Dnia 30 sierpnia zuchy zakończyły realizację zadań III etapu „JUTRO” w ramach kampanii programowej „Od tradycji Q nowoczesności”. Wszystkie działania zostały udokumentowane w specjalnym meldunku 30 SGZ i przesłane do Chorągwi Śląskiej w Katowicach i Hufca Sosnowiec.


Harcerze I Zuchy Są Zawsze Pogodni!

Dzielność to nie tylko znaczek. Charakteru nie wyszyjesz choćbyś chciał. Służbę, miłość, wiarę, nie nad łokciem, ale w sercu będziesz miał…

Witamy po wakacjach. Na naszych zbiórkach nie może nikogo zabraknąć. Z zuchowo harcerskim pozdrowieniem: CZUJ! CZU! CZUWAJ!

Zbiórki odbywają się we wtorki od godziny 15.00 – 17.00


WAKACJE – To Słońce I Pogoda, To Sport co Zdrowia Doda ; To Łąka, Las I Woda, To Radość I Przygoda…

Dnia 25 czerwca odbyła się uroczysta zbiórka podsumowująca półroczną pracę, podczas której zostały przyznane gwiazdki zuchowe oraz sprawności zespołowe i indywidualne ( Łazik, Sobieradek, Indianin, Przyjaciel Przyrody ). Przypomniano zasady bezpiecznych zachowań w lesie, nad wodą, w mieście przed wyjazdem na wakacje. Dopełnieniem działań zuchów została zasadzona sosna w ogródku szkolnym, przywieziona z Nadleśnictwa Katowice, która na przestrzeni wieków dostarcza ludziom produktów ważnych w codziennym życiu. Dla zuchów ma stać się symbolem doskonalenia osobowości, pielęgnowania takich wartości, jak: miłość, jedność, wielkość, sprawiedliwość, mądrość, zdrowie.

Wszystkim zuchom i harcerzom życzymy niezwykłych przygód. Czuj! Czuj! Czuwaj!


Jeżeli Chcesz Być Zuchem - Musisz Pracować Nad Sobą - Staraj Się Być Coraz Lepszy!

Dnia 30 czerwca zuchy zakończyły realizację zadań II etapu „DZIŚ” w ramach kampanii programowej „Od tradycji Q nowoczesności”. Wszystkie działania zostały udokumentowane w specjalnym meldunku 30 SGZ i przesłane do Chorągwi Śląskiej w Katowicach i Hufca Sosnowiec. Jesteśmy w toku realizacji zadań III etapu „Jutro.”


Zuchy I Moc Zielonych Atrakcji

Tegoroczna Harcerska Impreza Plenerowa, która odbyła się 22 czerwca, miała charakter ekologiczny. Tradycyjnie odbywała się w Parku Śląskim. Impreza rozpoczęła się apelem w Ośrodku Harcerskim, a potem zuchy i harcerze w eko – korowodzie przemieścili się do dużego kręgu tanecznego w parku. Na EKO – SCENIE gromada zaprezentowała swoje talenty wokalne. Uczestnicząc w wielu eko-warsztatach: wypiek chleba, wykonywanie filcowych ozdób, żółwika z odpadów, zawody sportowe, segregowanie odpadów, (…), każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć nową wiedzę ekologiczną. Ponadto można było pokonać swój lęk na ściance wspinaczkowej. Moc zielonych atrakcji czekała na każdego. Świetnie się bawiliśmy. Dopełnieniem był udział zuchów w ćwiczeniach praktycznych z zakresu udzielania pomocy, w tym resuscytacji prowadzonych przez wyspecjalizowanych ratowników medycznych. Zabawy, przejażdżka zabytkową kolejką, ciekawe spotkanie z pszczelarzem i leśnikami dostarczyły wielu wrażeń. Zuchy za wykonywane zadania zdobywały punkty, które w końcowym etapie zamieniły się w nagrody rzeczowe.


Jesteś Archeologiem, Wyobraź To Sobie

Dnia 20 czerwca zuchy i harcerze wybrali się do kina Helios, na film „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta”. Głównymi priorytetami według Prawa Zucha i Prawa Harcerskiego jest doskonalenie swojej osobowości poprzez wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu. Bohaterowie filmu pokazali jak ważna jest współpraca i zaangażowanie w to, co się robi. Integrując się we wspólnym wyjeździe zuchy i harcerze mogli nie tylko przeżyć niezwykłą przygodę, ale także miło spędzić wspólnie czas. Wycieczka do kina zorganizowana była w ramach realizacji projektu „Harcerzem być VI”. Dziękujemy z harcerskim pozdrowieniem – czuwaj!


W Niejednej Dziedzinie Lud Niwki Słynie

Dnia 12 czerwca zuchy i harcerze uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu Czesława Ludwiczka – autora publikacji „Niweckie rodowody” z bohaterami książki i ludźmi związanymi z Niwką. Wśród przybyłych była pani Jadwiga Romańska (śpiewaczka operowa), pani Danuta Kabała (długoletnia nauczycielka), pan Zygmunt Duś (znany operator telewizyjny), Bogusław Kabała (były przewodniczący Rady Miejskiej i pedagog), Henryk Marzec (dziennikarz sportowy), Aleksander Skalbmierski (działacz spółdzielczości), Erwin Szlachcic (przedsiębiorca) i Zygmunt Witkowski (radny). W tym wyjątkowym dniu zuchy i harcerki mogli zaprezentować krótki program artystyczny, który poprzedził promocję książki.


Niecodzienna Podróż Do Krainy Dzikiego Zachodu

Dnia 11 czerwca harcerze i zuchy uczestniczyli w wycieczce edukacyjno-rozrywkowej do Western Parku znajdującego się w Trzebini. Niestety tego dnia nie dopisała nam pogoda, ale jak na zuchów i harcerzy przystało, byliśmy przygotowani na wszystko. Zabraliśmy ze sobą dobry humor oraz piosenkę i przystąpiliśmy do zabawy. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od malowania twarzy i nadawania imion przez wodza Indian. Następnie zwiedziliśmy Western Park oglądając jego zabudowę. Atrakcją była przejażdżka bryczką po leśnych dróżkach, strzelanie z łuku, rzucanie podkówkami do celu oraz narty indiańskie. Harcerze mieli okazję dosiąść prawdziwego wierzchowca. Wszyscy świetnie się bawili. Wspólne piosenki, jedzenie kiełbasek, zakup pamiątek indiańskich (łapacze snów, naszyjniki-amulety), pozwoliły zapomnieć o fatalnej pogodzie. Była to dla nas naprawdę zuchowo - harcerska przygoda. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wracaliśmy do domu.


Bibliożercy Są Wśród Nas

Wielki finał tegorocznego konkursu o zaszczytny tytuł Bibliożercy Roku 2012/2013 odbył się 3 czerwca w Auli Biblioteki Głównej w ramach IX Sosnowieckich Dni Literatury współfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W gali, prowadzonej przez Czerwonego Kapturka, Małą Mi i etatowego Bibliożercę uczestniczyły zuchy z gromady „Szyszkowe Bractwo”, integrując się z dziećmi sosnowieckich szkół i przedszkoli. Laureatką została zuchenka Amelia Chwist. Zwycięzcy otrzymali z rąk Królowej Biblioteki - dyrektor Elwiry Kabat-Georgijewej oficjalne certyfikaty oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez MBP w Sosnowcu i Laserowe Centrum Rozrywki Laser -House. Na każdego czekał słodki upominek, ciekawa loteria i quizy z nagrodami oraz niespodzianka – spektakl lalkowy pt.: „Królewna na ziarnku grochu.”


"Śmiech I Zabawa - To Rodzinna Sprawa"

Dnia 22 maja podczas Festynu Rodzinnego gromada zuchowa „Szyszkowe Bractwo” zaprezentowała się na scenie. Piosenką i pląsami zachęcali wszystkich do zabawy. Zuchy i harcerze wspólnie z rodzicami wzięli udział także w potyczkach rodzinnych. Wykonując zadania konkursowe wszyscy świetnie się bawili. Największą atrakcją było zrobienie najdłuższego łańcucha z cukierków, który połączył wszystkich uczestników podczas finałowego rozdania nagród. Gratulujemy zwycięzcom - zuchowi Oliwii z rodzicami, harcerkom - Wiktorii z tatą i Julii z babcią.


KONKURS „Zdrowa Przyroda. Zdrowy Człowiek” Organizowany Przez Chorągiew Śląską Rozstrzygnięty

WYRÓŻNIENIE otrzymała Natalia Gajda w postaci dyplomu i nagrody rzeczowej – zestaw do malowania. Trzech zuchów - Zuzia, Bartek i Nicola otrzymało dyplomy za udział w konkursie plastycznym i nagrody książkowe „Wybieram wędrowanie. Poradnik młodego turysty.”

Nagrodzonym gromada pogratulowała okrzykiem: „gdzie i kto–wiemy, wiemy; jak i co–wiemy, wiemy; w mieście ani okolicy nie ma dla nas tajemnicy”.


Szlakiem Sosnowieckich Pałaców

Dnia 17 maja nasza gromada zuchowa i drużyna harcerska wzięła udział w grze miejskiej. Organizatorem była Komenda Hufca ZHP Sosnowiec. Celem imprezy było: poznanie historii własnego regionu i najważniejszych zabytków Sosnowca; dostrzeganie specyfiki kulturowej, historycznej i przyrodniczej oraz rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością regionalną. Grę rozpoczęliśmy od wyznaczonego punktu, którym okazał się Zamek Sielecki. Spotkaliśmy się z przewodnikiem, który opowiedział nam o tym ciekawym miejscu. Następnie po zwiedzeniu zameczku wykonaliśmy wylosowane zadanie. Zgodnie ze wskazówkami zegara i wyznaczoną trasą udaliśmy się do Pałacu Schoena przy ulicy 1 Maja. Tu wykonaliśmy kolejne zadanie oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną o tym obiekcie. Zwiedziliśmy niektóre pomieszczenia np. sala balowa i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy zabytkowym kominku, znajdującym się w holu obecnego Sądu Rejonowego. Zmęczeni, ale wytrwale wędrowaliśmy dalej. Tym razem do Pałacu Dietla. Zadanie do wykonania polegało na ułożeniu z puzzli obiektu, którym okazało się Mauzoleum rodziny Dietlów. Czas był nieubłagalny, więc szybkim marszem podążaliśmy do Pałacu Schoena na ulicę Chemiczną. I tu wykonaliśmy ostatnie zadanie. Z przyjemnością wysłuchaliśmy krótkiej informacji na temat tego zabytkowego obiektu oraz obejrzeliśmy wystawy, zwłaszcza wystawy lalek i postaci z bajek. Umęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń dotarliśmy do punktu kulminacyjnego – Parku Sieleckiego, gdzie czekały na nas władze hufca i harcerska grochówka. Po złożonym meldunku o zakończeniu gry udaliśmy się do domu. Po drodze wstąpiliśmy na smaczne lody. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą przygodę integrującą zuchy i harcerzy sosnowieckiego hufca. Z zuchowo-harcerskim pozdrowieniem: Czuj! Czuj! – Czuwaj!


Niech Niezapominajka Zbliża Ludzi I Uczy Nas Wzajemnej Serdeczności

Dzień Polskiej Niezapominajki - to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Tego dnia zuchy i harcerze wzięli udział w uroczystym apelu podkreślając, że "Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia. W ogródku szkolnym posadzono te delikatne, niebieskie kwiaty, aby DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI, stał się ukłonem dla rodzimej przyrody, a idea jej poszanowania, życie w harmonii z nią, stało się naturalnym wzorem spokoju, ładu, wrażliwości, także akceptacji i tolerancji dla drugiego człowieka. Pragniemy by towarzyszyła nam wszystkim przez cały rok w myśl hasła „Nie zapomnij o mnie i o moim bracie - Pamiętajcie o nas."

Jesteśmy częścią Europy, dorzućmy więc do wspólnego bukietu angielskich hiacyntów, holenderskich tulipanów i francuskich narcyzów, garść naszych ogrodowych kwiatów: niezapominajek.

Zwolnij na chwilę, uśmiechnij się do bliskich, pomyśl o starych przyjaciołach.

Życzymy wszystkim miłego dnia.

Z harcersko-zuchowym pozdrowieniem: Czuj! Czuj! Czuwaj!


Obietnica Zucha I Przyrzeczenie Harcerskie

We wtorek 14 maja 2013 roku odbyła się uroczysta zbiórka integrująca zuchy i harcerzy. Tego dnia pogoda dopisała, dlatego też cała uroczystość odbyła się w plenerze. Przed przystąpieniem do niej dzieci musiały pokazać innym i udowodnić sobie, że w pełni zasługują na miano prawdziwego ZUCHA i HARCERZA; między innymi: uczestnicząc w zbiórkach, wykonując zadania międzyzbiórkowe, a przede wszystkim wykazując się znajomością PRAWA ZUCHA i PRAWA HARCERSKIEGO w teorii i praktyce. Wykonane zadania potwierdziły ich gotowość. Zbiórka miała niepowtarzalny charakter. Była okazją do podsumowania zdobytych do tej pory umiejętności. Sam obrzęd złożenia Obietnicy Zuchowej i Przyrzeczenia Harcerskiego był chwilą bardzo podniosłą. Dzieci obiecały być dobrymi zuchami i harcerzami, wzorowymi i posłusznymi uczniami. Złożyły Obietnicę na Znaczek Zuchowy – symbol wszystkich zuchów. Na pamiątkę tej uroczystości druhna wręczyła Legitymacje Zucha. Natomiast harcerze złożyli Przyrzeczenie na Krzyż Harcerski - symbol wszystkich harcerzy. Wesołe pląsy, zabawy i śpiewy przy ognisku integrowały uczestników. Uroczysta zbiórka tradycyjnie zakończyła się kręgiem przyjaźni. Zapewne dzień ten na długo pozostanie w pamięci , tym bardziej, iż była to ważna uroczystość w harcerskim i zuchowym życiu.


Każdy Żonkil To Czyjaś Nadzieja

„Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem, każdy ma swój czas i porę. Niech to dla Ciebie będzie drogowskazem.”

Późna wiosna w tym roku długo kazała na siebie czekać, ale w końcu jest. Wraz z nią powoli, lecz skutecznie zakwitły żonkile, których cebulki sadziliśmy jesienią. Prawo Zucha i Prawo Harcerza doskonali osobowość młodego człowieka. Zgodnie z porównaniem Aleksandra Kamińskiego „jest ono kompasem do wykonywanych zadań”. Dnia 7 maja zuchy i harcerze wykonali „Żonkilowe kartki z życzeniami”. Wezmą one udział w aukcji na rzecz budowy sosnowieckiego hospicjum. Działania podjęte w ramach akcji mają służyć: uwrażliwianiu na potrzeby osób starszych, chorych, niepełnosprawnych; propagowaniu potrzeby pomagania bliźnim w potrzebie, okazywania życzliwości i empatii; wspieraniu działalności Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Symboliczne żonkile co roku będą dosadzane w tym samym miejscu, aby przypominały o akcji NADZIEJA ZAKWITŁA.


Ważne Kartki Z Kalendarza - Witaj Dniu Trzeciego Maja, Który Wolność Nam Zwiastujesz ...

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 222 rocznica uchwalenia tego, jednego z najstarszych na świecie dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Harcerze i zuchy pod kierunkiem swoich drużynowych przygotowały uroczystą akademię z okazji tych świąt. Przypomniano okoliczności uchwalenia Konstytucji, pierwszego w Europie, aktu najwyższej rangi, recytowano wiersze i śpiewano pieśni poświęcone Polsce.

Przypomnijmy i my podstawowe informacje dotyczące:

Dnia Flagi Narodowej - Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość. Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski.

Konstytucji 3 Maja - Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.


W Niejednej Dziedzinie Lud NIWKI Już Słynie, A ZUCH Choć Jeszcze Mały – Też Dodaje Niwce Chwały.

Nasza gromada uczestniczy w kampanii programowej „Od tradycji Q nowoczesności” organizowanej przez Chorągiew Śląską. Kampania przebiegać będzie w trzech etapach: „Wczoraj – Dziś – Jutro”. Celem jest – upamiętnienie 30 rocznicy odsłonięcia Pomnika Harcerzy w Katowicach. 30 kwietnia zakończyliśmy I etap „Wczoraj.” Realizacja wybranego zadania „Dzielność” - udokumentowana została w specjalnym meldunku, przesłanym do Hufca w Sosnowcu i Chorągwi Śląskiej w Katowicach.

Założenia: Promocja harcerskich działań na terenie województwa śląskiego; Wykorzystanie w codziennym życiu nabytych harcerskich umiejętności; Zapoznanie z bohaterskimi działaniami harcerzy podczas II Wojny Światowej; Integracja środowisk harcerskich Śląskiej Chorągwi ZHP; Promocja harcerskich odznak regionalnych.


Festiwal Piosenki Harcerskiej I Filmowej

Dnia 20 kwietnia w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się długo oczekiwany festiwal, którego organizatorem byli: Komenda Hufca ZHP, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury. Po raz drugi wzięła w nim udział nasza drużyna „Zwiadowcy” oraz gromada zuchowa „Szyszkowe Bractwo.” Celem konkursu była integracja środowiska harcersko-zuchowego ze środowiskiem lokalnym, jak również swobodne prezentowanie swoich umiejętności , a co najważniejsze dobra zabawa i miło spędzony wspólnie czas. Występy poprzedziły warsztaty muzyczne metodą zabaw rozgrzewających oraz ćwiczeń z emisji głosu. Było mnóstwo adrenaliny i ogromna trema. Harcerze zaśpiewali piosenkę harcerską „Harcerka” i filmową „W stepie szerokim” przy akompaniamencie gitary. Zuchy zaprezentowały piosenkę „Daj rękę przyjacielu” oraz „Przyjaciel wie” z filmu „Cudowne dziecko”. W efekcie zajęliśmy IV miejsce. Naszym trofeum była wręczona przez komendantkę hufca „złota nutka” oraz atrakcyjna nagroda dla drużyny – radiomagnetofon, a dla gromady – aparat fotograficzny. Dziękujemy ! Z harcersko-zuchowym pozdrowieniem: Czuj! Czuj! Czuwaj!


Zamiast Fiskusowi - Oddaj Zuchowi Lub Harcerzowi

1% PODATKU DLA 30 SGZ i 29 SDH HUFIEC SOSNOWIEC – najlepsza inwestycja w przyszłość Twoich dzieci.

KRS 0000273051
z dopiskiem HUFIEC SOSNOWIEC 29 SDH lub 30 SGZ

Przypominamy, że zuchy i harcerze z naszej szkoły realizują program profilaktyczny „Harcerzem być 6" dofinansowywany przez gminę Sosnowiec.


„Dobre maniery mamy i nimi się wyróżniamy”.

Dnia 18 marca „Zwiadowcy” wzięli udział w quizie teatralnym zorganizowanym przez 35 Sosnowiecką Drużynę Harcerską „ORZEŁ” działającą przy Szkole Podstawowej nr 25 w Sosnowcu. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się podstawową wiedzą o teatrze i zasadach zachowania się w nim. Po obejrzeniu ciekawej prezentacji przystąpiono do konkursu, składającego się z różnych konkurencji. Były pytania, scenki z życia wzięte, charakteryzacja oraz występy reprezentantów drużyn. Na koniec ogłoszono wyniki i okazało się, że nasza drużyna zajęła III miejsce. Ucieszyliśmy się z dyplomu i nagrody książkowej. Dziękujemy „Orłom” za zaproszenie.


Techniki Plastyczne W Majsterce I Nie Tylko

Przynależność do gromady i drużyny dostarcza niecodziennych przeżyć i doświadczeń. Sprzyja tworzeniu poczucia własnej wartości, uczy umiejętności współdziałania w grupie a ponad wszystko wyzwala uczucie radości i zadowolenia. Nasze zbiórki to nie tylko gawęda, pląsy i śpiewy, ale także majsterka. Z wielkim zapałem przystąpiliśmy do konkursu „ Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna” organizowanego przez Hufiec Sosnowiec oraz pracy plastycznej „Zdrowa Przyroda- Zdrowy Człowiek” organizowanego przez Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Podjęte działania mają na celu: poszerzenie znajomości tematyki ochrony środowiska, rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej oraz rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi. To także zabawy na świeżym powietrzu.


„Gdzie Się Z Chęcią Zejdzie Praca, Tam Się Hojnie Trud Opłaca”

Na wtorkowej zbiórce, tj. 12 marca pani dyrektor szkoły Wiesława Szopa złożyła gratulacje zuchom i harcerzom za odniesione sukcesy. Ze szczególnymi słowami uznania zwróciła się do zuchów, którzy otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom oraz bardzo wartościowy czek. Podziękowała za godne reprezentowanie szkoły i życzyła dalszych harcerskich sukcesów. Następnie przystąpiono do działania.

„Szyszkowe Bractwo” i „Zwiadowcy” lubią wyzwania, dlatego chętnie biorą udział we wszystkich organizowanych konkursach. Z wielkim zapałem przystąpili więc do konkursu na wielkanocną ozdobę organizowanego przez Hufiec Sosnowiec oraz pracy plastycznej „Zdrowa Przyroda- Zdrowy Człowiek” organizowanego przez Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Pod fachowym okiem zaproszonego gościa wykonywali wielkanocne jaja. Najładniejsze z nich zostaną zawiezione do hufca. Zuchy, harcerze i ich drużynowe bardzo dziękują Pani Janinie Czerw – Chmurze za ciekawe pomysły i udział w zbiórce.


Nagroda

Dnia 9 marca nasza drużynowa Beata Garbus uczestniczyła w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „ Czuwaj” Kręgu Sosnowiec. Podczas zebrania przewodniczący phm. Kazimierz Górski oraz wiceprzewodniczący phm. Czesław Surma wręczyli dyplom dla naszej 30 SGZ „Szyszkowe Bractwo” za zajęcie I miejsca we Współzawodnictwie Gromad i Drużyn Hufca Sosnowiec oraz nagrodę - czek w wysokości 1000 złotych ufundowaną przez Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” jako wyraz uznania dla naszych dokonań. Jest to dla nas wielki sukces.


BRAWO! BRAWO! BRAWISIMO! - DLA NASZEJ GROMADY I DRUŻYNY ZA ODNIESIONY SUKCES

Cały 2012 rok braliśmy udział we współzawodnictwie gromad zuchowych i drużyn harcerskich organizowanym przez sosnowiecki hufiec. Realizowaliśmy projekt Harcerzem Być V, uczestniczyliśmy we wszystkich akcjach, uroczystościach, wyjściach i wyjazdach organizowanych przez nasz hufiec oraz imprezach zuchowych i harcerskich, które przygotowywały inne gromady i drużyny. We wtorek 5 marca podczas Dnia Otwartego Szkoły drużynowa przekazała gromadzie „Szyszkowe Bractwo” puchar i dyplom , za zdobycie pierwszego miejsca w tym współzawodnictwie. Puchar i dyplom za zajęcie III miejsca wręczono drużynie „Zwiadowcy.” Nagrody te otrzymano kilka dni wcześniej od komendantki hufca phm. Aliny Wiązania podczas zbiórki kręgu pracy w siedzibie Komendy Hufca. Drużynowa 30 SGZ otrzymała również zaproszenie na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „ Czuwaj” Krąg w Sosnowcu, na którym będą wręczane nagrody ufundowane przez Krąg Stowarzyszenia dla najlepszej gromady zuchowej i drużyny harcerskiej w Sosnowcu.

Tego dnia harcerze i zuchy zaprezentowali się śpiewając i grając dla społeczności szkolnej i lokalnej. Czuj ! Czuj! - Czuwaj!


22 Luty Światowy Dzień Myśli Braterskiej

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. (Robert Baden-Powell)

To dzień szczególny dla każdego harcerza i zucha. Obchodzimy w nim urodziny Roberta Baden-Powella – twórcy i założyciela skautingu. Gdyby nie ten wielki człowiek nie spotkalibyśmy się nigdy na zbiórkach, obozach, przy ogniskach. Zaszczepił w nas wiarę w siłę jednostki oraz chęci do wspólnego działania na rzecz innych. Życzymy wszystkim pogody ducha, życzliwości, a także jak najwięcej braterskich gestów każdego dnia. Pamiętajmy, że dzięki wzajemnej dobroci i pomocy zawsze jesteśmy w stanie zdziałać coś wspaniałego i wartościowego. Żyjmy tak, aby otaczali nas prawdziwi przyjaciele.

CZUWAJ!


Jesteśmy Sobie Potrzebni

„Otwórzmy oczy, zobaczmy, że obok jest drugi człowiek.
Otwórzmy serca na dobro, a usta na miłe słowa…”

Dnia 7 lutego odbył się uroczysty apel. Montaż słowno-poetycki poświęcony zagadnieniu niepełnosprawności przedstawili harcerze w integracji ze społecznością szkolną. Celem spotkania było właściwe pojmowanie tolerancji oraz przedstawienie fragmentu szkolnej lektury Jadwigi Korczakowskiej, która porusza wątek ludzkiego cierpienia i uczy właściwych zachowań w stosunku do osób sprawnych inaczej.


Karnawałowa Zabawa Zuchowo – Harcerska

Karnawał to doskonała okazja do zabawy oraz nawiązywania i umacniania nowych znajomości. Skorzystali z niej harcerze i zuchy z naszej szkoły. Dnia 31 stycznia 2013 roku udali się do Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. „Płomień” i próbna gromada zuchowa przygotowali się wzorowo. Uczestnicy także – były przeróżne stroje i przednie humory, a to korzystnie wpłynęło na zabawę. W programie imprezy przewidziano harcerskie zadania, tańce przy dźwiękach największych przebojów oraz słodki poczęstunek. Czas tak szybko minął, że nikomu nie chciało się wracać. Harcerze i zuchy z SP 15 dziękują organizatorom za zaproszenie.


Spotkanie Wigilijne Zuchów I Harcerzy

Chociaż zbiórki drużyny i gromady odbywają się we wtorki, zuchy i harcerze nie mogli zapomnieć o spotkaniu czwartkowym. Miało ono charakter wyjątkowy ze względu na wyjątkowość zbliżających się świąt. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor. Łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Nie zabrakło również zuchowo – harcerskiego śpiewu kolęd.


Przekazanie Światełka

Dnia 20 grudnia podczas „Jasełek” harcerze i zuchy przekazali ŚWIATEŁKO Gronu Pedagogicznemu, zaproszonym na uroczystość Emerytom, Rodzicom i społeczności szkolnej. Jest ONO symbolem ciepła, miłości i nadziei nie tylko w grudniowy wieczór, ale każdego dnia. „Boże Narodzenie – bądź dobry pamiętaj! Zajrzyj w swoje serce nim powitasz święta.” Z harcersko – zuchowym pozdrowieniem: czuwaj


Ruszamy Ze Sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju

Dnia 19 grudnia reprezentanci gromady i drużyny udali się po raz kolejny do Seniorów Domu Opieki Społecznej przekazując ŚWIATEŁKO oraz własnoręcznie wykonane upominki, będące podarunkiem od serca. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2013 Roku złożyliśmy życzenia: szczęścia, zdrowia i miłości. A także tego, aby w świątecznym czasie zagościło Betlejemskie Światło Pokoju.

Kolejne kroki skierowaliśmy do Hospicjum Domowego św. Tomasza, gdzie przekazane zostały własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Wiele radości i wzruszenia dostarczyło przekazane przez nas ŚWIATEŁKO. Tu dotarło ONO po raz pierwszy. Z życzeniami, aby ten betlejemski ogień pomnażał dobro, które jest w każdym z nas, dawał radość dzielenia się i pomagał w dokonywaniu właściwych wyborów wręczyliśmy upominki dla Podopiecznych Hospicjum.

Bądźcie dla siebie i dla innych, jak Gwiazda Betlejemska, która prowadzi do Boga i szczęścia, które nam obiecał! Jak sztafeta tegorocznego Światła Betlejemskiego! To zapowiedź przekazania ŚWIATŁA w Parafii św. Jana Chrzciciela w Niwce, podczas uroczystej mszy świętej dla dzieci i młodzieży(23 grudnia).


Betlejemskie Światełko Pokoju jest już w Sosnowcu!

„Odważ się być dobrym” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które już przekroczyło polsko-słowacką granicę. Niesione rękoma tysięcy harcerzy i zuchów dotarło do wielu miast naszego kraju. Dnia 16 grudnia 2012 roku harcerze i zuchy przywieźli go z Częstochowy do Sosnowca. Dzisiaj, tj. 18 XII 2012r. w Urzędzie Miasta Sosnowiec ten „święty płomień” został uroczyście przekazany przez władze sosnowieckiego hufca oraz przedstawicieli gromad i drużyn harcerskich. Nasza szkolna gromada zuchowa i drużyna harcerska miały zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości. Z rąk zuchów i harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju otrzymali – Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski, przedstawiciele władz miasta, księża, służby mundurowe oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Przekażą go do swoim bliskim, znajomym, współpracownikom. Dzięki temu wędrówka ognika nie zostanie przerwana.


Kopalnia Zdrowia I Wiedzy

Dnia 17 grudnia harcerze i zuchy uczestniczyli w wycieczce do Zabytkowej Kopalni Soli w Bochni, która pozwoliła w sposób ciekawy spędzić wspólnie czas. Bocheńska kopalnia soli to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na unikatowy mikroklimat. Zachwyca podziemnymi komorami, kaplicami wykutymi w solnych skalach, oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.Jest to niezwykłe miejsce w którym mogliśmy się przenieść w czasie i zobaczyć to, z czym na co dzień stykali się nasi przodkowie. Nowoczesna technika hologramu wprowadziła w nietypową podróż. Wędrówka solnymi chodnikami pozwoliła poznać jej uczestnikom najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli, której początki sięgają 1246 roku. Program edukacyjny przygotowany przez przewodników był rewelacyjny, nie sposób było nie zapamiętać ważnych szczegółów dotyczących historii powstania kopalni, które ciągle przewijały się w trakcie całej wycieczki opowiadane w różnych formach, aż wreszcie testu na zapamiętywanie - wyniki były zdumiewające jak te małe, średnie i całkiem duże główki świetnie zapamiętują to, czego oczekiwali przewodnicy. Zwiedzanie kopalni to doskonały pomysł , aby aktywnie spędzać czas łącząc elementy edukacyjne, rekreacyjne, zabawę oraz profilaktykę zdrowotną. W komorze Ważyn można było pograć w piłkę i poszaleć na placu zabaw oraz oczywiście napełnić zupełnie już puste brzuszki. Wszyscy spędzili czas w bardzo dobrym towarzystwie, pełnym humoru i dobrej zabawy. Pobyt w kopalni dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń oraz wspomnień. Wycieczka zorganizowana była w ramach realizacji projektu Harcerzem być V. Z harcerskim pozdrowieniem – czuwaj!


Święto Patrona i Sztandardu Szkoły

11 XII 2012r. był dniem wyjątkowym dla naszej szkoły. Obchodziliśmy ŚWIĘTO PATRONA I SZTANDARU SZKOŁY. Głównym celem tej uroczystości było przybliżenie sylwetek Stefana Żeromskiego oraz harcmistrza Edwarda Nowaka - twórcy szkolnego sztandaru. Patronat nad uroczystością objęli zuchy i harcerze działający w naszej szkole - 30 SGZ "Szyszkowe Bractwo" oraz 29 SDH "Zwiadowcy". Przybyło wielu znakomitych gości, m.in. córka Edwarda Nowaka - Pani Danuta Maj, I Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowiec - Pan Arkadiusz Chęciński, Inspektor Wydziału Zdrowia -Pan Andrzej Wojciechowski, Radny Miasta Sosnowiec - Pan Jan Bosak, dyrektorzy sąsia-dujących szkół podstawowych, przedstawicielki Hufca Sosnowiec.

Harcerze i zuchy wierszem i piosenką opowiedzieli o Stefanie Żeromskim i Edwardzie Nowaku. To właśnie druhowi Nowakowi zawdzięczamy sztandar, który jest chlubą naszej szkoły. W młodości był on harcerzem, utworzył I Zagłębiowską Drużynę Harcerską w Niwce im. T. Kościuszki, dla niej został wykonany sztandar. Podczas wojny, aby sztandar nie dostał się w ręce okupanta, zamurował go, wraz z całym majątkiem harcerskim, na strychu swego domu. Zabezpieczony w ten sposób przetrwał okres wojny. Dzięki temu obecnie sztandar towarzyszy nam podczas ważnych uroczystości szkolnych.

Kiedy skończyło się przedstawienie, goście obejrzeli wystawę dotyczącą młodości, twórczości i działalności harcerskiej harcmistrza Edwarda Nowaka. Została ona zorganizowana dzięki druhowi Kamilowi Myszkowskiemu.


Jest Taki Dzień

Dnia 8 grudnia harcerze i zuchy gościnnie wystąpili w Urzędzie Miasta dla Seniorów-rencistów i emerytów. W uroczystość Bożego Narodzenia dzielimy się opłatkiem. Łamany symbolicznie chleb wyraża naszą serdeczność i oddanie. Skoro jednak nie samym chlebem żyje człowiek, więc dzielimy się po bratersku z innymi słowem, w kolędzie nut i dźwięków skrzypiec. Nasi niestrudzeni harcerze i zuchy zaprezentowali się w krótkim, ale szczytnym programie artystycznym. Ciepło polskich kolęd dotyka i pobudza każdego człowieka, jest to muzyka płynąca prosto z serca.


Betlejemskie Światło Pokoju

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, wraz z nimi przybywa do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Jest ono symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Swoją wędrówkę po Polsce rozpoczęło wczoraj. Skauci słowaccy przekazali je przedstawicielom Związku Harcerstwa Polskiego. Nasza szkolna drużyna harcerska i gromada zuchowa udała się na Jasną Górę, aby zabrać do Sosnowca ten święty płomień. Na Jasnej Górze uroczystą Mszę Świętą poprzedził montaż światło - dźwięk Odważ się być dobrym oraz wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem. Uczestniczące w uroczystości środowiska harcerskie przywiozły ze sobą kartki z życzeniami, które stworzyły świąteczny album przekazany na ręce Przewodniczącego ZHP. Na zakończenie blisko tysiąc zuchów, harcerzy i instruktorów stanęło w harcerskim kręgu. Betlejemski Ogień rozpoczął wędrówkę po Polsce. Cieszymy się, że możemy w niej uczestniczyć.


Magia Świąt

Zuchy aktywizują się w działaniach plastyczno – technicznych, które są apelem na „Wielki Świąteczny Konkurs” organizowany przez Chorągiew Śląską. W tym celu z różnych materiałów wykonywali ozdoby świąteczne: bombki, wieńce, gwiazdy betlejemskie, kartki bożonarodzeniowe. Największą atrakcją tegorocznego konkursu było wykonanie aniołów różnorodną techniką. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Częstochowie na spotkaniu opłatkowym integrującym zuchy, harcerzy z różnych chorągwi, z władzami miast i ZHP.


Pomocna Dłoń

Dla naszej drużyny ważne jest bezpieczeństwo każdego człowieka niezależnie od wieku. Chcemy pomagać i czuć się potrzebni, dlatego umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (PPP) jest sprawą priorytetową. Dnia 4 listopada 2012 roku harcerze 29 SDH „Zwiadowcy” uczestniczyli w zajęciach ratowniczych, prowadzonych przez ratownika medycznego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. Poprzez ćwiczenia praktyczne harcerze uczą się zasad podejmowania właściwych decyzji i czynności związanych z PPP. Jesteśmy gotowi do następnych spotkań. Dążymy do tego, aby zostać drużyną sanitarną.


Andrzejki – To Nie Tylko Zabawa…

Dnia 30 listopada harcerze wyruszyli po kolejną przygodę, będącą odpowiedzią na zaproszenie 85 SDH „Zorza”. W andrzejkowe popołudnie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 9, aby wraz z innymi drużynami harcerskimi wziąć udział w konkursie „Młody Samarytanin” i integrować się przy wróżbach i zabawach. Po rozwiązaniu testu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy, udaliśmy się po dawkę energii pochodzącą ze słodyczy i napojów stawianych przez organizatorów. Następnie wyruszyliśmy do krainy magii, czarów i wróżb , aby dowiedzieć się co nas czeka w bliższej i dalszej przyszłości. Każda drużyna przygotowała coś niezwykłego. Czas mijał na atrakcyjnych zabawach – wróżbach (imienne serca, lewe buty, kody liczbowe, zaczarowana kula). Nastąpił oczekiwany punkt kulminacyjny – ogłoszenie wyników konkursu. Zajęliśmy IV miejsce. Na zakończenie zawiązaliśmy krąg, odśpiewaliśmy piosenkę „Bratnie słowo” i pożegnaliśmy się tradycyjną, harcerską iskierkę.


Wieczór Z Duchami

Dnia 12 listopada nasza drużyna uczestniczyła w integracyjnej imprezie harcerskiej „Wieczór z duchami”. Gra terenowa na terenie szkoły pod hasłem „My się duchów nie boimy” była doskonałą formą sprawdzenia współpracy wszystkich harcerzy. Podczas gry integracyjne patrole mogły wykazać się umiejętnością posługiwania się technikami harcerskimi, znajomością literatury fantastycznej, ponadto ujawnili talenty plastyczne i literackie. Na zwycięskie patrole czekały słodkie nagrody. Podczas wyśmienitej zabawy, w atmosferze przyjaźni, braterstwa i tolerancji harcerze poznawali tradycje halloween. Po aktywizującej mini - grze udali się na słodki poczęstunek, dzięki któremu wzmocnili swoje umęczone organizmy. Następnie ochoczo ruszyli do tanecznej części spotkania. Harcerskim – czuwaj! podziękowaliśmy za mile spędzony czas.


Jestem Dumnym Polakiem

Dnia 9 listopada zuchy i harcerze przeżyli lekcję historii i patriotyzmu uczestnicząc w uroczystych obchodach Święta Niepodległości Polski przy płycie pamiątkowej „Poległym za Wolną Polskę” znajdującej się na terenie szkoły, upamiętniającej wydarzenie historyczne związane z „Cudem nad Wisłą”. Harcerze odbyli wartę przy płycie, na której widnieje napis: „Nieznanemu żołnierzowi poległemu w obronie Ojczyzny 1918-1920. Rodacy”, złożono kwiaty i zapalono znicze. Integrując się ze środowiskiem szkolnym i lokalnym wzięli udział w XIII Biegu Niepodległości z udziałem drużyn sosnowieckich szkół podstawowych. Uroczystości zakończył program artystyczny poświęcony 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości swoją obecnością zaszczycili przedstawicieli Rady Miejskiej, członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, rodzice oraz dyrektorzy i nauczyciele sosnowieckich szkół podstawowych.


Płomyki Pamięci

Dnia 31 października 2012 roku 29 SDH „Zwiadowcy” i 30 SGZ „Szyszkowe Bractwo” uczestniczyli po raz kolejny w niezwykłej lekcji historii. Dzień Zmarłych jest szczególnym dniem zadumy i refleksji. Tego dnia przedstawiciele zuchów i harcerzy wyruszyli z kolejną misją. Tym razem był to cmentarz w Niwce. Na grobie harcmistrza Edwarda Nowaka „Jodły” oraz jego towarzysza drogi harcerskiej- Józefa Cygana zapalili znicze i złożyli kwiaty. Z kolei pod krzyżem modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich tych, którzy zasłużyli się dla Ojczyzny. Poprzez takie działania zuchy i harcerze zdobywają bogatą wiedzę o przeszłości naszego regionu, współdziałają ze sobą, a „Dobro” i „Prawda” jako podstawowe wartości kształtują ich osobowość pełniąc rolę drogowskazów.

Druhna Beata Garbus i Małgorzata Kapalczyk


Harcerskie Halloween - Czyli Przywoływanie Ducha Szkoły

Dnia 30 października 2012 roku harcerze ze 111 Sosnowieckiej Drużyny Wielopoziomowej „Skauci” odwiedzili szkolną drużynę oraz gromadę zuchową. Przygotowali wyjątkowo „STRASZNNĄĄĄ” zbiórkę, która rozpoczęła się harcersko- zuchowym powitaniem. Zegar odmierzył czas. Wysłuchano GAWĘDY - opowieści dziewczynki, której duch błąka się w murach piętnastki. Zostanie on uwolniony dopiero wtedy, gdy zuchy i harcerze rozszyfrują słowa zaklęcia. W tym celu mieli wykonać przydzielone im zadania i pozbierać możliwie wszystkie podpowiedzi. Druhna Ania podzieliła wszystkich na pięć patroli, które ruszyły naprzeciw „duchowej” przygodzie. Podczas poszukiwań patrolom ukazywały się różne duchy, a jeden z nich utrudniał wykonanie zadań. Zmaganiom towarzyszyły pląsy i wspólne okrzyki. Wszystkim zuchom i harcerzom udało się rozszyfrować słowa zaklęcia, które głośno wypowiedziane przywołały zbłąkaną duszę. Była to niezwykła zabawa szczególnie dla najmłodszych zuchów, którzy niedawno wstąpili w szeregi gromady. Podczas gry uczyli się różnych technik zuchowo – harcerskich od swoich starszych kolegów. Po tak trudnej pracy przyszedł czas na słodki poczęstunek. Na zakończenie utworzono pożegnalny krąg. „Bratnim słowem” i „Iskierką przyjaźni” zakończono integracyjną zbiórkę.

„Szyszkowe Bractwo” i „Zwiadowcy” serdecznie dziękują „Skautom” za zorganizowanie niezwykłej zabawy. Słowa podziękowania kierują również do Pani Jolanty Placzyńskiej, której dekoracja wprowadziła w iście halloween’owy nastrój.


Posadź Żonkile - „Między Ziemią A Niebem Kwitną Pola Nadziei”

Żonkilowe „Pola Nadziei" są znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają na ich potrzeby, a także skłaniają do refleksji nad sensem cierpienia, bólu i samotności.

Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei opieki hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa, dzieci i młodzieży na potrzeby osób, które ciężko chorują i potrzebują naszej pomocy. Żonkil jako symbol nadziei, przypomina nam o tych, którzy oczekują naszej pomocy w chwilach zmagań z nieuleczalną chorobą. 26 października 2012r. harcerze i zuchy już po raz kolejny włączyli się do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Pola nadziei organizowanej przez Hospicjum Domowe św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Na terenie szkoły sadzili cebulki kwiatów, by wiosną zakwitły i służyły jako widoczny dar dla tych, którzy finansowo wspierają działalność hospicyjną. Poprzez takie działania harcerze i zuchy aktywnie realizują zadania wynikające z Prawa Zucha i Przyrzeczenia Harcerskiego, pielęgnując wartości: altruizm i humanitaryzm. Koordynatorem akcji na terenie szkoły są druhna Beata i Małgorzata.


Znicz Pamięci

Drużyna harcerska i gromada zuchowa przyłączyła się do zadania programowego organizowanego przez Komendę Śląskiej Chorągwi ZHP w Katowicach pod hasłem „Zapal Znicz Pamięci”. Jest to zadanie edukacyjne, wzmacniające patriotyzm lokalny oraz społeczeństwo obywatelskie. W tym roku do współpracy zastali zaproszeni także mieszkańcy województwa śląskiego, pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego oraz ziem wcielonych w 1939 roku do Rzeszy Niemieckiej.

W niedzielę 21 października 2012 roku reprezentanci „Zwiadowców” i „Szyszkowego Bractwa” udali się na ulicę Niwecką 1. Znajduje się tam Huta im. E. Cedlera, na terenie której w latach 1944-1945 znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Auschiwtz-Birkenau. Nosiła nazwę Arbeitslager Sosnowitz. Więźniowie pracowali niewolniczo przy odlewie luf do dział przeciwlotniczych i przy produkcji granatów. W obozie przebywało około 900 więźniów, z czego 90 % Żydzi, a resztę stanowili Polacy, Rosjanie, Niemcy i Francuzi. W grudniu 1944 r. rozpoczęła się likwidacja obozu i ewakuacja więźniów na zachód. Ostatnich więźniów wyprowadzono z obozu 5 stycznia 1945 r. Poszli oni "Marszem Śmierci" do Opawy, skąd 17 stycznia wagonami towarowymi przewieziono ich do innego obozu. Większość z tych więźniów zginęła podczas "Marszu Śmierci”.

W czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem pracownicy huty upamiętnili te tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową. Przedstawiciele gromady i drużyny najpierw uporządkowali teren, następnie zapalili znicz i minutą ciszy oddali hołd poległym.


Co jesień w worku niesie?” - sprawdzają Zwiadowcy i Szyszkowe Bractwo!

Dnia 19 października 2012 roku nasza szkolna drużyna harcerska i gromada zuchowa uczestniczyła w Harcerskim Starcie zorganizowanym przez sosnowiecki hufiec. Autokarem udaliśmy się do parku Leśna w Kazimierzu Górniczym. Już na parkingu oczekiwała nas harcerska świta, a druhna komendantka wręczyła nam koperty z zadaniami. Szyszkowe Bractwo doskonale poradziło sobie z jesienną krzyżówką, wykonało pomysłowe ludki i piękne, jesienne bukieciki. Zwiadowcy również wykorzystali dary jesieni tworząc szyszkowe korale, ludziki i bukieciki. Wykonanymi przez siebie literkowymi pieczątkami z ziemniaka zrobili swoją wizytówkę. Przy okazji dokarmiliśmy zwierzątka, które przyglądały się nam uważnie. Następnie udaliśmy się do muszli koncertowej, gdzie spotkaliśmy koleżanki i kolegów z innych gromad i drużyn. Po zjedzeniu smacznej grochówki, przyszedł czas na uroczysty, podsumowujący apel. Druhna komendantka pochwaliła wszystkich za wspaniałe wykonanie zadań i oficjalnie otworzyła HARCERSKI ROK. Utworzyliśmy krąg, odśpiewaliśmy Bratnie słowo i przekazaliśmy sobie iskierkę pokoju. Wróciliśmy do swoich domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.


Z zuchowo – harcerską piosenką na ustach

W czwartek 18 października 2012 roku zuchy i harcerze gościnnie wystąpili podczas mini playback show „Tanecznym krokiem”. Na tę okazję przygotowali składankę piosenek zuchowo – harcerskich, wśród której znalazła się Szara lilijka, Jedno przyrzeczenie, Dalej wesoło, Płonie ognisko, Stokrotka, Turystyczna samba. Przygotowali także ciekawe okrzyki dopingujące uczestników, zwłaszcza tych ze szkoły. Była to naprawdę świetna zabawa, ponieważ wszystkie zespoły były dobrze przygotowane. Za swój występ zuchy i harcerze otrzymali słodkie podziękowania.


29 Sosnowiecka Drużyna Harcerska „Zwiadowcy” i 30 Sosnowiecka Gromada Zuchowa „Szyszkowe Bractwo” zgłaszają swoją gotowość!

Jak wiecie, w naszej szkole prężnie działają harcerze i zuchy. Obecnie są już pięknie umundurowani, znają prawa i obowiązki harcerskie, uczestniczą w licznych uroczystościach, zabawach i wycieczkach. Ale nie zawsze tak było! Początki były trudne. Powspominajmy. W roku szkolnym 2010/2011 po raz pierwszy została utworzona drużyna, a rok później gromada. Nowo utworzona drużyna składała się z trzech zastępów, a każdy zastęp liczył sześciu członków. Byli nimi uczniowie klas IV-VI. Gromadę tworzyli uczniowie klas I-III. W 2011 roku drużyna przystąpiła do realizacji programu miejskiego „Harcerzem być 4”, dzięki temu otrzymała dofinansowanie do wycieczek oraz wyjścia do kina i na kręgielnię. Mogła także zaopatrzyć się w materiały piśmiennicze potrzebne do zajęć. Po raz pierwszy „Zwiadowcy” wystąpili na festiwalu piosenki harcerskiej i zdobyli zaszczytne III miejsce. Był to ogromny sukces całej drużyny, gdyż okazało się, że była to jedyna nagrodzona sosnowiecka drużyna. Nagrodą był namiot i słodkie upominki dla każdego. Drużyna „Zwiadowców” uczestniczyła także w spartakiadzie, która organizowana była w ośrodku harcerskim w Kobylicy. Tam też odbyło się długo oczekiwane pierwsze przyrzeczenie. Harcerze mieli doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości, gdyż były tam drużyny zuchów i harcerzy z sosnowieckiego hufca. Dnia 01.09.2011 r. w parku Kościuszki pod wieżą spadochronową nasze zuchy i harcerze brali udział w uroczystym apelu, w którym uczestniczył także prezydent Polski - Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Z kolei 23.09.2011 r. „Szyszkowe Bractwo” i „Zwiadowcy” wyjechali do Kobylicy na „Harcerski start”. Impreza ta otwierała sezon i zachęcała do podejmowania nowych, ciekawych harcerskich wyzwań. Obecnie nasze drużyny są już po świeżym naborze. Spotkania odbywają się we wtorki w zuchówko – harcówce. Obecnie przygotowujemy się do gościnnego występu podczas konkursu przeznaczonego dla dzieci ze świetlic środowiskowo – socjoterapeutycznych Mini Playback Show, czyli "Tanecznym Krokiem" oraz Harcerskiego Startu. O wszystkich ważniejszych wydarzeniach będziemy Was informować na bieżąco.


Hal - Bieszczady 2012

Zuchy i harcerze skorzystali z letniej oferty wypoczynkowej. Wyjazd w Bieszczady do miejscowości Dwerniczek był nowością, zarówno jeśli chodzi o miejsce jak i o formę wypoczynku. Dla uczestników to nowe przeżycie i wyzwanie.

Dwerniczek to mała wieś leżąca z dala od uczęszczanych bieszczadzkich szlaków. W miejscu ujścia potoku Smolnik do Sanu znajduje się wiszący most, przerzucony ponad wodami królowej bieszczadzkich rzek. Roztacza się z niego wspaniały widok na malowniczą dolinę Sanu. Po przekroczeniu mostu od strony Dwerniczka, na lewym brzegu rzeki znajduje się stanica ZHP Sosnowiec. Wokół roztacza się leśny, górzysty teren sąsiadujący z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, ostoją pięknej flory i fauny. W Dwerniczku znajduje się Stanica Harcerska Hufca ZHP Sosnowiec. Dojście do stanicy jest przez most wiszący - kładkę - wybudowaną specjalnie dla harcerzy.

Dla wielu z nas, harcerzy i zuchów, był to pierwszy pobyt na obozie harcerskim. Jak przystało na prawdziwych harcerzy zamieszkaliśmy w kilkuosobowych namiotach. Mieliśmy do dyspozycji stołówkę, świetlicę i ogromny plac, na którym odbywały się apele, zbiórki i szkolenia z musztry. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała i pierwszy tydzień naszego pobytu w Bieszczadach był chłodny i deszczowy. Mimo to, nie mogliśmy narzekać na nudę. Każdy z nas codziennie wypełniał swoje obowiązki - sprzątanie w namiotach, pomoc w kuchni, warty w obozie. Uczestnicząc w rozmaitych zajęciach, zdobywaliśmy nowe umiejętności i wiedzę. Wspólnie uczyliśmy się piosenek harcerskich, poznawaliśmy znaki patrolowe oraz szyfry. Zdobywaliśmy nowe sprawności. Nie brakowało nam też rozrywek. Świetnie bawiliśmy się na dyskotekach, pląsowiskach oraz wieczornych ogniskach. Były organizowane wycieczki, w których chętnie braliśmy udział.