Dzieci uwielbiają zwierzęta, nie każde jednak może sobie pozwolić, aby posiadać zwierzątko w domu i opiekować się nim. Zwierzęta wymagają wielkiego zaangażowania, poświęcenia i cierpliwości.

Na wtorkowej zbiórce, 19 stycznia, w ramach organizowanej akcji zuchowej „Nie bądź obojętny”, dzieci z gromady pojechały w odwiedziny do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Każde z zuchów przywiozło ze sobą i przekazało na ręce kierownika schroniska worki oraz puszki z karmą dla kotków i piesków. Przekazały również dary w postaci misek, kocyków i gumowych zabawek. Z uwagą słuchały Pana, który opowiadał o poświęceniu się i pracy na rzecz schroniska dla zwierząt oraz o zasadach bezpieczeństwa. Dowiedziały się, że zwierzęta znajdują w nim wspaniałą opiekę i leczenie po straszliwych przejściach i tu czekają na nowego kochającego pana. Usłyszały historię o każdym odwiedzanym przez nie zwierzątku, a w międzyczasie z zainteresowaniem zadawały różne pytania. Wolontariusz oprowadzając zuchy po schronisku pokazał pieski, które z czułością głaskały dzieci. Odwiedziły również „siedzibę” wolno żyjących kotów. Spotkanie to, uświadomiło dzieciom jak ważna w podejmowaniu decyzji jest odpowiedzialność za posiadanie jakiegokolwiek zwierzątka. Teraz zuchy wiedzą, że nie można prosić rodziców o zwierzątko, bo to nie zabawka i nie da się jej odłożyć na półkę. Jeżeli samemu nie umie się posprzątać swojego pokoju, to też nie będzie się umiało posprzątać po zwierzątku. Jeżeli dziecko nie lubi rano wstawać, to nie będzie też miało czasu rano wyprowadzać psa. Lepiej więc pogłaskać zwierzaka sąsiada czy przytulić pluszaka, niż przyczynić się do smutku i cierpienia prawdziwego zwierzątka.