„Czuj zuchy piosenką żegnamy się, piosenka popłynie daleko hen…”

Nasza gromada po raz drugi zdobyła tytuł Mistrzowskiej Gromady Zuchowej, nadany przez Chorągiew Śląską ZHP. Jesteśmy liderami Sosnowieckich Gromad Zuchowych.

Każda nasza zbiórka była wielką przygodą – zabawą wyrabiającą odwagę i prawdomówność, karność, zaradność, zręczność, bystrość i opanowania. Odkrywcza zabawa w „cos" i "kogoś" z otaczającego nas świata uczyła współżycia i współpracy w gromadzie i w „szóstkach” tak, by każdy zuch mógł się wykazać swoimi umiejętnościami. Przynależność do gromady dostarcza małym zuchom niecodziennych przeżyć i doświadczeń, sprzyja tworzeniu poczucia wartości, doskonali umiejętności, wyzwala radość i zadowolenie. Jak na zuchy przystało jesteśmy w pełni umundurowani, a charakterystyczne obszycia na naszych zielonych chustach w kolorze: brązu (sowy), pomarańczy (wiewiórki) i czerwieni (jeżyki) to drogowskazy przynależności do „szóstek”, różnorodności pomysłów i szans oraz wdrażanie w życie wartości, takich jak m. in, pracowitość, sumienność, siła, przedsiębiorczość. Realizując różne zadania ujęte w planie pracy gromady oraz udział w akcjach charytatywnych umożliwiły zuchom zdobycie gwiazdek, sprawności zespołowych i indywidualnych. Nasza Gromada aktywnie uczestniczyła w uroczystościach szkolnych i lokalnych, organizowanych przez Komendę Hufca ZHP Sosnowiec, Chorągiew Śląską ZHP Katowice. Zabawy, gry terenowe, turnieje oraz spotkania z ciekawymi ludźmi integrowały zuchy i harcerzy ze środowiskiem niezrzeszonych w ZHP. Udział zuchów w imprezach i wydarzeniach szkolnych to promowanie gromady w środowisku. m. in.:
- Spotkanie z zastępem strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, w ramach kampanii „STOP pożarom traw!” Rozmowa ze strażakami – przeprowadzenie mini zwiadu, oglądanie sprzętu i wozu strażackiego – integracja zuchów ze środowiskiem szkolnym. (11.05.2016)
- Udział 3 zuchów w VII Koncercie Charytatywnym „Jedynka i Przyjaciele budują nadzieję” w ramach akcji na rzecz budowy pierwszego w Zagłębiu hospicjum stacjonarnego. (16.05.2016 – Sala Koncertowa przy Zespol Szkół Muzycznych w Sosnowcu)
- Festyn Rodzinny – „Święto Niezapominajki” pod hasłem „Wspólna zabawa, to super sprawa” – aktywny udział gromady w zawodach sportowych, paradzie postaci z bajek i konkursie plastycznym, integracja zuchów ze społecznością szkolną i lokalną. (18.05.2016)
- Kontynuowanie wirtualnej akcji internetowej: „ Pajacyk” i „Pusta Miska” - klikamy codziennie z rodzicami.
- Aktywny udział w akcji „Pomaganie przez odkręcanie” we współ;pracy z Fundacją „Bliżej Szczęścia” – zbiórka plastikowych nakrętek.

Zgodnie z przesłaniem tegorocznego BŚP – „Zauważ Człowieka…” wakacyjna misja dla zucha i druha - w swoim „zuchowaniu” nie zapominajcie o najważniejszych wartościach w życiu człowieka.

Do zobaczenia we wrześniu.

ZUCHY- CZUJ!