Nasza gromada „Szyszkowe Bractwo” przyłączyła się do zadania programowego pod hasłem „Zapal znicz pamięci 2016”, która miała miejsce w niedzielę 23 października 2016 roku.

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zorganizował VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Akcja organizowana jest po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

Reprezentanci „Szyszkowego Bractwa”, „Zwiadowców” oraz Klubu Historycznego im. Armii Krajowej udali się na ulicę Niwecką 1. Na tym terenie w latach 1944-1945 znajdowała się filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Nosiła nazwę Arbeitslager Sosnowitz. Więźniowie pracowali tam niewolniczo przy odlewie luf do dział przeciwlotniczych oraz przy produkcji granatów. W grudniu 1944 r. rozpoczęła się likwidacja obozu i ewakuacja więźniów na zachód. Ostatnich więźniów wyprowadzono z obozu 5 stycznia 1945 r. Poszli oni "Marszem Śmierci" do Opawy, skąd 17 stycznia wagonami towarowymi przewieziono ich do innego obozu. Większość z tych więźniów zginęła podczas "Marszu Śmierci”. W czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem pracownicy huty upamiętnili te tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową.

Zuchy, harcerze i członkowie klubu najpierw uporządkowali teren wokół płyty, następnie odczytali widniejący na niej napis, drużynowa przypomniała wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce. Zapalono znicze i minutą ciszy oddano hołd poległym.