amiętamy. Godzina "W" W Katowicach


Pierwszy dzień sierpnia pozostaje jedną z najważniejszych dat w naszym historycznym kalendarzu. Ofiara powstańczych żołnierzy i cywilów nie poszła na marne. Godzina „W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Co roku, punktualnie o godzinie 17.00, o rocznicy wybuchu powstania alarmują syreny, dzwonią kościelne dzwony, a na ulicach na minutę zatrzymują się przechodnie, samochody i tramwaje - w hołdzie bohaterom, którzy 70 lat temu podjęli walkę…

Nasza gromada „Szyszkowe Bractwo”, z wielką dumą przyjęła wiadomość, że może przystąpić do chorągwianego zadania programowego „A Oni na Polskę czekali”. 1 sierpnia 2014 roku, o godzinie 17.00. przybyliśmy na Katowicki Rynek. Właśnie w tym dniu, w 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie… Godzina „W” to kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego.

Tu, pod Pomnikiem Harcerek i Harcerzy podczas uroczystego capstrzyku, uczciliśmy pamięć bohaterskich powstańców. Wspólnie z harcerzami, instruktorami, seniorami i Kombatantami oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim. Punktualnie o godzinie 17.00, w godzinę „W” - wycie syren przypomniało o ważnym wydarzeniu historycznym. Chwilę później odśpiewaliśmy hymn „Wszystko co nasze, Polsce oddamy”. Następnie zapalono znicze i złożono kwiaty. Jako najmłodsi uczestnicy tego wydarzenia, złożyliśmy u stóp Pomnika 4 róże przewiązane biało – czerwoną wstążeczką jako symbol dla wyłaniających się z tła czterech postaci młodych osób w mundurkach harcerskich. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę oraz zaśpiewaliśmy „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” oraz „Hej Chłopcy! Bagnet na broń”. Pożegnalny krąg splatający dłonie wszystkich uczestników, z piosenką „Bratnie słowo” zakończył obchody pod Pomnikiem. Następnie udaliśmy się do Katedry NMP w Sosnowcu, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej m. in. za poległych Powstańców.

Hołd należy się uczestnikom powstania za męstwo, ofiarność i odwagę. I dziś to czynimy. Składamy ten hołd harcerzom ale także ludności cywilnej, która bohatersko wspierała walczących. (...) Dziś po latach Powstanie Warszawskie jest dla nas, powodem do odczuwania dumy. Choć to o Warszawę, o swoje miasto walczyli powstańcy, to jednak walczyli o naszą stolicę, o wolność dla całej Polski. (...) Za to świadectwo, za tak piękny, choć tragicznie zdany egzamin z patriotyzmu, za to dziedzictwo niezłomnego ducha, oddajemy Wam Powstańcy cześć!