„Nie ma jak nasza zuchowa wiara, każdy się stara najlepszym być. Czy słońce świeci, czy deszczyk pada, Ty się uśmiechaj, to nasza rada. Zuchowe Prawo w paluszku mamy i zawsze wszystkim pomagamy. Więc gdy masz kłopot, to do nas gnaj – Zuchowe życie - prawdziwy raj.”

17 listopada w naszej gromadzie odbył się Dzień Życzliwości. Przez całą zbiórkę towarzyszyła nam piosenka „Podajmy sobie ręce”, która w trudnych sytuacjach przypomina nam, jak w sposób bezkonfliktowy pogodzić się z kolegą lub koleżanką. Podczas gawędy (na podstawie rozdziału "Kalejdoskop przyjaźni”) dzieci udzielały odpowiedzi na pytania: Czy masz przyjaciela (przyjaciółkę)? Jak zdobyć przyjaciela (przyjaciółkę)? Podawali też wiele rad i sposobów jak zdobywać przyjaciół. Podczas zabawy ruchowej „Wzajemna pomoc" uczyły się okazywania pomocy innym w różnych sytuacjach, a prezentacja „savoir vivre” ukazała dobre maniery, które pozwolą nam godnie żyć, a co ważniejsze, dostrzegać wokół siebie innych ludzi i ich potrzeby. Punktem kulminacyjnym była praca w „szóstkach” – przedstawienie rad i sposobów na zdobywanie przyjaciół. Przynależność zuchów do gromady powiązano także poprzez odszyfrowywanie słów: zuch, gromada, przyjaciel, druh, pomaga, a następnie wspólne utworzenie anagramu: ZUCH (Z-rozumienie U-czciwość, uśmiech C-ierpliwość, H-armonia). Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodkościami i plakietką odblaskową: dziewczynki - słoneczka, a chłopcy – stopki.

Podczas zabaw panowała pełna uśmiechu i życzliwości atmosfera. Odświeżyliśmy i poznaliśmy na nowo wielką moc „Magicznych słów – przepraszam, proszę, dziękuję”. Była to kolejna zbiórka podczas której zuchy realizowały zadania do sprawności „Przyjaciel innych”.