Buckingham, spacer po Parku Św. Jakuba, przejście obok 10 Downing Street - siedziby Premiera, spacer po The Whitehall pod Big Bena i Gmachy Parlamentu, Opactwo Westminsterskie oraz przejazd London Eye wywarły na nas ogromne wrażenie, a Muzeum Transportu, Muzeum Brytyjskie, Oxford Street, Regent Street, Picadilly Circus, Leicester Square, M&M's World, Trafalgar Square, przejazd bezzałogową kolejką DLR, spacer po dzielnicy biznesowej Canary Wharf, Muzeum Morskie oraz spacer po Parku Królewskim w Greenwich to kolejne wspaniałe brytyjskie obiekty, które mieliśmy okazję podziwiać. Wyjazd na warsztaty językowe to doskonała okazja do wypróbowania swoich umiejętności językowych oraz mobilizacja do dalszej nauki. Wielkie podziękowania dla pilota- Krzysztofa Owczarka, który często towarzyszył uczniom w poznawaniu Londynu.

Link do relacji fotograficznejDzień Babci i Dziadka

Dnia 31 stycznia uczniowie klasy II „a” przygotowali prezentację multimedialną o zabytkach miasta Sosnowiec takich jak: Zamek Sielecki, Katedra Wniebowzięcia NMP, Nowy Pałac Schöna , Kościół Św. Tomasza Apostoła, Pałac Dietla, Mauzoleum W dniu 13.02 uczniowie klasy III „d” oraz 30 Gromada Zuchowa „Szyszkowe Bractwo” odwiedzili Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Sosnowcu. Podczas wizyty uczniowie zaprezentowali wspaniały występ artystyczny, dedykujący wszystkim mieszkającym tam Babciom i Dziadkom. Po zaprezentowaniu swoich talentów aktorskich oraz taneczny uczniowie oraz zuchy wręczyli seniorom wykonane własnoręcznie kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka.72 rocznica wyzwolenia Sosnowca

Dnia 31 stycznia uczniowie klasy II „a” przygotowali prezentację multimedialną o zabytkach miasta Sosnowiec takich jak: Zamek Sielecki, Katedra Wniebowzięcia NMP, Nowy Pałac Schöna , Kościół Św. Tomasza Apostoła, Pałac Dietla, Mauzoleum rodziny Dietlów, Dom Ludowy z stylu zakopiańskim, Dwór Miroszewskich. Podczas prezentacji również zostały przedstawione sylwetki znanych osób związanych z Sosnowcem takich jak: Jan Kiepura, Jacek Cygan czy Pola Negri. Następnie uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w rozwiązywaniu quizu dotyczącego naszego miasta.Drużyna harcerska najlepsza w mieście

11 lutego 2017 r. odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego " Czuwaj" Kręgu Sosnowiec. Podsumowano działalność kręgu za rok 2016. Podobnie jak w latach ubiegłych Stowarzyszenie ufundowało nagrody dla najlepszej drużyny i gromady w mieście. Miło nam poinformować, że 29 SDH „Zwiadowcy” zajęła I miejsce we Współzawodnictwie o tytuł Najlepszej Drużyny Harcerskiej Hufca Sosnowiec 2015/2016.

Nagrodę główną - wycieczkę jednodniową, puchar oraz dyplom, Komendantka Hufca ZHP Sosnowiec oraz przedstawiciel kręgu „Czuwaj” uroczyście wręczyli drużynowym.

Niech te nagrody będą zachętą do dalszej owocnej pracy.I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „I młodzi listy piszą...”

Z ogromną radością informujemy, iż uczennica klasy VI a – Dominika Wójcik zajęła I miejsce w II Międzyszkolnym Konkursie Literackim „I młodzi listy piszą...” i otrzymała dyplom i nagrodę książkową.

Głównym celem konkursu było ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na estetyczny, poprawny i czytelny zapis jego treści. Komisja konkursowa w szczególności zwracała uwagę na: przestrzeganie wymogów formalnych listu, poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną, formę listu, ciekawą realizację tematu, estetykę zapisu, a także wrażenia ogólne.Ciekawa lekcja historii lokalnej

10 lutego 2017 roku członkowie szkolnego klubu historycznego i harcerze wzięli udział w kolejnej w tym roku szkolnym wyprawie historyczno- regionalnej. Tym razem uczniowie poznali historię krzyża powstańczego w Modrzejowie oraz odwiedzili grób uczestnika powstania styczniowego Józefa Zawiszy- Sikorskiego i grób Stanisława Stratilato w związku z jego setną rocznicą urodzin. Była to dla uczestników wyprawy bardzo ciekawa lekcja historii, gdyż mieli okazję wysłuchać opowieści o czasach powstania styczniowego w naszej dzielnicy i jej najbliższych okolicach. Zaskakująca była informacja o tym, że w czasie walk narodowowyzwoleńczych w 1863 roku powstańcom z naszej dzielnicy udało się wygrać z zaborcą. Przez krótki czas tubylcy cieszyli się wolnością. Niestety, jak wiadomo z historii, w ostateczności powstanie styczniowe zakończyło się klęską Polaków.

Uczniowie i ich opiekunki uczcili pamięć zmarłych paląc na ichRozdanie nagród

Dnia 8 lutego w naszej szkole na uroczystym apelu, dyplomy i wyróżnienia odebrały dzieci , które zwyciężyły w rożnych konkursach.

Wszystkim laureatom gratulujemy!!!!
Atrakcyjne zajęcia z udziałem rodziców

Rodzice uczniów klasy Ia chętnie współpracują z wychowawcą a ich pomysłowość i zaangażowanie w życie klasy sprawiają, że dzieciaki kochają szkołę jeszcze bardziej !

W grudniu dodatkowe zajęcia dla klasy pierwszej – „Zaczarowane literki” poprowadziła w obecności wychowawcy klasy i pani dyrektor mama jednej z uczennic – pani Joanna Gruczoł – animatorka zabaw dla dzieci. Pani Gruczoł wykorzystała liczne i ciekawe pomoce dydaktyczne do zabaw z literami. Były to m.in. tunel, chusta animacyjna, zabawki, własnoręcznie wykonane pomoce. Dzieci poprzez ruch, zabawę i muzykę utrwalały poznane litery. Wszystkie bardzo zaangażowały się w tę niecodzienną naukę.

Z kolei 31 stycznia 2017r. klasę pierwszą odwiedziły panie z Leroy Merlin – mama uczennicy z klasy I -pani Paulina Solecka wraz z koleżanką panią Anną Orkisz, które przeprowadziły interesujące warsztaty dla dzieci pt: „Dokarmiamy ptaki zimą”. Pierwszaki poznały ptaki, które możemy zimą spotkać wokół nas i sposoby ich dokarmiania, usłyszały wiele ciekawostek na ich temat. Ale największą frajdą było własnoręczne wykonanie karmików dla ptaków z plastikowych butelek, nasionkowych przysmaków na rolce papieru toaletowego do zawieszania w dogodnym miejscu oraz malowanie i ozdabianie małych drewnianych karmników, które każde dziecko otrzymało od zaproszonych gości. Dzieci w ogromnym skupieniu, ale z radością pracowały na zajęciach przy stałej asyście i pomocy pań prowadzących. W rezultacie powstały przepiękne karmniki, które nie tylko będą wspaniałą ozdobą na balkonach i parapetach domów, ale co najważniejsze będą miejscem, gdzie zimą zgłodniałe ptaki będą mogły zajadać przygotowane przez dzieci przysmaki. Po pracy czekały na uczniów kolejne niespodzianki – słodki poczęstunek i pamiątkowe dyplomy.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY MAMOM ZA WSZYSTKIE PRZYGOTOWANE DLA DZIECI ATRAKCJE!!!15-stka wspiera WOŚP!

Początek ferii, zimowa aura – warunki w sam raz na odpoczynek poza miastem. Okazuje się jednak, że w niedzielny poranek wiele dróg prowadziło nie w ustronne miejsca, a do centrum miasta. 15 stycznia odbył się bowiem XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku sosnowieckie sztaby połączyły swe siły i spotkały się w hali widowiskowo-sportowej w Sosnowcu-Zagórzu. A wszystko po to, by z jak największą mocą włączyć się w działalność na rzecz chorych dzieci i osób starszych. Na wszystkich przybyłych czekało wiele niespodzianek: występy dzieci, konkursy, licytacje, loterie, a także ciepłe posiłki i słodkości.

Podczas tegorocznego finału nie mogło zabraknąć również naszej szkoły, której reprezentanci byli na miejscu już o godz. 9:00. Spotkanie rozpoczęliśmy od uczestnictwa w pokazie pierwszej pomocy, który transmitowany był na żywo w telewizji TVN. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem i chętnie doskonaliły swoje umiejętności resuscytacji na fantomach. Jak się okazało, odwagą wykazali się także rodzice naszych uczniów, którzy również spróbowali swoich sił w zakresie ratowania życia. W dalszej części spotkania wszystkim zebranym zaprezentowali się uczniowie klasy IIb, którzy swoim układem tanecznym wywołali uśmiech na wielu twarzach. Atmosferę radości utrzymały cheerleaderki z zespołu Super & Mini Gimone. Chwilę refleksji przyniósł natomiast występ Laury Muchy z kl. III c, która wraz z p. Agnieszką Janik-Wójcik wykonała utwór „Dziękujemy Wam”. Uczniom Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu towarzyszyli rodzice. Od samego rana na miejscu obecna była także pani dyrektor Wiesława Szopa, która uśmiechem i dobrą energią wspierała swoich podopiecznych.

W godzinach popołudniowych, już indywidualnie, jednak równie mocno, wspieraliśmy akcję na Górce Środulskiej, gdzie na zakończenie spotkania wysłaliśmy Światełko do Nieba.

Wszystkim Rodzicom zaangażowanym w przygotowania dzieci do występu na XXV Finale WOŚP serdecznie dziękujemy!"Spotkanie z dietetykiem

12 stycznia rodzice uczniów klas pierwszych i drugich uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez panią dietetyk Paulinę Bańską oraz asystentkę – p. Agnieszkę Łuczak (mamę Karoliny Łuczak z klasy II b). Spotkanie dotyczyło zasad właściwego odżywiania dzieci. Główny nacisk został położony na konieczność spożywania śniadania w domu oraz na sposoby przygotowywania drugiego śniadania. Pani dietetyk przedstawiła piramidę żywienia i podkreśliła znaczenie poszczególnych składników w odżywianiu dzieci. Wspomniała także, jak często w dzisiejszych czasach dzieci borykają się z problemem nadwagi i zwróciła szczególną uwagę na konieczność dostarczania do organizmu witamin w postaci warzyw i owoców.

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Łuczak za pomoc w organizacji spotkaniaLiryczny Dzień Babci i Dziadka w klasie III c

Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru i mądre lekcje życia. Za to wszystko należy im się dobre słowo, szacunek i hołd, który wnukowie składają im 21 i 22 stycznia.

Tak też klasa III c wraz z wychowawczynią A. Janik – Wójcik w tym roku obdarowała swoje babcie i dziadziusiów szeregiem niezapomnianych wrażeń, organizując dla nich pełen niespodzianek Wieczorek Poetycki. Spotkanie to łączyło w sobie poezję śpiewaną, balet i taniec. Całość dopełniały efekty wizualne tj. szklana kula migocząca w rytm muzyki, eleganckie dekoracje, świece oraz „sztuczny dym”, który doskonale podkreślał liryzm spotkania.

Podczas uroczystości uczniowie zatańczyli układ choreograficzny z elementami baletu do piosenki „Szyba” z musicalu Metro. W tym lirycznym klimacie wieczoru nie mogło zabraknąć także Marka Grechuty. To też kolejny układ taneczny uczniowie zatańczyli do piosenki „Dni, których jeszcze nie znamy”. Pomiędzy występami tanecznymi babcie i dziadziusiowie usłyszeli także miłe słowa od swoich wnuków. Słowa w postaci pięknych i wzruszających wierszy, których autorką była p. Agnieszka adresowanych do ich dobroci serca i mądrości życiowej.

Na koniec występów tanecznych i oratorskich wychowawczyni III c wraz ze swoją uczennicą Laurą Muchą przygotowały jeszcze jedną niespodziankę dla gości. Wspólnie zaśpiewały przepiękną piosenkę pt. „Dziękujemy Wam”. Było to jakże symboliczne podziękowanie wszystkim babciom i dziadziom za codzienny trud, pomoc i zaangażowanie w życie szkolne wnuków.

Na tę wyjątkową okazję dzieci przygotowały również upominki dla gości. Były to własnoręcznie zrobione dekoracyjne serduszka i pięknie ozdobione laurki.

Podczas uroczystości nie zabrakło również smacznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. I to im właśnie należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie w uroczystość, zorganizowanie poczęstunku, przygotowanie pięknych dekoracji i pomoc przy porządkowaniu sali.

Wszystkie przygotowane niespodzianki, talenty wnuków, kreatywność wychowawcy oraz niesamowita liryczna atmosfera sprawiły, że oklasków i łez nie było końca. Babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni i wzruszeni bowiem nie obchodzili jeszcze swojego święta w tak niezwykłej atmosferze. Poczuli się wyjątkowo docenieni oraz obdarowani miłością i dobrym słowem. Z pewnością uroczystość ta pozostanie w ich sercach na długo. I jeszcze nie raz będą wracać wspomnieniami do tego wyjątkowego dnia, pełnego emocji, wzruszeń i pozytywnych uniesień.Konkurs - Moja ulubiona kolęda

Dnia 10.01. 2017 r. w SP nr. 6 w Sosnowcu nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie Diecezjalnego Konkursu: "Moja ulubiona  kolęda".

Miło nam poinformować, że Sara Soleska , uczennica naszej szkoły, zdobyła WYRÓŻNIENIE w kategorii klas I - III. 

Bardzo serdecznie gratulujemy  !!!Informacja dla Rodziców, Uczniów i Nauczycieli

DOBRA SZKOŁA - informacje dotyczące reformy systemu oświaty w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi planowanych zmian w szkolnictwie, które są dostępne:

- Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej

- Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach

- W broszurze informacyjnej „Dobra Szkoła”Życzenia Świąteczne

Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania.
Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.
Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w Was jak najdłużej!

W Nowym Roku wszelkiej pomyślności, samych dobrych chwil  oraz spełnienia najskrytszych marzeń życzy dyrekcja szkoły.


CHRISTMAS TIME

W ramach projektu „eTwinning club weekly activities” wymieniamy się kartkami świątecznymi oraz słodyczami z naszymi rówieśnikami z innych krajów. Już na początku grudnia członkowie klubu zakończyli prace nad przygotowaniem świątecznej przesyłki dla naszych przyjaciół. Zgodnie z założeniami projektu kartki i słodycze będą przesyłane „łańcuszkiem”- z Polski do Rumunii, z Rumunii do Włoch, z Włoch do Portugalii, z Portugalii do Francji, z Francji do Polski.

W naszej paczce znalazły się ręcznie robione kartki z życzeniami świątecznymi w języku angielskim i polskim. Dużo frajdy sprawiło nam przygotowanie słodyczy. Jako tradycyjny polski świąteczny przysmak wybraliśmy pierniczki. Część z nich to tradycyjne toruńskie pierniczki ale część została własnoręcznie upieczona przez nas (oczywiście z ogromną pomocą naszych wspaniałych mam). Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w pieczenie ciastek oraz zaopatrzenie nas w składniki do dekoracji wypieków. Wspólne dekorowanie pierniczków było świetną zabawą. Efekt naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Relację z przygotowania przesyłki oraz krótki opis tradycji pieczenia pierniczków zamieściliśmy już na platformie projektu.

Tuż przed przerwą świąteczną dotarła do nas przesyłka od naszych przyjaciół z Francji. Sprawiła nam dużo radości. Wspólnie oglądaliśmy ręcznie zrobione kartki i oczywiście spróbowaliśmy nadesłanych przysmaków. Okazały się bardzo dobre. Zamieściliśmy podziękowania na platformie elearningowej. To było dla nas wszystkich bardzo miłe doświadczenie.Harcersko- zuchowa sztafeta Betlejemskiego Światełka Pokoju

11 grudnia 2016 r. zuchy i harcerze przywieźli z Częstochowy Betlejemskie Światełko Pokoju – Święty Płomień niosący pokój, nadzieję, radość i miłość. Tegoroczne hasło harcerskiej misji brzmi: „Odważnie twórzmy pokój”. Przed zuchami i harcerzami postawiono bardzo ważne zadanie polegające na rozprowadzeniu Świętego Ognia, by nikomu go nie zabrakło. Zadanie zostało wykonane wzorowo. Światełko przekazano:
- 14.12.2016r. parafianom podczas wieczornej mszy świętej w Kościele św. Jana Chrzciciela w Niwce;
- 15.12.2016r. podopiecznym Sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła;
- 15.12.2016r. podopiecznym Domu Opieki Społecznej nr 1 w Sosnowcu;
- 18.12.2016r. parafianom w Kościele św. Szymona i Judy Tadeusza na Borze;
- 20.12.2016r. włodarzom Urzędu Miasta Sosnowiec;
- 22.12.2016r. kartki i ozdoby świąteczne na rzecz Domowego Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.

Harcerze i zuchy dziękują dyrekcji szkoły- Pani Wiesławie Szopie, nauczycielom i rodzicom za ułatwienie wykonania zadania.

Z harcerskim pozdrowieniem – CZUWAJ!Zabawa mikołajkowa klasy III c

Dzień 6 grudnia to szczególny dzień dla każdego dziecka. Z tej właśnie okazji wychowawczyni klasy III c A. Janik – Wójcik zorganizowała swoim uczniom klasową zabawę mikołajkową.

Dzieci bawiły się pod przewodnictwem animatorki zabaw dla dzieci – pani Leny ( którą serdecznie pozdrawiamy). Spotkanie odbyło się w sali klasy III c, jednak animatorka zaskoczyła uczniów zabawą również na szkolnym korytarzu. Tam też dzieci bawiły się m. in. w „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”, „Stonogę” i „Zombiaki”.

W programie imprezy znalazły się również zabawy integracyjne przy muzyce, które rozbawiały wszystkich do łez oraz zabawy z chustą i piłkami. Największą atrakcją imprezy okazała się nauka zumby. Ku zaskoczeniu wszystkich zumba bardzo przypadła do gustu chłopcom, którzy chętnie wykonywali kroki tego tańca.

Rodzice na tę okazję przygotowali również poczęstunek i napoje, które gasiły pragnienie po wesołych tańcach i igraszkach.

Ten wyjątkowy mikołajkowy dzień dzieci zapamiętają na długo, bowiem była to pierwsza tego typu impreza w klasie III c. I sądząc po zadowoleniu i dobrej zabawie uczniów - nie ostatnia.Wyprawa do Częstochowy po Betlejemskie Światełko Pokoju

11 grudnia 2016 r. „Zwiadowcy” po raz kolejny udali się do Częstochowy, żeby zabrać Betlejemskie Światełko Pokoju. Ten Święty Płomień przywiozła Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica, która odebrała je od słowackich skautów w Kościele Świętego Józefa w miejscowości Svit pod Popradem. Prawie tysiąc harcerzy z całej Polski (większość to reprezentanci Chorągwi Śląskiej) brało udział w tej uroczystości. To już po raz 26. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło na Jasną Górę.

Zuchy, harcerze i instruktorzy wzięli udział w spotkaniu opłatkowym oraz mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu celebrowanej przez Naczelnego Kapelana ZHP hm. Wojciecha Jurkowskiego. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica w obecności Komendantki Chorągwi Śląskiej hm. Anny Peterko, Skarbnika Chorągwi Śląskiej hm. Andrzeja Lichoty oraz Komendanta Hufca ZHP Częstochowa przekazała światło na ręce Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo. Święty Płomień ma nieść pokój, nadzieję, radość i miłość, dlatego nie powinno zabraknąć go podczas świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne hasło harcerskiej misji brzmi: „Odważnie twórzmy pokój”. Przed harcerzami bardzo ważne zadanie polegające na rozprowadzeniu Betlejemskiego Światełka Pokoju, by nikomu go nie zabrakło.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce HarcerzeKonkurs Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa - ROZSTRZYGNIĘTY !!!

13 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Nauczyciele, którzy  oceniali szopki mieli bardo trudne zadanie. Każda praca była wykonana na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy stanęli na wysokości zadania wykonując przepiękne dzieła.

Laureaci prac zasługują na miano wielkich artystów.

Nagroda główna -SARA SOLECKA kl I

I miejsce
- Julia Rowicka kl III c
- Zuzanna Sikora kl III c

II miejsce
-Aleksandra Gruczoł kl I
- Natalia Helbin kl II c

III miejsce
- Wiktor Zawistowski kl III a
- Zuzanna Golińska KL III a

WYRÓŻNIENIA
-Patryk Wiktor kl III c
- Alicja Dąbrowska kl III b
- Igor Wróbel kl II b
- Natalia Pacek kl III b

Gratuluję !!!
Bardzo dziękuję za udział w konkursie, Beata Lis - Pawelec
Wręczenie nagród odbędzie się podczas Szkolnych Jasełek.Sukces naszej uczennicy

Karolinka Łuczak, uczennica klasy II b, na co dzień nieśmiała i skromna dziewczynka, kiedy tylko otrzymuje narzędzia do malowania staje się pewna siebie i wówczas w pełnym skupieniu dąży do realizacji swoich zamierzeń. Tym razem nasza drugoklasistka wykonała pracę plastyczną na konkurs pt. "Ocalić od zapomnienia. Osobliwości historyczne Sosnowca – ludzie, miejsca, wydarzenia”. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a celem konkursu było m.in. kształtowanie poczucia więzi i identyfikacji ze swoim regionem, poszerzenie wiedzy uczniów o swoim mieście, rozwijanie wyobraźni, kształtowanie wrażliwości i umiejętności plastycznych. Praca Karolinki została dostrzeżona i nagrodzona 1 miejscem. Serdecznie gratulujemy!IV Regionalny Turniej Szachowy rozstrzygnięty

8 grudnia w naszej szkole przeprowadzono IV Regionalny Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Dzielnicy Niwka w dwóch kategoriach wiekowych. Do rywalizacji przystąpiło 25 uczniów ze szkół podstawowych i 17 gimnazjalistów. Gimnazjaliści walczyli systemem „każdy z każdym”, a uczniowie młodsi systemem pucharowym. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Kaczmarek (IIa), Jakub Pawelec (IIIc), Karol Mastalerz (VIb), Michał Tytko (VIb), Marko Augustyn (VIb), Michał Gągorowski (VIb). Madzia była najmłodszą uczestniczką turnieju i pechowo wylosowała do pierwszej rozgrywki, jak się okazało późniejszego mistrza Sebastiana Latosa z SP13, pomimo to rozegrała trzy partie. Bezkonkurencyjny był Karol Mastalerz, który pokonał wszystkich rywali, dopiero w ścisłym finale przegrał dwie partie zajmując ostatecznie III miejsce. W klasyfikacji zespołowej w kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 13 zdobywając łącznie 24 punkty, II miejsce zajęła drużyna naszej szkoły (20 punktów), III miejsce drużyna Szkoły Podstawowej nr 10 (11 pkt), a IV miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. W klasyfikacji zespołowej w kategorii szkół gimnazjalnych puchar za zdobycie I miejsca odebrała drużyna z Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół nr 2 z Dąbrowy Górniczej, II miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu, a III miejsce drużyna z Gimnazjum nr 15 w ZSEiI oraz Gimnazjum nr 12 w ZSO nr 8. W klasyfikacji indywidualnej nagradzano pucharami po czterech najlepszych zawodników. W kategorii szkół podstawowych I miejsce wywalczył Sebastian Latos (SP13), II miejsce –Damian Kmiecik (SP13), III miejsce zajął Karol Mastalerz (SP15), a IV miejsce Nikola Słabosz (SP10). W kategorii uczniów starszych bezkonkurencyjny był Mateusz Kaczmarek (G1) wygrywając wszystkie rozgrywane partie, II miejsce zajęła Kamila Bełtowska z G5 w ZS nr 2 Dąbrowie Górniczej, III miejsce Bartosz Zagrodzki z G15 w ZSEiI w Sosnowcu, a IV miejsce Konrad Jackiewicz z G5 w ZS nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni medalami okolicznościowymi, a zwycięzcy pucharami i dyplomami. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał pomysłodawca turnieju i zarazem sędzia główny pan Jarosław Kaczmarek – przedstawiciel Rady Rodziców w SP15. Gościem honorowym był delegat Związku Szachowego pan Józef Służałek. Rolę sędziów czasowych pełnili Adrian Eliasz (nauczyciel ZSO nr 9 w Sosnowcu) i Michał Kaczmarek.

Gorące podziękowania i słowa uznania kierujemy do Pana Jarosława Kaczmarka za organizację Turnieju Szachowego, pełnienie odpowiedzialnej funkcji Sędziego Głównego oraz zafundowanie wszystkich pucharów.II Zjazd Nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 15 w Sosnowcu

1 grudnia 2016 roku był dniem wyjątkowym dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu. Tego dnia odbył się II Zjazd Nauczycieli. Nie bez powodu hasłem przewodnim uroczystości były słowa „Najpiękniejsze są wspomnienia”.

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu dostarczył wszystkim przybyłym gościom wielu wrażeń – uśmiech na twarzy przeplatał się ze łzami wzruszenia. Występom chóru szkolnego czy popisom tanecznym najmłodszych uczniów towarzyszyły gromkie brawa, natomiast recytacje wierszy oraz prezentacje multimedialne nawiązujące do dawnych i obecnych wydarzeń szkolnych pozwalały na chwilę skupienia i refleksji. Całość dopełniała piękna dekoracja, która podkreślała znaczenie każdego przedmiotu nauczanego w szkole. Tego dnia każdy rodzaj podejmowanej przez dzieci aktywności twórczej miał jeden cel – podziękować obecnym oraz emerytowanym nauczycielom za ogromne zaangażowanie i udzielane wsparcie.

Pani dyrektor Wiesława Szopa podkreśliła w swoim wystąpieniu, iż Szkoła Podstawowa nr 15, z blisko dziewięćdziesięcioletnią tradycją, ma bogatą historię, na kartach której swe ślady zostawili związani z nią pracownicy i uczniowie. Zaznaczyła także, iż wyjątkową atmosferę tego miejsca tworzy nie tylko grono pedagogiczne, lecz także uczniowie, ich rodziny i wszyscy ci, którzy zostawiają w szkole cząstkę siebie.

Link do artykułuTrzydniowy biwak mikołajkowy

2,3 i 4 grudnia drużyna „Zwiadowców” wspólnie ze 111 SDWi „Skauci” uczestniczyła w trzydniowym biwaku mikołajkowych „Ucieczka elfów” w Hufcu ZHP Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Grodźcu. Biwak obfitował w wiele atrakcji. Zaraz po przyjeździe odbyła się zbiórka, na której harcerze dowiedzieli o ucieczce elfów i konieczności ich zastąpienia. Biwakowicze zostali podzieleni na patrole, które miały do wykonania różnorodne zadania: przygotowali stroje elfów, wykonali kukiełki, ułożyli scenariusze i zagrali w teatrzyku kukiełkowym. Powstały także wspaniałe upominki makaronowe i ślicznie ozdobione pudełeczka na prezenty. Druhna Basia przygotowała dla dzieci zajęcia kulinarne – wspólnie przyrządzono pyszne ciasto, które wieczorem zostało spałaszowane z wielkim apetytem.

Wszyscy zgodnie i aktywnie włączyli się do wypełnienia powierzonych obowiązków, dlatego efekty pracy były zaskakujące. Oprócz zajęć w budynku, były wyzwania na świeżym powietrzu: gra terenowa, nocne alarmy mundurowe, w końcu najważniejsze – Przyrzeczenie Harcerskie – złożone przy ognisku w obecności prawdziwego rycerza z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Dziękujemy „Skautom” za wspólnie spędzony czas, druhnom i druhowi Jarkowi za ciekawie zorganizowane zajęcia, opiekę i dbałość o zdrowie swoich podopiecznych.

Z harcerskim pozdrowieniem – CZUWAJ!Dzień Praw Dziecka

W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka obchodzonym 20 listopada, uczniowie naszej szkoły przygotowali apel, który miał na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak  z nich korzystać.

Przy tej  okazji przypomniano również, że oprócz praw dzieci  mają również swoje obowiązki i aby pamiętali o tym aby traktować innych z życzliwością i  tolerancją. Na zakończenie Samorząd Uczniowski ogłosił zwycięzców konkursu pt. “Mam prawo do...” oraz zostały wręczone dyplomy i nagrody.Projekt „eTwinning club weekly activities”

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła została jednym z koordynatorów projektu eTwinning, zakładającego współpracę szkolnych klubów zainteresowań. Językiem projektu jest angielski. Projekt jest realizowany przy wykorzystaniu: narzędzi platformy Twinspace (czat, forum, blog), prezentacji Powerpoint, VoiceThread i Prezi. Projekt jest prowadzony przez uczniów z klubu „eTwinning”, pod kierunkiem pani Magdaleny Szczerbowskiej. Spotykamy się w każdą środę o godzinie 13.30. Zapraszamy do współpracy.

O projekcie:
Szkoły partnerskie:

- Collège Philippe de Champaigne, France
- Szkoła Podstawowa nr 15 im. Stefana Żeromskiego , Poland
- Escola Básica Professor João Fernandes Pratas, Portugal
- ICS "De Filis", Italy
- Liceul Teoretic "Constantin Bratescu", Romania

Założenia projektu: Głównym celem projektu jest nawiązanie znajomości z rówieśnikami z innych krajów. Dzieci będą wymieniać się informacjami dotyczącymi swoich zainteresowań, szkoły, miasta, tradycji. Językiem projektu jest angielski. Oto nasz harmonogram:

PROJECT SCHEDULE

MONTHTASKDESCRIPTION
17th October - 10th NovemberALL ABOUT ME- Pupils write on the forum in the thread „All about me”.
- On the Twinspace (page „Partners”) we publish a photo or pictures of children and write introduction of a group (where are they from, how old are they, greetings etc.)
11th- 30th NovemberCHRISTMAS TIME- Pupils make cards and sweets for their partners.
- we can make a display in our schools and take photos.
- We should send parcels till the end of November to make them arrive on time,
- We take pictures from a process of making and receiving cards and put on the Twinspace (page „Christmas time”)
December- JanuaryMy school- Pupils write on the forum about their schools.
- On the Twinspace (page „Schools”) they publish a presentation about school and a quiz for their partners.
- Children solve quizzes.
FebruaryMy country- Pupils write on forum about their favourite places in their country.
- On the Twinspace (page „Country”) we put pictures or presentation about our country and a quiz for partners.
- Children solve quizzes.
MarchMy decorations- Children make spring/ Easter decorations, write „how to do it” instructions with photos or videos.
- Then  partners follow instructions and do decorations.
- We make photos of pupils’ work and put on the Twinspace (page „Decorations”).
AprilMy hobbies- Children write on the forum about their activities and free time.
- We put pictures and descriptions about sports and games in our country and school.
- We choose partners’ game and try to play- children write on forum about their experience.
MayMy pets- Children write on forum about their pets and favourite animals
Each monthA view from the windowEach second Monday of the month we take one picture from the school window and describe the weather in our country. We put everything on „A view from the window” page.
In the meantimeChatWe can organize chat session from time to time.
In OctoberComparison of education systemTeachers fill a table with valid details about schools in our countries.

Realizacja:

- Zarejestrowaliśmy projekt w programie eTwinning oraz napisaliśmy szczegółowy harmonogram. Opracowaliśmy tabelę, porównującą systemy edukacyjne w naszych krajach.
- Każdy z członków klubu eTwinning zarejestrował się na platformie TwinSpace oraz opracował swój profil- napisał kilka słów o sobie oraz dobrał odpowiedni awatar.
- Opublikowaliśmy też wspólne zdjęcie i zaprezentowaliśmy nasz klub i naszą szkołę.
- Zaczęliśmy korespondencję z naszymi kolegami z zagranicy- piszemy do nich krótkie informacje i odpowiadamy na ich posty. Jest to bardzo pracochłonne i odpowiedzialne zajęcie, gdyż na naszej wspólnej platformie elearningowej jest już zarejestrowanych 5 nauczycieli oraz 87 uczniów.
- W czasie spotkań mamy też czas na wspólną zabawę. Z okazji Halloween odbyło się specjalne popołudniowe spotkanie klubu. Uczniowie mieli możliwość poznania legend związanych z tym świętem, zapoznania się ze słownictwem oraz zagrania w tradycyjne gry, takie jak „Bobbing for apples”. Poznali historię święta, tradycje z nim związane, słownictwo i zwroty angielskie.
- W każdym miesiącu uzupełniamy stronę „A view from the school window”, gdzie porównujemy pogodę w naszych krajach.Nocne, Harcerskie Filmowisko

18 listopada nasi harcerze z 29 SDH „Zwiadowcy”, zuchy z 30 SGZ „Szyszkowe Bractwo” oraz harcerze ze 111 SDWi „Skauci” spotkali się w naszej szkole na Harcerskim Filmowisku. Zuchy i harcerze z wypiekami na twarzy przygotowywali się do tego niecodziennego wydarzenia. Po rozlokowaniu się wyznaczonych miejscach, najpierw odbyła się krótka odprawa, następnie niezbędne zabiegi higieniczne, w końcu wspólna harcerska kolacja. Wreszcie przyszedł czas na filmowisko! Wszyscy wygodnie rozlokowali się przed ekranem, oczywiście z niezbędnikiem żywnościowym koniecznym w takich sytuacjach. Zapewniono również warunki dla tych, którzy poprzez sen musieli nabrać sił do dalszego oglądania.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Po wspólnym śniadaniu i czynnościach porządkowych zdrowi, chociaż bardzo senni uczestnicy filmowiska udali się do domu na zasłużony wypoczynek.

Miło było słuchać podziękowań i słów uznania od dzieci i ich opiekunów.

Drużynowi dziękują za docenienie ich starań!Międzyplanetarna podróż klasy IIIc

Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun - te wszystkie planety uczniowie klasy III c mieli okazję ujrzeć „ z bliska”. Dzięki prezentacji multimedialnej kolegów z klasy VI a poświęconej układowi słonecznemu, uczniowie klasy III c dowiedzieli się jak nazywają się wszystkie planety, jak daleko znajdują się od Słońca, a także jaka atmosfera panuje na każdej planecie.

Prezentacji towarzyszył pokaz makiet układu słonecznego, własnoręcznie wykonanych przez uczniów klas IV-VI . Wiedzę o układzie słonecznym starsi uczniowie wraz z panią Bożeną Kupczyk przedstawili w bardzo jasny i ciekawy sposób. Najlepszym dowodem tego było zainteresowanie z jakim klasa III c oglądała prezentację oraz aktywny udział młodszych kolegów w krótkiej pogadance na temat układu słonecznego.

Wyrazy uznania należą się autorom prezentacji, bowiem wymagała ona merytorycznej wiedzy o układzie słonecznym, znajomości informatyki i umiejętności tworzenia takich prezentacji.

Lekcja ta okazała się doskonałym pomysłem łączącym potencjał informatyczny z wiedzą astronomiczną uczniów klasy VI. Mamy nadzieję na dalszy udział w tego typu prezentacjach multimedialnych przygotowywanych przez starszych kolegów i koleżanki.Śniadanie daje Moc

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy, chętniej podejmują się nowych wyzwań i lepiej koncentrują się podczas zajęć lekcyjnych. Dlatego też uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do programu "Śniadanie Daje Moc" i 8 listopada, podobnie jak dzieci z pozostałych szkół w Polsce, przygotowali wspólny posiłek. W uczniowskich śniadaniówkach na próżno było szukać słodkich przekąsek - w tym dniu królowały warzywa i owoce. Sałata, papryka, rzodkiewki, ogórki, pomidory, jabłka, gruszki czy banany stworzyły piękną paletę barw i tym samym wniosły do naszego dnia dużo koloru i witamin. Wspólne śniadanie smakowało tym bardziej, iż było zorganizowane w formie pikniku i pozwoliło na integrację wszystkich dzieci. Przygotowując swoje śniadanie, uczniowie nie zapomnieli także o Pani Dyrektor czy paniach pracujących w szkolnej kuchni i z wielkim entuzjazmem częstowały wszystkich smacznymi przekąskami. Oby zdrowe i wartościowe posiłki stanowiły nieodłączny element diety, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rodzicom, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.I miejsce w konkursie plastycznym

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w wielu konkursach rozwijających ich talent. W listopadzie 2016r. odbył się konkurs plastyczny pt. „Wolność – kocham i rozumiem”, którego celem było uświadomienie uczniom znaczenia wydarzeń z 1918r. dla powstania niepodległego państwa, podkreślenie wkładu pracy i zasług wielu Polaków w walce o wolność Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 14.

Uczennica klasy II b, Karolina Łuczak, wykonała pracę plastyczną, a jej zaangażowanie zostało docenione – Karolinka zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!Obchody 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone szczególnie uroczyście. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście: pani poseł Barbara Chrobak, prezydent Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, pełnomocnik ds. edukacji pan Zbigniew Byszewski, członkowie Armii Krajowej: kapitan Bogdan Mierzejewski, pan Jerzy Jurgaś, pan Jan Musiał, pan Stanisław Lis, członek Związku Kombatantów pan Tadeusz Chwastecki, przedstawiciele Rady Dzielnicy „Południe” oraz Rady Miasta Sosnowca, dyrektorzy szkół, mieszkańcy dzielnicy oraz społeczność szkolna. W czasie apelu złożono kwiaty i znicze przy płycie pamiątkowej, na której widnieje napis „Nieznanemu żołnierzowi poległemu w obronie Ojczyzny 1918-1920. Rodacy”. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczął się XVII Bieg Niepodległości, będący kontynuacją biegu sztafetowego organizowanego w dzielnicy Niwka jeszcze w okresie międzywojennym. W tym roku zwycięzcami biegu zostali uczniowie SP 35, srebrne medale wręczono przedstawicielom SP 20, a brąz uzyskali zawodnicy z SP 15. Podsumowaniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy Va i VIc. Inscenizacja była próbą odpowiedzi na pytanie o rolę patriotyzmu w życiu młodszego pokolenia oraz ważną lekcją historii, przybliżającą burzliwą przeszłość naszego kraju.Konkurs

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie dla rodzin pt : ” Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa „
Celem konkursu jest:
- ·         pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia,
- ·         zaangażowanie całej rodziny do pielęgnowania i podtrzymywania tradycji,
- ·         nawiązanie bliższych relacji rodzinnych,
- ·         doskonalenie umiejętności twórczych,
- ·         kształtowanie uczciwego współzawodnictwa.

Pracę należy wykonać w formie pracy plastycznej przestrzennej.
Materiał, technologia i rozmiar szopki są dowolne.
Wykonaną,  oznaczoną metryczką szopkę  należy dostarczyć w wyznaczonym terminie – do 09.12.2016r  do p. Beaty Lis - Pawelec.

Trzy najciekawsze rodzinne  szopki zostaną nagrodzoneMamy Niepodległą

Weź udział w akcji społecznej organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego. Polega ona na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę.

29 SDH „Zwiadowcy” zachęca wszystkich do wysyłania bezpłatnych kartek pocztowych oraz e-kartek z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Cieszmy się z wolności, którą mamy- dzielmy się radością z innymi Polakami – promujmy patriotyczne postawy.

29SDH ZwiadowcyObchody Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2016 r. wzięliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się na Trójkącie Trzech Cesarzy – miejscu, gdzie przed 1918 rokiem zbiegały się granice trzech mocarstw – Prus, Austrii i Rosji. Na miejsce uroczystości przybyli przedstawiciele rady dzielnicy, samorządowcy, członkowie ZHP oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15, Szkoły Podstawowej nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 21 w Sosnowcu. Szkolni harcerze z 29 SDH „Zwiadowcy” dumnie zaprezentowali sztandar przedwojennej drużyny harcerskiej im. Edwarda Nowaka pseudonim Jodła. Byli także przedstawiciele szkolnych zuchów z 30 SGZ „Szyszkowe Bractwo” oraz członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Po odśpiewaniu hymnu i oficjalnych przemówieniach, przy pomniku złożono kwiaty. Podczas tego wzniosłego spotkania nie zabrakło pieśni patriotycznych oraz wspólnego ogniska.Imponujący wynik Polaków w Europejskim Tygodniu Kodowania i CERTYFIKAT dla szkoły za aktywny udział w akcji

Dwa razy więcej wydarzeń programistycznych niż w zeszłej edycji oraz drugie miejsce w Europie pod względem liczby zorganizowanych imprez – z takim wynikiem Polska zakończyła w tym roku Europejski Tydzień Kodowania. Do tego imponującego rezultatu przyczynili się również uczniowie naszej szkoły, którzy po raz pierwszy wzięli udział w tej akcji i zostali nagrodzeni certyfikatem.

Tegoroczna edycja Code Week pod względem liczby wydarzeń i frekwencji okazała się rekordowa. Udało się to m. in. dzięki temu, że w akcję zaangażowały się nie tylko państwa europejskie, ale również Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Filipiny czy Izrael. Łącznie inicjatywę wsparło pięćdziesiąt pięć krajów z całego świata.

Kolejne wydarzenia promujące kodowanie odbędą się między 5 a 11 grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.Konkurs florystyczny "Jesienny bukiet” rozstrzygnięty

"Jesienią, jesienią, sady się rumienią..”, choć nie tylko, bowiem w Naszej Szkole również mogliśmy poczuć prawdziwą jesień. A to wszystko za sprawą konkursu florystycznego zorganizowanego przez: Agnieszkę Janik-Wójcik, Aleksandrę Pawelec, Magdalenę Kondracką, Bożenę Kupczyk. W konkursie brali uczniowie klas 1-3 wraz z Rodzicami. Pomysłowość oraz estetyczne wykonanie prac przerosło najśmielsze oczekiwanie organizatorów. Wśród prac pojawiły się różnorodne bukiety liści, kompozycje przestrzenne oraz prawdziwe obrazy w antyramach. Konkurs pokazał jak przepięknie i pomysłowo można wykorzystać dary jesieni. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, za trud i serce włożone w swoje prace. Piękniejszej dekoracji szkolnych parapetów nie mogliśmy sobie wymarzyć! Już nie możemy się doczekać wiosennej edycji konkursu.II miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym „Z polszczyzną za pan brat”

25 października 2016 roku odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny „Z polszczyzną za pan brat”. Po raz pierwszy wykorzystano w nim technologię informacyjną. Uczestnicy wykonywali e-ćwiczenia z zakresu podstawowych zagadnień konkursowych: składni, fleksji, leksyki i ortografii. Przed ogłoszeniem wyników konkursu uczniowie zostali zaproszeni na przedstawienie pt. „Kantor wymiany liter” poświęcone zagadnieniom ortograficznym.
Z wielką radością informujemy, że uczennice klasy VI b – Julia Pilecka i Natalia Gajda zajęły II miejsce.Mini Playback Show, czyli „Tanecznym Krokiem”

Dnia 25 października 2016 r., w naszej szkole po raz kolejny, odbył się mini playback show „Tanecznym krokiem”- konkurs przeznaczony dla dzieci ze świetlic środowiskowo – socjoterapeutycznych.
Do występów zgłoszono 14 grup z ośmiu sosnowieckich świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych. Uczestnicy prezentowali polskie piosenki wybranych przez siebie wykonawców, a jury oceniało między innymi podobieństwo do oryginału, odpowiednie przebranie, ruch sceniczny i ciekawą choreografię.
Repertuar był bardzo zróżnicowany, a poziom niezwykle wyrównany co sprawiło, że jury miało bardzo trudny wybór.
Popisy młodych artystów podziwiali przedstawiciele Urzędu Miasta oraz dyrektorzy szkół. Spotkanie to było również okazją do wspólnej, bezpiecznej i kulturalnej zabawy. W kategorii dzieci młodszych zwyciężyła piosenka w wykonaniu dzieci z „Tęczowej Krainy”, a w kategorii dzieci starszych I miejsce zajęli uczestnicy ze świetlicy „Uśmiech Dziecka”. Dryżyny z naszej świetlicy „Arkadia”, w obu kategoriach uzyskały drugą lokatę. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych pokazów.Zapal znicz pamięci 2016

29 Sosnowiecka Drużyna Harcerska „Zwiadowcy”, 30 Sosnowiecka Gromada Zuchowa „Szyszkowe Bractwo” i Klub Historyczny im. Armii Krajowej ze Szkoły Podstawowej nr 15 przyłączyli się do zadania programowego pod hasłem „Zapal znicz pamięci 2016”, które miało miejsce w niedzielę 23 października 2016 roku.

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zorganizował VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Akcja organizowana jest po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

Reprezentanci „Zwiadowców”, „Szyszkowego Bractwa” oraz klubu historycznego udali się na ulicę Niwecką 1. Na tym terenie w latach 1944-1945 znajdowała się filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Nosiła nazwę Arbeitslager Sosnowitz. Więźniowie pracowali tam niewolniczo przy odlewie luf do dział przeciwlotniczych oraz przy produkcji granatów. W grudniu 1944 r. rozpoczęła się likwidacja obozu i ewakuacja więźniów na zachód. Ostatnich więźniów wyprowadzono z obozu 5 stycznia 1945 r. Poszli oni "Marszem Śmierci" do Opawy, skąd 17 stycznia wagonami towarowymi przewieziono ich do innego obozu. Większość z tych więźniów zginęła podczas "Marszu Śmierci”. W czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem pracownicy huty upamiętnili te tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową.

Zuchy, harcerze i członkowie klubu najpierw uporządkowali teren wokół płyty, następnie odczytali widniejący na niej napis, drużynowa przypomniała wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce. Zapalono znicze i minutą ciszy oddano hołd poległym.

We wtorek, tj. 25 października wszyscy członkowie drużyny, gromady i klubu historycznego zgromadzili się w sali informatycznej, by dokładnie zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez opiekunów. Obejrzeli spot reklamowy, prezentację medialną i wysłuchali opowieści drużynowej.Wspomnienia z Przybynowa

19 października klasy drugie wybrały się na jesienną wycieczkę do Przybynowa. Gospodarze Agroskałki powitali nas słodkim poczęstunkiem i ciepłą herbatą, która rozgrzała wszystkich w ten chłodny dzień.    Po krótkiej przerwie udaliśmy się na warsztaty edukacyjne  pt: „Co z  tego będzie gdy kura na grzędzie”? Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji na temat ptaków oraz jajek. Dużą atrakcją był „jajeczny rentgen” oraz doświadczenie z palnikiem i jajkiem, które zmieściło się we wnętrzu butelki. Ponadto pokazano nam jak badać świeżość jajek w domowych warunkach.  

  Kolejnym punktem programu było karmienie zwierzaków w Mini Zoo. Dzieci z niecierpliwością czekały na to, by móc nakarmić wesołe kózki, białą lamę, sarny i osiołki. Jednak największą sympatią uczniów cieszył się wielbłąd Bazyl. Dzieci poznały również oryginalny gatunek krowy szkockiej. W międzyczasie właściciele pozytywnie zaskoczyli uczniów kolejną przepyszną niespodzianką. Była to puszysta wata cukrowa sporządzona według specjalnej receptury.   

  Następnie odwiedziliśmy Skansen Wsi Jurajskiej, gdzie można było podziwiać niegdyś używane   sprzęty domowe: żelazko na duszę, tarkę do prania, lampę naftową czy piec do wypieku chleba. Oprócz tego pokazano nam dawne narzędzia rolnicze używane do prac polowych. Po licznych atrakcjach, jakie przygotowali dla nas gospodarze nadszedł czas na ciepły posiłek. Wszystkim dopisywał apetyt, dlatego pyszne kiełbaski szybko znikały z talerzy dzieci.

  Pomimo nieprzychylnej aury udało nam się zrealizować plan naszej wycieczki. Dzieci wróciły bogatsze o nowe doświadczenia, poznały specyfikę życia na wsi i wykonały serię pamiątkowych zdjęć.Niecodzienne spotkanie

W dniu 21 października br. w szkole miało miejsce niecodzienne spotkanie. Z uwagi na liczne osiągnięcia i wyróżnienia Spółdzielni Uczniowskiej „Mały Łasuch” działającej w szkole, Krajowa Rada Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej w Krakowie zwróciła się z prośbą o zapoznanie przedstawicieli placówek oświatowych z województwa zachodniopomorskiego z formami działalności spółdzielczej.

W ramach programu edukacji ekonomicznej licealiści i gimnazjaliści ze Szczecina i okolic realizując projekt „Nasza pierwsza spółdzielnia” współfinansowany ze środków rządowego programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020” oraz Narodowego Banku Polskiego odwiedzili naszą spółdzielnię.

Przedstawiciele Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach, Gimnazjum nr 23 w Zespole Szkół nr 1 w Szczecinie, Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie, Zespołu Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą historii spółdzielni i jej działań na terenie szkoły, podziwiać wystawę osiągnięć Spółdzielni Uczniowskiej „Mały Łasuch” oraz porozmawiać ze spółdzielcami. Duże wrażenie na gościach zrobiła wystawa kronik oraz zdobytych przez spółdzielnię pucharów i dyplomów.

Gospodarzem spotkania była p. Wiesława Szopa dyrektor szkoły a zarazem pierwszy opiekun SU oraz p. Violetta Dziuba i p. Beata Rycombel opiekunki spółdzielni. W spotkaniu uczestniczyła także  p. Zofia Muszyńska instruktor sosnowieckich spółdzielni uczniowskich oraz młodzi spółdzielcy. Po zakończonej wizycie goście dziękowali za udzielenie cennych wskazówek dotyczących funkcjonowania spółdzielni i miłe przyjęcie w szkole.Spółdzielnia Uczniowska „Mały Łasuch” kolejny raz w gronie zwycięzców

Miło nam poinformować, że Spółdzielnia Uczniowska „Mały Łasuch” działająca w naszej szkole od 1984 r. zajęła II miejsca w Wojewódzkim Konkursie na „Najlepiej pracującą Spółdzielnię Uczniowską” w roku szkolnym 2015/2016. 20 października br. opiekunka spółdzielni p. Violetta Dziuba, na spotkaniu instruktorów i opiekunów spółdzielni uczniowskich w Wojewódzkiej Radzie Spółdzielczości Uczniowskiej w Katowicach odebrała PUCHAR i DYPLOM dla „Małego Łasucha” .Dzień Edukacji Narodowej

14 października w szkole to nie tylko Dzień Nauczyciela ale to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieci czuły się naprawdę dobrze i bezpiecznie. Pracownicy szkoły mieli możliwość obejrzeć wspaniałą akademię, którą przedstawili uczniowie klas III wraz z chórkiem uczniami kl. V-VI. Miłym akcentem uroczystości był występ pani Agnieszki Janik-Wójcik, która wraz ze swą wychowanką wykonała utwór muzyczny pt. „Dziękujemy Wam”. Za część artystyczną uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami a z rąk przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego nauczyciele i pracownicy otrzymali laurki oraz słodki upominek.

Dyrektor Wiesława Szopa skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów. Złożone życzenia oraz przygotowana niespodzianka dodały wszystkim pracownikom dużo otuchy i sił do podjęcia wyzwań jakie czekają w dalszej pracy z dziećmi.Konkurs florystyczny - Jesienny bukiet

Szkoła Podstawowa nr 15 w Sosnowcu organizuje konkurs florystyczny pod hasłem:

”Jesienny bukiet”

Do udziału w rodzinnym konkursie florystycznym zapraszamy Dzieci i Rodziców z naszej szkoły !

Organizatorki konkursu: Agnieszka Janik-Wójcik, Aleksandra Pawelec, Magdalena Kondracka, Bożena Kupczyk

CELE KONKURSU:-pobudzenie i rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczestników, inspirowanej pięknem otaczającej przyrody jesienną porą - rozbudzanie wrażliwości plastycznej -rozwijanie kreatywności uczestników konkursu -popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych -wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej -stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych dzieciom i rodzicom.


Regulamin konkursu plastycznego „Jesienny bukiet ” zorganizowanego dla dzieci i rodziców.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Konkurs adresowany jest do Rodziców i uczniów naszej szkoły od 10.10.2016 r. do 31.10.2016 r.
2. Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną indywidualną pracę.
3. Prace przyniesione na konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi i nie przedstawianymi na innych konkursach.
4. Technika prac dowolna prace płaskie lub przestrzenne. Mile widziane wykorzystanie darów jesieni suchych liści, kwiatów, traw itp.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:
1. klasy I –III
2. klasy IV –VI

Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie oświadczenia o ochronie danych osobowych ( oświadczenia dostępne na dyżurce).

UWAGI DOTYCZĄCE WARUNKÓW KONKURSU:

1. Prace będzie oceniać jury w składzie: nauczyciel plastyki, wybrani nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciele z klas starszych.
2.Jury oceni: autorski charakter, oryginalność kompozycji, jakość i staranność wykonania.

TERMINY:

1. Prace należy oddać w nieprzekraczalnym terminie 31.10.2016 r.
SP15 do Agnieszki Janik-Wójcik i Aleksandry Pawelec .
2. Wszystkie prace powinny być opatrzone opisem zawierającym następujące dane:
a) imię, nazwisko, wiek uczestnika konkursu, klasa
b) imię i nazwisko rodzica/opiekuna.
W przypadku prac płaskich opis powinien znajdować się na odwrocie, a prac przestrzennych dołączona kartka.

UWAGI KOŃCOWE:

1.Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć prac plastycznych w intrenecie, a także na zaprezentowanie wytworów na wystawie.
2. Osoby zgłaszające prace konkursowe wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora konkursu swoich danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku, Dz. U. Nr 133, poz. 833, z późn. zm.).
3. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
4. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w SP 15.
5. Złożenie pracy na konkurs jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.Nasza szkoła pomaga zwierzętom

Koło Miłośników Zwierząt ogłasza akcję zbierania darów dla Schroniska w Milowicach – karmę suchą, puszki, saszetki dla psów i kotów, koce, narzuty, duże swetry (wszystko co może być wykorzystane na posłanie), miski, obroże prosimy przynosić do biblioteki szkolnej.

AKCJA ZBIERANIA DARÓW TRWA DO KOŃCA LISTOPADA 2016Październik - Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Zaprasza uczniów klas I –III oraz klas IV – VI do udziału w konkursie plastycznym:

„By czytać się chciało – zakładkę zrób wspaniałą

- Praca polega na wykonaniu zakładki do książki ;
- Materiały dowolne – liczy się fantazja i kreatywność ;
- Technika wykonania dowolna ;
- Zakładki należy oddawać do biblioteki w terminie do 31.10.2016rTydzień książek zakazanych

Biblioteka oferuje książki zakazane dla czytelników o …słabych nerwach !!! Przez cały tydzień można wypożyczać wszelkie horrory, powieści sensacyjne, książki o duchach, strachach i niegrzecznych dzieciach, słowem - książki trzymające w napięciu.

NIE BÓJ SIĘ !!! CZYTAJ !!!


22. rocznica wydania wierszy druha hm. Edwarda Nowaka „Jodły”

13.10.2016r. harcerze i przedstawiciele klubu historycznego udali się na cmentarz w Niwce, żeby uczcić obchody rocznicowe przy grobie druha Edwarda Nowaka. Wspólnie z przedstawicielami seniorów ZHP Chorągwi Śląskiej, którzy czuwali przy mogile, uhonorowali pamięć druha „Jodły”.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, drużynowa Małgorzata Kapalczyk odczytała fragment wiersza „ Mój krzyżu harcerski” oraz „Dalej Orły", będący jego testamentem.

Harcerze i członkowie szkolnego klubu mieli okazję wysłuchać wielu historycznych ciekawostek, opowiedzianych przez harcmistrza Krzysztofa Witkowskiego.

„Niech z drogi nikt nie zbacza
sił swych, ducha nie zatraca.
Od młodości do siwizny
niech pracuje dla Ojczyzny.”


Spotkanie z siostrą Rutki Laskier

6. października w Zamku Sieleckim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Odbyło się tam spotkanie z dr Zahavą Sherz- siostrą Rutki Laskier nazywanej polską Anną Frank. Rutka - zamordowana w Auschwitz czternastoletnia Żydówka z będzińskiego getta - zostawiła po sobie pamiętnik. Utrwaliła w nim nie tylko przeżycia dorastającej dziewczynki, ale również wstrząsający obraz wojennej rzeczywistości. W ukryciu zielonego zeszytu pomogła jej Stanisława Sapińska, która mimo sędziwego wieku, towarzyszyła Zahavie Sherz i chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez pasjonatów historii regionalnej. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie naszej szkoły – członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej zostali wcześniej zapoznani z fragmentami "Pamiętnika Rutki Laskier", obejrzeli film dokumentalny wyprodukowany przez brytyjską telewizję BBC oraz zwiedzili wystawę pt. "Różne światy - jedna historia. Dzieje ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim".

Dziękujemy organizatorom za interesujące spotkanie . To było dla nas wyjątkowe doświadczenie.Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

W celu usprawnienia wydawania posiłków uczniom szkoły oraz oddziałom przedszkolnym od dnia 17.10.2016r. wprowadza się zmiany w harmonogramie lekcji i przerw.

Harmonogram lekcji i przerw:

1.8.00 – 8.45
2.8.50 – 9.35
3.9.40 – 10. 25
4.10.35 – 11.20
(Przerwa obiadowa)
5.11.40 – 12.25
(Przerwa obiadowa)
6.12.40 – 13.25
7.13.30 – 14.15
8.14.20 – 15.05


IV edycja programu

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła zakwalifikowała się w bieżącym roku szkolnym do programu MISTRZOWIE KODOWANIA.

To projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.

W ramach zajęć dzieci uczą się programowania, które ma na celu rozwijanie umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne nie tylko specjalistom, ale wszystkim ludziom.

W związku z przystąpieniem do programu czekają nas w najbliższym czasie dwa ważne wydarzenia promujące programowanie:
Europejski Tydzień Kodowania (Code Week 2016) – 15-23 X 2016 r.
Godzina Kodowania (Hour of Code 2016) – XII 2016 r.

Partnerami programu są:Sosnowiecki Lider Ekologii

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła weźmie udział w II edycji konkursu ekologicznego „SOSNOWIECKI LIDER EKOLOGII”.

Jest to konkurs zbiórki zużytych baterii i makulatury organizowany we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz pod patronatem Prezydenta Sosnowca.

Celem konkursu jest edukacja i rozpowszechnianie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży Sosnowca oraz wyrabianie w nich nawyku segregacji odpadów.

Konkurs będzie trwać w terminie od 1 października 2016 r. do 31 maja 2017 r.

Uczestnicy konkursu zbierają zużyte baterie i makulaturę. Zbiórka prowadzona będzie w czterech etapach, które pokrywać się będą z terminami odbioru zebranych surowców ze szkoły:
I. Etap: do 31 grudnia 2016 r.
II. Etap: do 31 marca 2017 r.
III. Etap: do 31 maja 2017 r.

Przy każdym odbiorze szkoła otrzyma pisemne pokwitowania potwierdzające ilość (wagę) zebranych surowców.

Na poszczególnych etapach prowadzony będzie ranking zbiórki surowców w poszczególnych szkołach. Informacje o wynikach będą przekazywane do wszystkich szkół biorących udział w konkursie oraz publikowane na stronach internetowych organizatora i szkoły.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 15 czerwca 2017 r.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach:
I. Zbiórka baterii – kryterium oceny będzie ilość zebranych zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia szkoły.
II. Zbiórka makulatury – kryterium oceny będzie ilość zebranej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia.

Laureaci ( szkoły) w kategorii I i II otrzymają nagrody o wartości:
- Za zajęcie I miejsca – 5 000,00 zł
- Za zajecie II miejsca – 2 000,00 zł
- Za zajęcie III miejsca - 1 000,00 zł

Tytuł SOSNOWIECKIEGO LIDERA EKOLOGII, nadawanego przez Prezydenta Miasta Sosnowca, otrzyma szkoła, która uzyska największą łączną ilość punktów w kategoriach I i II. Organizator przewiduje również nagrody dla wyróżniających się szkół w poszczególnych etapach rankingowych.

Prosimy wszystkich o wsparcie naszej szkoły w konkursie!


Pasowanie na ucznia

Dnia 6 października 2016r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Była to bardzo ważna chwila dla pierwszaków, ponieważ oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej.    Podczas akademii najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a oklaskiwali ich najważniejsi tego dnia goście- dumni rodzice i dziadkowie. Centralnym punktem uroczystości obok złożenia ślubowania przy sztandarze było pasowanie dokonane symbolicznym ołówkiem przez dyrektora szkoły – panią Wiesławę Szopę. Na pamiątkę tego wielkiego szkolnego wydarzenia z rąk wicedyrektora szkoły – pani Iwony Drygały dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz drobne upominki – kolorowe liczydła, które z pewnością ułatwią pierwszakom rozwiązywanie matematycznych zadań. Bohaterów dzisiejszego dnia serdecznie powitali również koledzy i koleżanki z klas starszych. Przedstawiciele Spółdzielni Uczniowskiej „Mały Łasuch” wręczyli pierwszakom słodkie przysmaki a członkowie Szkolnej Kasy Oszczędnościowej książeczki SKO z symboliczną złotówką oraz drobne upominki. Na zakończenie dzieci w radosnym nastroju udały się do swojej klasy, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieciaki wzorowo zdały swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyły na zaszczytne miano ucznia Szkoły Podstawowej nr 15 w Sosnowcu.Udział naszej szkoły w III Regionalnej Zabawie Edukacyjnej

30 września 2016r. uczniowie klasy 2b wzięli udział w zabawie edukacyjnej, która odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mysłowicach. Całą imprezę promował plakat naszej uczennicy, Karoliny Łuczak, która zdobyła 1. Miejsce w III Regionalnym Konkursie Plastycznym pt. „Moja bezpieczna droga do szkoły”. Karolinka w obecności wszystkich uczestników otrzymała gratulacje od organizatorów konkursu, a następnie wraz z pozostałymi dziećmi przystąpiła do wykonywania zadań.

Honorowy patronat nad imprezą objął Poseł na Sejm RP - Pan Wojciech Król, Śląski Kurator Oświaty - Pani Urszula Bauer i Prezydent Miasta Mysłowice - Pan Edward Lasok.

Uczniowie wszystkich szkół rywalizowali ze sobą w konkurencjach edukacyjnych i sportowych. Drużyna edukacyjna sprawdzała swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze, rozwiązując zagadki, rebusy oraz krzyżówki. Drużyna sportowa rywalizowała m.in. w biegu z przeszkodami.

Hasłem przewodnim zabawy były słowa: „Przez ulicę przechodź żwawo, patrząc w lewo, patrząc w prawo”, które dzieci utrwalały m.in. podczas spotkania ze Sznupkiem.  W czasie piątkowej zabawy drugoklasiści mieli również okazję poznać podstawowe kroki taneczne Zumby i wraz z instruktorkami zaprezentować się przed publicznością.  Na widowni zasiadali koledzy i koleżanki uczniów z klasy 2b, a także rodzice, którzy z wielkim zapałem zagrzewali uczniów naszej szkoły do walki.

Wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani nagrodami i z wielką satysfakcją zakończyli zmagania sportowe.  Karolince raz jeszcze gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!Dzień Chłopaka w naszej szkole!

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie bawili się 30 września od godz.16.00 do 18.00. Dzieci tańczyły przy ulubionych utworach oraz chętnie brały udział w konkursach z nagrodami.

Wszyscy bawili się znakomicie!Europejski Dzień Języków Obcych 2016

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie piosenek w językach obcych. Zaprezentowali przeboje oraz prezentacje w różnych językach europejskich. Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych mają promować kulturę i historię krajów europejskich oraz zachęcić dzieci do nauki języków.Czcimy pamięć o naszych bohaterach lokalnych

29 września przedstawiciele drużyny harcerskiej oraz klubu historycznego udali się na pobliski cmentarz na grób Tamary Labochy- Zacharow. W tym roku szkolnym członkowie 29 SDH „Zwiadowcy” i Klubu Historycznego im. Armii Krajowej postanowili odnaleźć groby bohaterów lokalnych i uczcić godnie ich pamięć. Wiele ciekawych informacji na temat postaci dostarczyła pani Iwona Sikorska- Dymanus, która poświęca swój czas tematyce historycznej Niwki. Tamara Labocha pseudonim Szarotka czynnie działała w harcerstwie, zdobyła stopień podharcmistrza, była sanitariuszką podczas powstania warszawskiego. Przez całe życie działała społecznie, pracowała na rzecz osieroconych dzieci. Została odznaczona KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

Harcerze i członkowie klubu uczcili pamięć zmarłej minutą ciszy, zapalili znicze i złożyli kwiaty.INFORMACJA

Dyrektor szkoły informuje, że na stronie BIP Urzędu Miasta Sosnowiec w zakładce „Praca – jednostki podległe” zostało zamieszczone Ogłoszenie o naborze na stanowisko specjalisty. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w sekretariacie szkoły proszone są o zapoznanie się z treścią w/w ogłoszenia.

Wiesława Szopa – dyrektor szkołyPamiętamy o naszych lokalnych bohaterach

17 września szesnastoosobowa grupa przedstawicieli naszej szkoły – harcerzy, zuchów i członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z opiekunkami – wzięła udział w miejskich uroczystościach poświęconych pamięci rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka.

Sobotnie uroczystości odbyły się w dzielnicy Ostrowy Górnicze. Msza święta w intencji zamordowanych 12 lutego 1945 roku odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Uroczystość została zorganizowana dzięki Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej i Rycerzom Kolumba. Swoją obecnością uświetnili ją przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego oraz Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, którzy pięknie mówili o miłości do ojczyzny, wartościach, które powinny być ważne dla każdego Polaka. Wspominano bohaterów, którzy oddali życie, byśmy mogli cieszyć się wolnością.

Dla wszystkich uczestników wydarzenia była to piękna lekcja historii i patriotyzmu.Samorząd uczniowski wybrany!

Dnia 19 września odbyły się wybory przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Do wyborów zgłosiło się 12 uczniów naszej szkoły. Kandydaci przygotowali plakaty na których przedstawili swoje pomysły. Najwięcej głosów zdobył Borys Sobczyk z klasy Va i to on został przewodniczącym SU. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Zuzanna Lubasińska, Kacper Pacek, Wiktor Walczak oraz Zuzanna Jaworska. Uczniowie pełnić będą funkcje zastępców przewodniczącego samorządu.

Skład sekcji organizacyjno-porządkowej: Aleksandra Synowiec, Julia Kurzawa, Lena Literowicz.

Skład sekcji informacyjnej: Michał Bartos, Bartosz Zacharz.

Skład sekcji charytatywnej: Milena Konieczna, Gabriela Barańska

Wszystkim kandydatom gratulujemy ciekawych programów.Kropka symbolem wiary we własne możliwości, talenty i umiejętności

15 września przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Kropki. To święto kreatywności, odwagi oraz wspólnej zabawy. Tego dnia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły ubrani byli w kropki. Jako wstęp do obchodów Święta Kropki uczniowie klas drugich obejrzeli krótką animację pt. „The dot", której bohaterką była popularna na całym świecie  dziewczynka o imieniu Vashti. Nie wierzyła ona we własne zdolności artystyczne, ale dzięki nauczycielce plastyki odnalazła swoją drogę do sukcesu. Pokaz animacji z wykorzystaniem tablicy multimedialnej przygotowała p. mgr Magdalena Kondracka.

  Następnie klasy drugie wzięły udział w plenerowej akcji plastycznej przygotowanej przez wychowawców. Motywem przewodnim była oczywiście kropka. Przedstawiciele klas losowali temat swojej pracy, który ukryto  w specjalnie przygotowanych kopertach. Przy użyciu kolorowej kredy uczniowie stworzyli: „Nakrapianą łąkę", „Kropkowy las", „Nakrapiane Zoo"  oraz przenieśli nas siłą swojej wyobraźni do „Miasta kropek".

Wspólne rysowanie było wspaniałą okazją do zaprezentowania różnych pomysłów oraz wzajemnej integracji. Plenerowa akcja pozwalała na swobodną twórczość plastyczną i dostarczyła drugoklasistom wiele pozytywnych emocji.Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Od dnia 16 września do końca roku 2016 będą realizowane prace remontowe związane z docieplaniem oraz malowaniem południowej ściany budynku szkoły. Za wszelkie utrudnienia z tym związane przepraszamy. Zwracamy się również z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po terenie przyszkolnym.

Z poważaniem Dyrektor SzkołyIII Piknik Rodzinny Rady Dzielnicy "Południe"

10 września na terenie ośrodka wędkarskiego "Rybaczówka" w Sosnowcu-Niwce odbył się III Piknik Rodzinny Rady Dzielnicy "Południe". Na wszystkich gości czekały liczne atrakcje: konkursy, zawody i występy artystyczne. Na festynie nie mogło również zabraknąć reprezentantów naszej szkoły - uczniowie klasy II b, III a, III c oraz III d wraz z rodzicami, wychowawcami i Panią Dyrektor pojawili się na miejscu już o godz. 13:00. Uczniowie wzięli udział w pokazach taneczno-wokalnych, wprowadzając uczestników pikniku w atmosferę zabawy. Zaangażowanym rodzicom dziękujemy za współpracę.„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W związku z tym w dniu 06.09.2016r. wspólne czytanie dzieła naszego Noblisty rozpoczęliśmy już o godz.9.45 uczniowie klas I-III , godz.10.40 uczniowie kl. IV-VI. Klasy pierwsze, drugie i trzecie miały okazję wysłuchać fragmentów "Quo vadis" czytanych przesz starsze koleżanki i kolegów. Nasze spotkanie miało na celu nie tylko postrzeganie i propagowanie czytania jako przyjemności, ale również integracji uczniów starszych z młodszymi.77. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września na cmentarzu przy ul. Smutnej w Sosnowcu odbyła się ceremonia poświęcona 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przy grobie zbiorowym rozstrzelanych przez hitlerowców 4-6 września 1939 roku oraz grobie ofiar II wojny światowej odbyły się główne uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele gromady zuchowej, drużyny harcerskiej i członków szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Po odśpiewaniu hymnu i okolicznościowych przemówieniach, nastąpiło składnie kwiatów i odegranie hejnału. Kolejne obchody rocznicowe będą miały miejsce 17 września, podczas których nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy na symbolicznym grobie rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka. Zuchom, harcerzom i młodym historykom dziękujemy, że tak pięknie nas reprezentowali.

Czytaj więcej na stronach Dziennika ZachodniegoMiejska Inauguracja Roku Szkolnego 2016/ 2017

1 września szkolny poczet sztandarowy, poczet harcerski oraz przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej wzięli udział w Miejskiej Inauguracji Nowego Roku Szkolnego 2016/2017. W tym roku odbyła się ona w III Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa na Starym Sosnowcu. W uroczystości udział wzięło wielu znakomitych gości oraz poczty sztandarowe sosnowieckich szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować nasz nowy sztandar oraz sztandar przedwojennej drużyny harcerskiej.

Czytaj więcej na stronach Dziennika Zachodniego


Informacja

Dnia 1 września 2016 roku (czwartek) o godz. 9:00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 dla wszystkich uczniów w sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 1.

Zapraszamy.Uwaga Rodzice uczniów klas III !

Tytuł podręcznika do religii „Wzrastamy w przyjaźni z Jezusem” został podany przez pomyłkę .

Bardzo proszę o zakupienie zeszytu ćwiczeń pt: ” JEZUS JEST Z NAMI ” wyd. JEDNOŚĆ.