„Jakże ciebie przywitać radosna swobodo! I czym uczcić najpiękniej?”

97. Rocznica Odzyskania Niepodległości stanowi dzisiaj okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu oraz wartościami: Bóg. Honor. Ojczyzna. 11 listopada, starsze zuchy świętowały wspólnie przeżywając i rozważając słowa J. Piłsudskiego – „Tradycja i wiara jest naszą siłą”. Przed wyruszeniem w trasę zaplanowanej gry „Znaki czasu”, rodzice przypięli swoim pociechom biało-czerwoną wstążkę symbolizującą nasze barwy narodowe. Było dość chłodno i padał deszcz, ale to naszych dzielnych zuchów nie zniechęciło. Tramwajem udaliśmy się do Sosnowca. Pierwszym punktem gry, była Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP. Tu, o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą rozpoczął wspólny śpiew pieśni „Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie”. Świętując rocznicę tego wydarzenia chcemy poprzez pamięć i modlitwę wyrazić wdzięczność naszym przodkom, którzy oddawali swoje życie w walce o wolność naszej Ojczyzny. Po jej zakończeniu serdecznie z dziećmi przywitał się prezydent miasta – Arkadiusz Chęciński. Następnie z naszą flagą „Mamy Niepodległą”, odbyliśmy spacer zabytkami Sosnowca. Kolejny punkt gry - spacer przebiegał zgodnie z odszyfrowanymi miejscami: Teatr „Zagłębia”, Dworzec Główny PKP, pomnik Jana Kiepury, ulica Modrzejowska. W oczekiwaniu na kolejne atrakcje dnia, nie zabrakło miejsca na relaks w kinie Helios, gdzie uczestniczyliśmy w premierze filmu „Sawa. Mały Wielki Bohater”. Ten niezwykły dzień nie miał końca. Przechodnie podziwiali nasz zapał świętowania. Kolejny punkt gry, to przemieszczenie się busem „D” do dzielnicy Sosnowca – Zagórze Mec. O godzinie 16.00 uczestniczyliśmy w dalszym świętowaniu. Spotkaliśmy się z phm. Edytą Borecką z którą zwiedzaliśmy Lapidarium Armii Krajowej. W tym niezwykłym miejscu zgromadzone są pamiątki z regionu, które przetrwały czasy wojen m.in. zdjęcia inspektoratu Armii Krajowej działającego w Zagłębiu, pamiątki po oddziałach partyzanckich Hardego i Twardego, a także listy dzieci do swoich rodziców uczestniczących w walkach. Tu oddaliśmy hołd wszystkim obrońcom Ojczyzny poprzez złożenie biało-czerwonej wiązanki kwiatów. W dalszej części uroczystości podziwialiśmy wojskową musztrę i występy dzieci z Klubu Bakcyl. Rozpalone ognisko w panującym już mroku wyglądało niezwykle, a uroku dodawały wspólne śpiewy pieśni patriotycznych. Przed powrotem, kolejnym punktem gry była niespodzianka. To powrót, bez żadnych grymasów do Sosnowca. Gdzie zapytacie? – tradycyjnie uczta w McDonald’s. Na zakończenie dnia zostało to, co wzrusza i zachwyca – wieczorny spacer po dzielnicy i przyznanie zuchom zdobywanej zespołowo sprawności obywatelskiej: Piłsudczyk i Młoda Obywatelka. Grę zakończyliśmy jak przystało zuchom kręgiem przyjaźni, nieco innym niż na zbiórkach. To zapalenie sztucznych ogni, wspólnie z rodzicami. A każda iskierka, to życzenia Radosnego Święta Niepodległości dla wszystkich Polaków – bo przecież liczy się drugi człowiek. Był to dla nas dzień pełen atrakcji i przeżyć, a przede wszystkim wykazanie poczucia tożsamości kulturowej, historycznej i narodowej.