Gromada zuchowa „Szyszkowe Bractwo” powstała we wrześniu 2011 roku. Szkoła, w której działa 30 SGZ, znajduje się w dzielnicy Sosnowca – Niwce. To stara dzielnica z dużymi tradycjami. W tej szkole uczył się m.in. Jacek Cygan oraz Jadwiga Romańska (diwa operowa światowej sławy). Ojciec Jacka Cygana to były aktywny harcerz działający w Niwce. Jego przełożonym w służbie harcerskiej był harcmistrz Edward Nowak, pseudonim „Jodła.” Wszystko to korzystnie wpływa na rozwój naszej gromady. Do grudnia 2012 roku uroczyście przekazano 10 zuchów do 29 SDH „Zwiadowcy”. Przyjęto 12 nowych członków (8 sześciolatków, 2 siedmiolatków i 2 ośmiolatków). Obecnie gromada liczy 18 zuchów. Wszyscy są umundurowani. Nowi członkowie 14 maja 2013 roku złożyli Obietnicę Zucha.

Zbiórki gromady odbywają się we wtorki od godziny 15.00 – 17.00. w harcówko –zuchówce oraz od potrzeb prowadzonych zbiórek w sali lekcyjnej i na świeżym powietrzu. Posiadamy totem, „pacholik: pałka - gadałka”, okrzyk, piosenkę i pieczątkę gromady oraz zegar tematyczny przedstawiający elementy obrzędowości zbiórek. W gromadzie funkcjonują szóstki: Wiewióreczki, Mróweczki (dziewczęta), Skrzaty (chłopcy). Na bieżąco opłacane są składki członkowskie. Podczas zbiórek zuchy pogłębiają wiedzę i umiejętności zuchowe, zdobywają gwiazdki i sprawności.

Biorą udział w uroczystościach szkolnych, lokalnych, organizowanych przez hufiec i chorągiew, a uczestnicząc we wspólnych zabawach, grach i turniejach integrują się z zuchami i harcerzami sosnowieckiego hufca. Współpracują z sosnowieckim hospicjum, Domem Pomocy Społecznej, biblioteką miejską. Od stycznia 2013 roku realizujemy zadania wynikające z programu „Harcerzem być 6”, bierzemy czynny udział w akcjach: „Pola Nadziei”, „ABC XXI w. Cała Polska czyta dzieciom”, „Sprzątanie Świata”.

Przynależność do gromady dostarcza niecodziennych przeżyć i doświadczeń. Sprzyja tworzeniu poczucia własnej wartości, uczy umiejętności współdziałania w grupie a ponad wszystko wyzwala uczucie radości i zadowolenia. W 2012 roku nasza gromada zajęła I miejsce we współzawodnictwie sosnowieckich gromad zuchowych. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i czek na kwotę 1000,00 złotych.

Nasze zbiórki to nie tylko gawęda, pląsy i śpiewy, ale także majsterka, która jest ważnym ogniwem obrzędowości zbiórek. Pobudza wyobraźnię dzieci, odkrywa talenty, kształci sprawności manualne oraz uczy odpowiedniej organizacji pracy. Rodzice popierają pomysł kultywowania tradycji harcerskich. Chętnie włączają się w działania podejmowane przez zuchy, aktywnie uczestniczą w życiu gromady (realizowane zadania i aktywność gromady zostaje udokumentowana w co miesięcznych meldunkach przesyłanych do hufca. Gromadę prowadzi druhna Beata Garbus.

Zobacz i poczytaj o nas na stronie internetowej(www.sp15sosnowiec, zakładka „ZHP INFORMACJE”).

DOŁĄCZ DO NAS I TY! Z zuchowym pozdrowieniem – Czuj!